Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Eric-Emmanuel Schmitt – Oskar a růžová paní, Noemovo dítě, Pan Ibrahim a květy Koránu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Dílo belgického spisovatele Erica-Emmanuela Schmitta není u českých čtenářů neznámé, v překladu již vyšla celá řada jeho knih. Nyní nakladatelství Garamond přináší čtvrté vydání souboru tří novel Oskar a růžová paní, Noemovo dítě a Pan Ibrahim a květy Koránu.Společným rysem novel se stali hlavní hrdinové – mladí chlapci, kteří se ocitli v krizových situacích. V první jde o desetiletého chlapce Oskara, umírajícího na leukemii. Operace, která by ho mohla uzdravit, se nepovedla a on ví, že jeho život bude trvat jen krátkou dobu. Tíživé téma autor zabalil do lehkého stylu vyprávění, Oskar totiž na radu jedné z ošetřovatelek píše dopisy Bohu. V nich není místo pro patos, Oskar se v nich na svět a svůj osud dívá se směsicí dětské naivity a předčasného zmoudření. Poslední zbytky života mu ulehčuje babi Růženka, stará paní v růžové uniformě nemocničních zaměstnanců. Ta se snaží pro Oskara vytvořit řád, který by mu pomohl ve zbývajícím čase prožít jako kdyby celý život normálního člověka. Pro čtenáře je těžké se rozhodnout, jestli se dojmout smrtí malého chlapce, nebo se pousmát způsobu, jakým líčí Bohu svůj život, nebo co vše si dokáže babi Růženka vymyslet, aby odvedla myšlenky malého chlapce od chmurné budoucnosti.

Druhá novela nazvaná Noemovo dítě nás zavádí do období druhé světové války, kdy i v Belgii provádějí nacisté hony Židy. Našli se lidé, kteří udávali, ale i takoví, kteří se snažili pomáhat a ukrývat ty, jež byli ohroženi transportem do koncentračního tábora. Některé rodiny chtěly uchránit alespoň děti. Josef, hlavní dětský hrdina novely, se ocitá v katolickém domově u otce Pemzy, jednoho z lidí, kteří židovským dětem pomáhali se skrýt, aby přežily válku. Autor hlásá myšlenku smíření židovství a křesťanství, otec Pemza, i když křesťan, za žádnou cenu nechce, aby byla židovská kultura smazána ze světa, brání i tomu, aby Josef konvertoval.

Poslední novelou je Pan Ibrahim a květy Koránu. Židovský chlapec Mojžíš pocházející z chudých poměrů se postupně seznamuje s obchodníkem, kterému každý říká Arab. Obchodník je tak natrvalo zaškatulkován, přestože je muslim, ale jak sám říká, v místní komunitě znamená Arab obchod se smíšeným zbožím. Mojžíš postupně proniká do Ibrahimova světa, sám nebyl vychován v pevné židovské víře. Mojžíš nakonec sám svým příkladem dokazuje, že Arab není v jejich ulici označení národnosti, je spíše přenesené.

Eric-Emmanuel Schmitt se snaží podat vážná témata takovým způsobem, aby čtenáře nedrtil přílišnými negativními emocemi, zcela správně spoléhá na to, že vnímavý čtenář do příběhu dodá emoce vlastní. Příběhy jsou natolik vážné, že nepotřebují autorský komentář. Je dobře, že autor nepřepíná strunu, ale v některých ohledech se zdá, že cesta hlavních hrdinů je příliš lehká. Ne ve smyslu osudu, umírající chlapec, pronásledovaný Žid nebo chudý židovský chlapec jsou těžké životní úděly, ale ve smyslu duchovní cesty. Oskar se dá přesvědčit k rozhovorům s Bohem v podstatě okamžitě, Josef cítí přitažlivost křesťanství hned po seznámení s páterem Pemzou a Mojžíš vnímá pozitivně Ibrahimovu filozofii prakticky okamžitě. Samozřejmě, ani jeden z chlapců není vázaný fundamentální náboženskou výchovou ve své rodině. Přesto jde po této stránce vše hladce.

Soubor novel  Erica-Emmanuela Schmitta vypráví lehkým stylem těžká dramata. Ale čtenář by musel být naprosto bez empatie, aby je pod povrchem neodhalil. Kniha vyznívá především jako vyjádření naděje, že lze překonat kulturní a náboženské rozdíly a že Bůh je jen jeden, ať se nazývá jakkoliv. A v něm je naděje.

Název: Oskar a růžová paní, Noemovo dítě, Pan Ibrahim a květy Koránu
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Vydavatel: Garamond
Vydání: 4. Doplněné
Rok vydání: 2023
Počet stran: 349
ISBN: 978-80-7407-538-4

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení