Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Radek Hanuš, Jana Haková a kolektiv – Instruktorský slabikář – praktická učebnice

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Vedoucí Prázdninové školy Lipnice jsou tak trochu kouzelníci. Dlouhé měsíce se radí, diskutují a tráví spoustu času přípravou těch nejmenších detailů, aby potom v omezeném čase několika dní vytvořili pro účastníky svých kurzů jedinečný, formující a nezapomenutelný zážitek. Magii, kterou ovládají, se říká zážitková pedagogika. Ač to tak třeba na první pohled nevypadá, řídí se zážitková pedagogika věcnými postupy, které člověk musí dokonale ovládnout, aby se stal úspěšným instruktorem. A právě tohle teoretické pozadí zdánlivých kouzel se vedoucí PŠL rozhodli popsat v knize Instruktorský slabikář.Ve výborně graficky zpracovaném Slabikáři má čtenář příležitost nahlédnout do základů ze všech oblastí instruktorské práce. Na úvod se čtenář dozví, jak svůj vlastní kurz správně připravit, vytyčit si cíle a vybrat programové prostředky, které ho k nim dovedou. Dále přechází k samotnému uvedení kurzu, k dramaturgii, práci s vnějšími podmínkami a vedení reflexe. Nakonec se ještě tři kapitoly věnují práci s týmem, řízení rizik a specifikům práce v přírodě. Knihu charakterizuje velké množství obrázků, tabulek a grafů, tedy vizuálních prostředků, které pomáhají čtenáři všechno pochopit. Mimoto mi obzvlášť poutavá připadala odbočka k historii zážitkové pedagogiky a velmi dobře jsou zde také popsané principy efektivní práce v instruktorském týmu. Užitečně jsou do knihy zařazeny různé příklady z praxe (i když člověk se nakonec stejně poučí jen ze svých zkušeností).

Dojem ze čtení mi tak trochu kazilo neustálé přemýšlení nad tím, kdo je vlastně cílovou skupinou Slabikáře. Protože se zážitkové pedagogice věnuji již pár let, nenašla jsem příliš nového – to jsem ovšem od knihy, která má v názvu slovo „slabikář“, ani nečekala. Zároveň mám ale pocit, že kdybych byla začátečníkem, byla bych knihou trochu zahlcená a některé koncepty by se mi nesnadno představovaly. Nepopírám, že je kniha napsaná velmi přehledně, ovšem vedení zážitkové pedagogiky je zkrátka třeba se naučit v praxi, nikoli z knihy.

Postupem času jsem přece jen přišla na skvělé využití, které kniha pro mě osobně má. Myslím si, že může posloužit jako dobrý doplněk praktického výcviku instruktorů – tak ji ostatně používají i vedoucí Prázdninové školy Lipnice a tak ji doporučuji použít i vám. Při druhém prolistování jsem si z knihy vytáhla užitečné a názorné tabulky, obrázky a diagramy, které se mi při školení pracovníků s mládeží budou hodit jako teoretický podklad k praktickým cvičením. Kniha řeší přesně ty věci, které my vedoucí dobře víme, ale teprve když z nich vytvoříme diagram, je dokážeme opravdu uchopit a společně s nimi věcně pracovat. Jedna věc je správné postupy „okoukat“, ale umět jednotlivé jevy správně pojmenovat je pro práci instruktora také potřeba.

Dalším využitím knihy může být selektivní čtení konkrétních kapitol, pokud instruktor zjistí, že má v některé oblasti mezery. Pro zkušené instruktory může být kniha také příležitostí konfrontovat se s postupy, které se od jejich vlastních liší, a zamyslet se nad svou prací z nového úhlu pohledu. Začínajícím instruktorům může kniha naopak pomoci odhalit, zda pro danou práci mají dostatečnou motivaci a osobnostní kvality, nebo ne.

Tedy ještě jednou opakuji – z žádné knihy se nikdy nemůžete naučit dělat zážitkovou pedagogiku. Přesto však, pokud se Instruktorský slabikář ocitne ve vaší knihovně, pak pro něj jistě najdete využití a může se stát dobrou inspirací.

Název knihy: Instruktorský slabikář – praktická učebnice
Autor: Radek Hanuš, Jana Haková a kolektiv
Nakladatelství: Grada
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 372
ISBN: 978-80-270-9208-6

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení