Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lucie Bechynková – Opravdové zločiny

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Může být zločin a jeho pachatel slavný? Existují celebrity mezi vrahy a násilníky? Zvláštně zvrhlým způsobem fascinovala černá kronika lidstvo odedávna. Lucie Bechynková nehledá odpověď na to proč, ale nabízí částečné ukojení této vášně ve své nové knize Opravdové zločiny.


knihaKniha vznikla na základě oblíbeného podcastu s identickým názvem a obsahuje řadu kapitol, ve kterých se autorka zabývá nejznámějšími zločiny spáchanými převážně ve 20. století v USA.  Nesnaží se čtenářům předložit výtah z vyšetřovacího spisu se všemi posudky, analýzami, přepisy výslechů, ale stručný výtah, ve kterém se dozví to nejzásadnější. Každý milovník detektivek přece ví, že nejdůležitější pro každé vyšetřování je vždy motiv, od kterého se odvíjí vše další.

Kapitoly s názvy jako Boy in the box, Acid Killer, Ledař,… jsou výmluvné samy o sobě a čtenář rychle pochopí, co jej čeká. Těžko říct, podle jakého klíče autorka vybírala, které názvy přeloží do češtiny a které nechá v původním anglickém znění. A tak jednou čteme o Lobster Boy a v další kapitole o Záhadném domě.

Chtělo by se říct, že kniha se čte jedním dechem, ale při obsáhlém výčtu zločinů, násilníků a doplňujících postav se nejedná o záležitost na dlouhý zimní večer, protože anglická jména a názvy se postupně slijí do jednoho velkého jezera slov a čtenář nutně potřebuje oddych, aby se opět začal orientovat.

Množství materiálu, které autorka zpracovala, je obdivuhodné, ale při stávajícím počtu kapitol a rozsahu knihy bohužel nejde příliš do hloubky, ale klouže po povrchu a lehce připomíná bulvární pojetí, kde je snahou čtenáře především šokovat, ať už provedením zločinu nebo počtem mrtvol. Škoda pro českou čtenářskou obec, že autorka do Opravdových zločinů nezařadila i případy, které se odehrály u nás, a že by bylo z čeho vybírat. Zejména divoká devadesátá léta minulého století představovala pro milovníky zločinů období hojnosti. Za světem jsme bohužel nikterak nezaostávali.

Autorka se nebojí své čtenáře označit jako zločinožrouty, což jen podporuje fakt, že krimi vždy stála v popředí zájmu publika a řadě jejích protagonistů se dostávalo větší pozornosti než filmovým hvězdám. Jako zločinožrouty označuje i tři zpovídané, kteří mají k trestným činům blízko z podstaty svého povolání. Právnička, vězeňský dozorce a kriminalista by jistě měli čtenářům co říct, ale stejně jako pro jednotlivé kapitoly i jejich prostor pro vyjádření je velmi omezený a znalým čtenářům nepřináší tolik nového, jak by se dalo očekávat.

Opravdové zločiny si své příznivce mezi čtenáři určitě najdou, ale spíše mezi začátečníky z „oboru“. Pokročilí musí po informacích pátrat dál na vlastní pěst.

Název knihy        Opravdové zločiny
Autor            Lucie Bechynková
Nakladatelství        C Press
Místo vydání        Brno
Rok vydání        2021
Vydání    1.
Počet stran         278
ISBN/EAN        978-80-264-3706-2

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení