Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Carole Matthews – Čokoládový klub

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Diamanty jsou věčné, ale nejlepším přítelem ženy je čokoláda. Touto větou končí celé vyprávění oddechové knihy s názvem Čokoládový klub, kterou napsala Carole Matthewsová. V České republice vyšla v nakladatelství Cosmpolis v roce 2022 a já vám ji teď s radostí představím.


knihaV hlavní roli knihy je kavárna Čokoládové nebe, kde se scházejí čtyři ženy – kamarádky, které se seznámily právě na tomto místě. Každá je jiná a má své radosti i starosti. Spojuje je ale jedna velká neřest a tou je čokoláda. Díky této pochutině jsou schopné zvládnout všechno – od bolestivého rozchodu, přes dluhy až k bolestem hlavy. Na světě neexistuje nic, co by nespravila čokoláda, a to v jakékoliv formě. Alespoň v to věří Lucy a její kamarádky Autumn, Nadia a Chantal.

Lucy pracuje jako zástup ve firmě, kam ještě pojem sexuální harašení na pracovišti nedošel. Její šéf s ní nepokrytě flirtuje a ostatní mužští kolegové mají nejapné připomínky k její postavě. I když se Lucy nepovažuje za velkou krásku, nechce poslouchat nic o tom, jak vypadá. Je spokojená s tím, jak žije. Tedy po většinu času. Má báječného přítele a kamarádky, na které se může spolehnout, i když jde o krizové situace. Stejně jako jsou tu ony pro ni, tak je tu ona pro ně. Lucy se mi jevila jako velmi naivní a její přecpávání se čokoládou místy působilo jako závislost. Přemýšlela jsem, co si asi kompenzuje tím, že neustále jí jen čokoládu.

Autumn pracuje s dětmi, které bojují se závislostí a snaží se dostat zpět do běžného života. Jelikož pochází z bohaté rodiny, tak si nemusí dělat starosti s tím, jak uhradí nájem či jestli si musí hledat lépe hodnocenou práci. Její rodiče, kteří se snaží zaplatit své špatné svědomí z toho, že s ní ani s jejím bratrem netráví žádný čas, ji finančně stále podporují. Přesto si ale nežije jak v pohádce. Prožívá své starosti, které ovlivňují její život.

Nadia má jediná z jejich party syna. Její manžel chce, aby mu věnovala veškerý svůj volný čas, a tak je Nadia doma a stará se nejen o syna, ale i o domácnost. Manžel má slušně placenou práci a vše vypadá takřka idylicky. Samozřejmě že nic není ideální, a i Nadia se zaobírá velmi nepříjemnými starostmi, které by nechtěl zažít nikdo z nás.

A poslední je Chantal. Její muž s ní nechce mít sex. Zdá se, že je to malicherný problém rozmazlené paničky, která si žije v luxusu a nemá si nač stěžovat. Co ale vede jejího muže k tomu, aby s ní nechtěl sdílet intimní život? Proč má Chantal pocit, že bez sexu nemůže být šťastná? To se dozvíte v její části vyprávění.

Kniha je rozdělena na kapitoly, které se zaměřují na jednotlivé postavy. Části věnované Lucy jsou psané z jejího pohledu, tedy v ich formě. O ostatních děvčatech si pak máme možnost přečíst ve třetí osobě. Tento malý rozdíl staví Lucy do středu vyprávění, ale nemyslím si, že by byla Lucy důležitější či zajímavější než její kamarádky. Domnívám se, že všechny čtyři jsou rovnocenné. Každá řeší své problémy a pro každou jsou její starosti důležité, i když často staví problémy svých kamarádek nad ty svoje, což není úplně správné. Je samozřejmě podstatné pomoct svým bližním, ale nesmíme přesto zapomínat i na sebe.

Čokoládový klub je oddechovka, která je plná čokolády, a to doslova a do písmene. Všechny čtyři přítelkyně rády čokoládu mlsají a skoro v žádné scéně tato sladkost nechybí. Možná by neuškodilo trochu čokolády ubrat a přidat více popisu dané scény. Přesto mě ale příběh bavil. Je v něm plno vtipných momentů, chvil, kdy křičíte na postavu, ať znovu neudělá tu samou hloupost, a samozřejmě dojemných scén, kdy jste rády, že to celé dobře dopadlo. Rozbalte si tedy bonboniéru a užijte si příjemné chvilky s partičkou, se kterou se rozhodně nudit nebudete.

Název: Čokoládový klub
Autor: Carole Matthews
Překlad: Lucie Libovická
Nakladatelství: Grada
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN 978-80-271-3365-9

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení