Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Fischerová – Elza a muchomůrka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Básnířka a prozaička Sylva Fischerová má na svém kontě slušnou řadu textů a podle jejich skladby nelze s jistotou určit, jaké formě dává přednost. Její nejnovější knihou, vydanou v nakladatelství Druhé město, je Elza a muchomůrka s podtitulem Milostný příběh z Prahy osmdesátých let.Jde o útlý svazek, který však obsahuje poměrně hutný text, i na těch několika stranách dokáže autorka vyprávět ucelený děj, který obsahuje dramatickou zápletku i jakési rozuzlení. Sylva Fischerová zasadila svou novelu do doby, kdy se věkově blížila ke svým hrdinům, takže myšlení a chování jejich postav je v kontextu doby velmi autentické.

Čtenář hledí na svět očima hlavní hrdinky Elzy i přesto, že je text psán v er-formě. Dívka žije jako většina jejích vrstevníků – studentů vysoké školy, chodí s Richardem, rovněž studentem. Jejich diskuze mají často filozofický podtón, odpovídající jejich přemýšlivým povahám. A právě jejich přemýšlivé povahy se stávají problémem. Richard touží po dokonalejším vhledu, proto shání „liánu“ jako zdroj psychotropní látky, Elza si exotické podněty přetavuje na zvláštní sny, hraničící s nočními můrami.

Autorka střídá formu, čtenář narazí samozřejmě na prozaický text, kusé myšlenky jako zápisy do sešitu, citáty i verše. Sylva Fischerová nezapře básnířku volbou slov i barvitými obrazy, které mnohdy vydají za celou řadu slov. Samostatné kapitoly tvoří staré text, něco mezi pohádkami a mýty.

Ke konci se můžeme seznámit se Elzinými sny, točícími se okolo hub, zejména muchomůrek, z nichž se postupně stává můromucha, ochránkyně a jakýsi dobrý duch.

Text působí především emotivně, přestože děj, stojící mimo svět snů, má svou přísnou logiku a není v něm nic, co by bylo nepravděpodobné či nemožné. Ovšem autorka tento zdánlivě jednoduchý příběh vztahu, lásky i nevěry dokázala podat zcela nevšedním způsobem, za což může čtenář zcela jistě vděčit jejímu básnickému nadání, promítajícímu se i do prozaického textu.

Nakladatelství k vydání přistupovalo spíše jako k umělecké knize, je vytištěna na kvalitním papíru vyšší gramáže, graficky na ní spolupracovala Barbora Klimszová.

Se staršími knihami Sylvy Fischerové se může čtenář seznámit v recenzi titulů Evropa je jako židle Thonet, Amerika pravý úhel (recenze zde) nebo Pasáž (recenze zde).

Název: Elza a muchomůrka
Autor: Sylva Fischerová
Nakladatelství: Druhé město
Vydání: 1.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 80
ISBN: 978-80-7227-883-1

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení