Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Cruja Šalevová – Bolest

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Který druh bolesti může být horší? Bolest těla, nebo bolest duše? Hlavní hrdinka románu Cruji Šalevové zažila obojí a obojí se k ní v kruzích vrací. Ať se rozhodne, jak chce, zasadí hlubokou ránu sobě nebo svým nejbližším. Bolest je názvem i stěžejním tématem této knihy uznávané izraelské autorky.Hlavní hrdinka Iris se před lety stala obětí teroristického útoku, při kterém utrpěla vážná zranění. Postupně se jí povedlo se s nimi po stránce fyzické vyrovnat a na dlouho dobu se zdá, že i její duše se s prožitým utrpením smířila. Ale jak se po letech začínají vracet bolesti kdysi zraněného těla, začíná se ke slovu hlásit i duše. Rozbíhá se kolotoč výčitek, který se postupně roztáčí i směrem k manželovi a vztah začíná mít významné trhliny.

Kvůli zdravotním komplikacím se Iris setkává s lékařem specialistou, ve kterém na první pohled poznává svoji dávnou lásku. Je to už řada roků, co jej viděla naposledy a co ji po chabém vysvětlení opustil. Čas uhladil nejen spor a v tomto případě tomu není jinak. Hlavní hrdinka si začíná nasazovat růžové brýle, které jí z nosu spadnou vždy po příchodu domů, kde na ni čeká manžel, jehož city dávno přestala opětovat.

Srdce velí nepromarnit druhou šanci a pokusit se vykřesat znovu jiskru, která kdysi dávno vyhasla, ale stačí jen slabě škrtnout a vyšlehne z ní jasný plamen. Hlava se však brání a snaží se zachovat daný status quo, který je pro všechny vlastně pohodlný a ukazuje přímou cestu životem bez odboček a komplikací. Ke všemu se ještě přidají starosti s nedávno zletilou dcerou, která se svým životem nakládá poněkud alternativním způsobem. Iris navíc pracuje jako ředitelka jedné z jeruzalémských základních škol a na této pozici se od ní očekává spořádaný rodinný život.

Bolest je odvážným románem, v němž autorka zpracovává téma typické pro červenou knihovnu zcela odlišným způsobem. Hlavní hrdinka je střídavě postihována záchvaty nového citu a záchvaty rozumových zdůvodnění, proč všechno vzdát a zůstat u neměnného. Zároveň se intenzivně zamýšlí nad definicí lásky. Je to oddanost druhému, svoboda volby, osobní zodpovědnost… Je láska věc veřejná, kdy je nutno splnit očekávání, nebo soukromí převažuje nad vším a každý je zodpovědný jen sám sobě, bez ohledu na společenský kontext?

Hlavní hrdinka často přemýšlí a filozofuje, ale kupodivu tento fakt nebrzdí děj, střídají se zde pasáže úvahové s pasážemi akčními, které čtenáře vtáhnou do děje. A hlavně případ téměř ztracené dcery nutí číst dál a dál. Šalevová se pustila na tenký led, vrhla se na jasně ženské téma, ale zpracovala je racionálním způsobem, který osloví i mužské čtenáře. Kdo nečeká červenou knihovnu, bude mile překvapen. Její příznivci se naopak dočkají zklamání a budou muset sáhnout po jiném titulu plném toužebných objetí, vášnivých polibků a vroucích pohledů.

Název knihy: Bolest
Autor: Cruja Šalevová
Přeložila: Lenka Bukovská
Nakladatelství: Práh
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 399
ISBN 978-80-7252-945-2

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení