Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Karin Krajčo Babinská – Tsunami

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Karin Krajčo Babinská není na literárním poli nováčkem, pod jejím jménem najdeme již několik románů, jejichž tématem jsou zpravidla vztahy a láska. Výjimkou není ani její nejnovější kniha nazvané Tsunami.Tentokrát, jak název naznačuje, se spletité rodinné a milostné vazby řeší na pozadí tragédie, která se odehrála v Thajsku 26. prosince roku 2004. Mnoho lidí ji má v živé paměti, protože o ní informovaly téměř všechny sdělovací kanály, a mezi zraněnými i oběťmi byli i Češi. Katastrofa se odrazila i v české literatuře, například v knize Markéty Pilátové Tsunami blues (recenze zde).

Karin Krajčo Babinská vytvořila poměrně složitou síť vztahů jedné rodiny, každý její člen prožil nějaký příběh, a ty se v jistých bodech protínají, jindy však zůstávají osamoceny či dokonce pečlivě skryté. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, vzdálených mnoho let. Rodinná oslava otevře staré rány, probudí vzpomínky, a tedy nastává příležitost pro vložení thajského dramatu. Ten je narýsován na půdorysu několika svátečních dní, které rodina tráví v exotickém ráji, ten se ovšem během několika sekund mění v peklo.

Autorka používá osvědčené schéma, nejprve čtenáři představí jednotlivé osoby dramatu, vzbudí v něm sympatie, aby se s nimi mohl v jistých bodech identifikovat, pak je vystaví nebezpečí. Počet postav je úctyhodná, dá se říct, že všechny jsou funkční a převážně dobře charakterizované. Příběh má logiku a nelze mu vytknout, že by se rodina do nebezpečí dostala nějakým nepravděpodobným způsobem. Z tohoto hlediska si kniha připisuje plusové body.

Několik momentů je však problematických. Nejvýraznější jsou líčení situací, v nichž se autorka snaží o detail, místo toho se však utápí v naprosto nepodstatných popisech, ty čtenář buď přeskočí či přelétne očima, v horším případě si však říká, že ho to přece vůbec nezajímá, že to jsou jen nepodstatná slova, jež nic neříkají.

Závěr knihy obsahuje jakousi pointu, ta je však natolik předvídatelná a tak důkladně vysvětlená, že vlastně ani o žádnou pointu nejde. Vadí i monotónnost vyprávění, nikde nezrychluje, nezpomaluje, dokonce ani hrůza tsunami nepůsobí jako drama.

Nadužívaní slova „co“ v nejrůznějších významech, neslučujících se s českým jazykem, bohužel degraduje knihu na úroveň článků na internetových portálech, které neprošly jazykovou korekturou. Proč v knize zůstaly, nechápu.

Kniha Tsunami není nijak objevná, určitě nebude patřit k tak kvalitním textů, jako je třeba zmíněná Tsunami blues od Markéty Pilátové, ale najde si zcela jistě svou početnou skupinu čtenářů, pro něž se stane vítanou relaxační četbou. Zápletky ve vztazích a interakce mezi postavami jsou tuctové, ale právě proto v nich mohou lidé nacházet paralely se svým vlastním životem.

Název:Tsunami
Autor: Karin Krajčo Babinská
Nakladatelství: CPRESS
Vydání: 1.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320
ISBN 978-80-264-4399-5

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení