Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jodi Picoultová – Nejsem jako vy

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Jodi Picoultovou netřeba dlouze představovat. Tato americká autorka si podmaňuje srdce čtenářů nejen ve své domovině, ale i v dalších zemích světa. Její tvorba je známá tím, že se zaměřuje na závažná, složitá, až kontroverzní témata, každý její román je protkán mnoha otázkami, polemikami, kterými zasahuje čtenáře a nutí ho vystoupit z jeho komfortní zóny a pokusit se přehodnotit postoj k dané tématice. Autorčinou snahou je nejen problém popsat, chce ho rozebrat ze všech stran, chce se nad ním zamyslet hlouběji, vysvětlovat ho a snad i vyburcovat k větší a otevřenější diskuzi.

 

Tyto cíle se samozřejmě odrážejí ve funkcích, které nalézáme v autorčiných románech, kromě estetické funkce je výrazně akcentována rovněž rovina poučná, vzdělávací. Konkrétně v románu Nejsem jako vy má čtenář možnost se detailněji seznámit s poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem. Nejenže sledujeme chlapcovo chování, reakce na nečekané situace, ale rovněž dostáváme velmi erudovaný výklad o tomto onemocnění. Tyto dějové digrese ocení především ti čtenáři, kteří hledají srozumitelný popis a vysvětlení dané problematiky.  

 

Nejsem jako vy je zdařilou sondou do rodiny vychovávající postižené dítě – Jacoba trpícího Aspergerovým syndromem. Střídavě v románu zaznívají hlasy matky, bratra i samotného Jacoba, kromě nich se ke slovu dostává i hlas Jacobova právníka a policisty.  Dospívající Jacob je na první pohled normální dítě, které se v zaběhané a známé rutině pohybuje naprosto bez problémů, ale jakmile se stane něco nepředvídaného, není schopen změnu v klidu přijmout a je vyveden z rovnováhy. Kromě toho je citlivý na určité vjemy, jako je mačkání papíru, příliš ostré světlo, dotek neznámého člověka, oranžová barva a další. Jacob má zvláštní koníček, vášnivě se zajímá o forenzní vědy a vyšetřování kriminálních činů, proto opakovaně sleduje televizní seriál Crime Busters, z něhož si dělá vlastní výpisky.

 

Jacobův koníček vede k tomu, že mladík s oblibou navštěvuje místa kriminálních činů a dokonce se snaží kriminalistům radit, jak postupovat. Jeho vášeň se mu stane osudným, když se objeví na místě činu zemřelé dívky, kterou znal, byla jeho učitelkou sociálních dovedností, a v důsledku toho je obviněn z její vraždy.

Autorka ve vyprávění o životě autistického chlapce využila tento nevšední koníček, aby děj propojila s vyšetřováním vraždy a se soudním procesem. Nutno poznamenat, že pasáže odehrávající se v soudní síni jsou poněkud natahované a nejvíce se v nich projevuje americký styl psaní, kdy jednou řečené je zapotřebí ještě párkrát zopakovat.  

 

Záměr propojit vyšetřování vraždy, do něhož bude vtažen mladík s Aspergerovým syndromem, mělo jistě dodat celé knize spád a napětí. Do jisté míry tomu tak je. Napětí však polevuje v okamžiku, kdy se děj přesouvá do soudní síně. Román si nadále zachovává svou čtivost a lehkost, ale už bez napětí, v němž by se autorka snažila čtenáře udržet až do úplného konce, kdy se dozvíme rozuzlení.

 

To, že se Jodi Picoultová  drží na vysokých příčkách žebříčku oblíbenosti, dokládá i skutečnost, že se její díla vydávají opakovaně. Román Nejsem jako vy vydalo nakladatelství Ikar poprvé v roce 2011, o deset let později přichází druhé vydání.  A to s mnohem zajímavější obálkou.  Stínový profil chlapce na pozadí zdi působí tajemně a vybízí čtenáře, aby hledal odpověď, proč mladíkův obraz není zcela jasný a co přesně se za ním skrývá. 

Název: Nejsem jako vy

Autor: Jodi Picoultová

Nakladatel: Ikar

ISBN: 978-80-249-4431-9

Originál:  House Rules

Překlad: Hana Petráková

Rok vydání: 2021 (2. vydání)

Počet stran: 568

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení