Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Maxime Chattam – Ďábel si počká

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Nad celou Francií se vznáší temný, zlověstný přízrak. Útoky na skupiny anonymních lidí na veřejných prostranstvích, obchod s lidskou kůží, vraždy provedené obzvláště brutálním způsobem,… Souhra náhod, nebo společný jmenovatel? Po Spolčení ničemů přichází Maxime Chattam s volně navazující novinkou Ďábel si počká.


knihaKde? Na koho? Podle jakého klíče si vybírá svoje oběti? Napětí ve společnosti narůstá. Lidé se bojí jezdit vlakem, chodit do kina, vyjít z domu na ulici. I z obyčejného nákupu se může stát ruleta, ve které se hraje o život. Na scénu přichází vyšetřovatelka Ludivine, která si už svým osobním peklem prošla, když při policejním zásahu přišla o pracovního i životního partnera. Nemá co ztratit a své práci je bezmezně oddaná. Oddanost hraničící s posedlostí. Aby pronikla do způsobu uvažování masových vrahů, musí se do nich vcítit. Ludivine tak činí s nebývalou intenzitou a často je pro ni hranice mezi realitou a fikcí značně rozostřená. Stejně jako hranice mezi chováním, které ještě lze označit za normální, a chováním, které se blíží těm, které by měla zatýkat.

Mladá vyšetřovatelka a její tým postupně dostane na starosti několik případů, které se zdají být naprosto odlišné. Kurýr, který místo drog převáží lidskou kůži, mladíci střílející do cestujících ve vlaku TGV, útok kyselinou v obchodním centru.  Jediné společné vodítko představuje nebývalá urputnost a brutalita, se kterou dosud policie nemá zkušenost. Po události, která měla být spíše varováním, během které došlo k napadení vyšetřovatelky v jejím bytě, aniž by utrpěla jakoukoliv fyzickou újmu, se zdá být jasné, že tentokrát pachatel nepoužívá standardní metody. Ludivine prožije nezvanou návštěvu jako z jiného světa. Sen, nebo skutečnost? V jejím těle se pak najdou stopy po koktejlu drog a psychofarmak, které ukazují na pachatele se znalostí medicínského prostředí. A skládačka se stává kompletní.

Maxime Chattam ve svých knihách nešetří explicitními popisy násilných scén a výjevů, které u čtenářů se slabší povahou mohou způsobovat nevolnost a odpor. Je otázkou, jestli se jedná o nutnost nebo spíše o snahu šokovat, protože přinést do žánru krimi něco nového a neotřelého se stává téměř nemožným. Ďábel si počká si však za invenci připisuje body k dobru. Osoba psychopata, který by za pomocí psychologických metod a směsi drog šířil rostoucí vlnu násilí napříč celou zemí, nebývá častá a autor s ní mistrně pracuje. Spíše než cestu brutality mohl volit více psychologie a větší propracovanost postav, kdy se hlavní motiv trochu ztrácí. Co vede jednoho člověka k tomu, že ke svému žití potřebuje dny plné utrpení ostatních?

Ďábel si počká se určitě neubrání srovnávání se Spolčením ničemů a je otázkou, zda z něj vyjde vítězně. Neukousnul si autor velké sousto a neposunul svou krimi až na hranu žánru sci-fi? Ďábel, vlna zla, otisk kopyta na místě činu, pekelný zápach,… Své čtenáře si jistě najde, ale možná nastal čas pro návrat ke kořenům a detektivní klasice.

Název knihy        Ďábel si počká
Autor            Maxime Chattam
Nakladatelství        Metafora
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2022
Vydání    1.
Počet stran         487
ISBN/EAN        978-80-7625-216-5

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení