Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lisa Reganová – Nečekané přiznání

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

V relativně malém městečku se neustále něco děje. Detektivka Josie Quinnová si sotva odpočinula od jednoho případu a už je tu další. V knize nazvané Nečekané přiznání bude muset Josie pracovat s faktem, že její blízcí nejsou možná takoví, jak si myslela. Kniha v České republice vyšla v nakladatelství Grada v roce 2022 a napsala ji Lisa Reganová.Když se před domem vyšetřovatelky Gretchen Palmerové najde tělo mladého studenta a sama vyšetřovatelka zmizí, začnou detektivce Quinnové pravé galeje. Nejenže Josie přišla o jednu ze svých nejlepších spolupracovnic, ale navíc je i Gretchen z vraždy podezřelá. Jak má být profesionální detektivkou a zároveň dobrou kamarádkou, která věří v nevinu své přítelkyně? Má věřit tomu, že Gretchen neznala tak dobře a její instinkty se mýlí?

Na příbězích o detektivce Josie Quinnové je mi sympatické, že kromě probíhajícího případu se čtenář dozvídá i o vyvíjejícím se vztahu Josie s jejím novým přítelem a také další podrobnosti z jejího osobního života. Josie si zažila mnohé a její minulost byla těžkou zkouškou. Fakt, že našla svou rodinu, o které donedávna neměla ani tušení, ji naplňuje nadějí a štěstím. Kontrast mezi drsným prostředím místa činu a obyčejným lidským životem tvoří dokonalou mozaiku vyprávění. Čtenář má možnost si oddechnout v pasážích o Josie a poté se zase ponořit do pasáží drsnějšího charakteru, které se věnují případu.

Josie pracuje na tom, aby očistila svou kamarádku a kolegyni. Čím víc stop ale má, tím je zmatenější a netuší, jak by mohla Gretchen zachránit před vězením či dokonce před smrtí. Ve chvíli, kdy má detektivka naději, že přišla na kloub všemu záhadnému, stane se další zločin – brutálním způsobem je zabit mladý šťastný pár. Je možné, že tato vražda souvisí s Gretchen a jejím zmizením? Co před ní její kolegyně tajila? A proč? Tolik otázek a tak málo času. Nadřízený Josie totiž nevěří, a tak nejenže dává najevo pohrdavým způsobem, co si myslí o jejích teoriích, ale navíc jí dává moc málo času na to, aby mohla své nápady prosadit a přijít na to, jak to celé bylo.

Pokud tedy patříte mezi čtenáře, kteří již četli předešlé díly o Josie Quinnové, neváhejte ani u čtvrtého dílu. Detektivka je stále sympatická a pro čtenáře není problém naleznout v ní zalíbení. Kniha má mrazivou atmosféru v těch chvílích, kdy to správná detektivní knížka potřebuje, místa činu jsou popsána tak, aby si člověk představil, co se tam stalo, ale zároveň nebyl u čtení znechucen.

Knihu doporučuji všem milovníkům dobrých detektivek, kteří ocení silnou hlavní hrdinku. Josie Quinnová je totiž inspirací pro nás všechny. Fakt, že věří ve své instinkty, nebojí se vyjádřit svůj názor, i když je odvážný a smělý, to, že stojí za svými blízkými stůj co stůj. To všechno z ní dělá báječného člověka, kterého by v životě měl mít každý z nás.

Autor: Lisa Reganová
Název: Nečekané přiznání
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 368
ISBN  978-80-271-3250-8

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení