Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Catherine Ravenová – Lišák a já

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Catherine Ravenová je primárně doma v divočině. I proto vydala knihu Lišák a já, která pojednává o jejím přátelství s divokým lišákem a také o vztahu k přírodě všeobecně. U nás ji vydalo nakladatelství Jota v roce 2022. Pokud patříte mezi fanoušky Malého prince a jeho vztahu s liškou, tak rozhodně po této knize sáhněte.Na první pohled se může zdát, že Catherine je samotář. Pro naši běžně fungující společnost tomu tak asi je. Ale ona je ve svém působišti a bydlišti spokojená. A rozhodně tu není sama. Je tu spousta živočichů i rostlin, o které je potřeba pečovat a které společnost vyhledávají. Ona sama v izolaci od civilizace žije již dlouho a na nic si nestěžuje. Ba naopak. Stačí jí občasné výlety do civilizace, kde občas vyučuje studenty o přírodě. Pak se ale jednoho dne u její chaty objeví lišák. Je trochu zanedbaný a zdá se i vyhladovělý, možná i trochu osamělý…I když je Catherine v prvé řadě vědkyně a ví, že by neměla zvířatům přisuzovat lidské vlastnosti, začne si s tímto konkrétním lišákem povídat. A aby to bylo tematické, začne mu předčítat ten nejznámější příběh o lišce na světě – Malého prince.

Catherine má velký dar v tom, že umí svému čtenáři předat prostřednictvím stránek své knihy svou lásku k přírodě. Na jedné stránce dokáže popsat společenství hrabošů, na další se věnuje mravencům a nezapomíná také na rostlinstvo. V jejím příběhu, kde se ona sama zamiluje do svého společníka ryšavé barvy, najdeme i spoustu užitečných informací z oblasti fauny a flory. Je to kniha popisná, ale i filozofující a plná něhy. Citlivějšího čtenáře její přečtení jistě donutí zamyslet se nad vlastním vztahem k jeho okolí a přírodě.

Kdy vy jste naposledy seděli v lese jen tak a pozorovali ten mumraj? Na první pohled se nic neděje, ale když se podíváte blíž a budete chvíli naslouchat a koukat, uvidíte něco neskutečného. Lišák a já vás donutí přemýšlet o tom, zda žijete v souladu s přírodou a zda i vy máte vztah ke svému pozemku takový jako sama autorka. Možná vám vyvstanou v hlavě otázky, jestli děláte pro svůj pozemek a obyvatelstvo, které na něm žije, tolik, co pro vás dělají oni? Je to rovnocenný vztah, nebo jen využíváte benefitů, které vám váš kus přírody nabízí? To všechno se honilo v hlavě mně. Okamžitě jsem se chtěla zvednout a najít si svůj kousek země, kde budu jen já a nějaký tvor, který dovolí sdílet svůj osobní prostor právě se mnou. Chtěla jsem se také cítit tak jedinečně, jako se cítila hlavní hrdinka se svým lišákem.

Knihu doporučuji všem, kteří se touží na chvíli zastavit a věnovat se jen sami sobě a četbě. Kniha vyžaduje vaše plné soustředění, protože popisné pasáže, které se střídají se střípky z historie a myšlenkovými pochody autorky, jsou velmi silně propojené a na malém prostoru je velmi hutný obsah. Tím se ale nedejte odradit. Rozhodně to stojí za to! Dozvíte se mnohem víc, než možná od příběhu o přátelství člověka a zvířete čekáte, a nejen o přírodě, ale i sami o sobě.

Autor: Catherine Ravenová
Název: Lišák a já
Překlad: Tereza Suchá
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 391
ISBN 978-80-7565-978-1

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení