Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martina Málková – Pérka, drátky, kolečka, bude ze mě herečka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Pérka, drátky, kolečka, bude ze mě herečka. Oblíbená promluva dvou sester Mašlových, které od sebe dělí rok a jsou si podobné téměř jako jednovaječná dvojčata. Povahově byste však hledali sotva rozdílnější sourozence. Nejen o sesterském vztahu je kniha Martiny Málkové Pérka, drátky, kolečka.Mína a Jola Mašlovy se zhlédly v povolání své milované babičky, která byla uznávanou herečkou. Mladší ze sester se též slávy nedočkala, Míně se to naopak povedlo, a i ona se zařadila mezi celebrity prken, co znamenají svět. Za svůj život se musela vyrovnat s mnohými překážkami – škraloup v podobě sestry, jejíž udání vedlo za socialismu ke smrti přátel; nepříjemné úmrtí maminky, kterou stihla Alzheimerova choroba. Většinu života však Mína prožila v radosti a v milovaném divadle. A právě na vrcholu její kariéry se s Mínou Mašlovou setkáváme.

Příběhem čtenáře provází sama Mína, vše je tedy pouze z její perspektivy. Zjišťujeme, že ačkoliv je úspěšná, s postupem věku ji začíná děsit Alzheimerova choroba, která se stala osudnou její matce. Čím dál tím více Mínu obestírá pocit, že zapomíná, že se nezvládne naučit své role, že ztratí svou reputaci obdivované herečky. Snad právě proto utíká ke vzpomínkám na své dětství a dospívání, na rodinné vztahy, na svou sestru Jolu, která žije v Paříži, kam utekla ještě za doby železné opony. Když se má připravit na svou životní roli, strach ze zapomínání ji natolik pohltí, že se uchýlí k šílenému plánu.

Pérka, drátky, kolečka nejsou ledasjakým románem, skrývá v sobě mnohem víc. Autorka velmi citlivě pracuje s tématem Alzheimerovy choroby, přibližuje čtenáři život s ní; jak působí nejen na nemocného, ale rovněž na jeho nejbližší. Další téma, jehož se Málková dotýká, jsou obavy ze stárnutí, z minulosti. Ona sama říká, že se jedná o „příběh ženy na vrcholu své umělecké kariéry, která se snaží vyrovnávat nejen s přibývajícími roky, obavami o své zdraví a strachem ze ztráty image, ale i s minulostí, která ji nečekaně doběhne. Je to příběh o tom, kam může člověka dostat vlastní ješitnost a jeden pošetilý nápad. Kdo má rád vrstevnaté příběhy, neměl by tuto knížku minout.“ (Rozhovor s Martinou Málkovou). S autorkou nelze než souhlasit, postupně je odkrýván životní příběh Míny Mašlové, který se řítí vpřed překotnou rychlostí. A jestliže během čtení nabydete dojmu, že vás nemůže nic překvapit a příběh je prvoplánový, vězte, že se nemůžete mýlit více.

Román není jen o vztazích a neurodegenerativním onemocnění mozku. Málková čtenáře zve do divadelní společnosti, na jednotlivé zkoušky, do života herců, celkově do divadelního prostředí.

Román není oddechové čtení, přinutí vás přemýšlet o vzájemných vztazích, nakolik nás ovlivňují, jak hodně potřebujeme rodinné vazby, jak moc se bojíme nemocí a toho, co si o nás myslí druzí, jak ovlivňuje minulost naši přítomnost. Málková má veliký potenciál a rozhodně neuděláte chybu, jestliže se už teď budete těšit na její další počin.

Název: Pérka, drátky, kolečka, bude ze mě herečka
Autor: Martina Málková
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s. – Ikar
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 280
ISBN: 978-80-249-4402-9

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení