Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Bridget Collinsová – Vazač vzpomínek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

 

Spáchali jste něco hrozného, nebo se vám naopak něco hrozného stalo? Bolestivé vzpomínky vám nedopřejí klidu? A co kdybyste mohli jednoduše zapomenout? V knize s názvem Vazač vzpomínek představuje Bridget Collinsová svět, ve kterém mohou lidé dle libosti zapomínat. Je pak ovšem člověk vážně šťastnější?Emmett Farmer pomáhal svým rodičům na farmě. Byl to statný mladík, který uměl přiložit ruku k dílu. Pak ho ale skolila nemoc, od té doby je mátoživý a neschopný zastat tolik práce. I jeho rodiče a sestra se k němu chovají jinak. Vše se změní, když je Emmett povolán k staré knihvazačce Seredith. Mladík nalézá útěchu v chalupě stařeny, klid ovšem nemá dlouhého trvání.

Kniha na první pohled zaujme krásnou černou obálkou s vyobrazenými květinami. Hutný text Vazače je tištěn na listech s nižší gramáží, než na jakou jsem zvyklá. Svazek tak působí útle, ale má 415 stránek. Příběh, psaný v ich-formě, je rozdělen do tří částí, přičemž každá z nich je odlišná. První pojednává o Emmettově neduživém stavu po prodělané nemoci, jeho vnitřních pochodech a osvojování si knihvazačského řemesla:

Moje ruce sebou škubaly, jako bych měl obrnu. Zaťal jsem je v pěsť a představoval jsem si, jak se snažím prsty, kterým nevěřím, pracovat s nožem. Hloupé. Přišel bych o palec. Jsem moc nemocný na to, abych byl tady – a přece… „Proč? Zeptal jsem se a to slovo ze mě vyšlo jako zakňučení. „Proč jste si mě vybrala? Proč mě? COLLINSOVÁ, Bridget, 2021. Vazač vzpomínek. Přel. B. Grygová. Brno: Jota, s. 31. ISBN: 978-80-7565-712-1.

Přímá řeč není častá. Ke konci tohoto úseku se tempo vyprávění zrychluje a kniha se stává poutavější. Autorka poté pokračuje retrospektivní částí, která skvěle zapadá do příběhu. Emmett zde líčí události předcházející jeho onemocnění. Příběh ukončuje třetí část, kdy se slova ujímá druhá hlavní postava. Čtenář tak může na Emmetta hledět z jiné perspektivy. Zároveň sleduje morální utrpení, které přináší neznalost vlastních vzpomínek.

Představený svět více méně odpovídá našemu na začátku industrializace, až na prvek knihvazačství. Zmíněny jsou například křížové výpravy proti knihvazačům, ale podrobného vysvětlení se Emmett, tím pádem ani čtenář, nedočká. Bridget Collinsová se tak elegantně vyhnula detailnímu vymýšlení světa, ve kterém se Vazač odehrává.

Téma nepřirozeného zapomínání nechtěných vzpomínek není nové. Zajímavé je ale, jaký význam je připisován knihám – slouží k zapisování vzpomínek. Svazky obsahující lidské zážitky mají být uchovány v bezpečí a nečteny. Ovšem i v tomto světě se význam knih posouvá a stávají se zdrojem zábavy.

Tato nemorální zábava odráží stav společnosti ve městech. Šlechta má výsadní postavení, beze strachu přestupuje zákony a kochá se utrpením jiných. Spodina naproti tomu rozprodává střípky ze svého života, hlavně aby měla na alkohol. Postoje a utrpení obyvatel jsou až naturalisticky líčeny. Venkov v protikladu k městskému prostředí působí se svou krásnou přírodou idylicky. Toto vnímání se ovšem rozpadne při bližším pohledu na rodinné vztahy.

Hlavní postavy jsou v lecčems protikladné. Příjmení Emmetta Farmera ho už samo o sobě determinuje – od statného, zásadového a uvědomělého mladíka se očekává, že se bude se svou rodinou pilně starat o statek a jednou ho převezme. Jednání mimo očekávání rodičů má samozřejmě následky. Protějškem venkovana je pak osoba z vyšších společenských kruhů, křehčí konstituce i mravů, která se ujímá role pokušitele. (Dále se k ní vyjadřovat nebudu, nerada bych odkrývala zápletku knihy.) Představené charaktery jsou lidské a uvěřitelné, mají své chyby a bojí se například vzepřít autoritám. To se odráží i na vyústění příběhu – spravedlnost nezasáhne a zlo nebude potrestáno. Příběh pojednává hlavně o tom, jak se postavy snaží poprat s nástrahami osudu, přestát je, a to i bez vztyčené hlavy, ale naživu.

Ke knize jsem si zpočátku obtížně hledala cestu, když příběh dostal spád, tak mě vtáhl do sebe.  Vazač vzpomínek mě zaujal svým členěním i popisem mezilidských vztahů a nemocné společnosti. Pokud máte rádi téma zapomínání vzpomínek a důsledky s tím spojené, tak vám mohu knihu vřele doporučit. Na své si přijdou i ti čtenáři, kteří upřednostňují reálně působící příběhy. Já osobně si z knihy odnáším poselství, že i bolestivé vzpomínky jsou naší důležitou součástí.

Název knihy: Vazač vzpomínek
Autor: Bridget Collinsová
Překlad: Bronislava Grygová
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2021
Vydání: 1
Počet stran: 415
ISBN: 978-80-7565-712-1

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení