Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Katherine Slee – Věnování

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

 

Emily přijde o svou milovanou babičku. Její život je najednou prázdný a ona neví, co si počít s časem, který s ní trávila. Babička jako slavná spisovatelka dětských knih byla se svou vnučkou moc ráda. Byla šťastná, že spolu prožívají osobní i pracovní čas, ale zároveň chtěla, aby se její vnučka rozhodla žít jinak. A tak pro Emily připravila cestu za poznáním. Kniha Věnování autorky Katherine Slee vyšla v České republice v nakladatelství Motto.Emily nevychází z domu, který obývala se svou babičkou. Dál kreslí ilustrace ke knihám a netouží po životě, jenž ji tam venku čeká. Jednoho dne ale přijde cizinec s dopisem, ve kterém instrukce nutí Emily nejen opustit dům, ale celý svůj dosavadní život. Mladá dívka váhá, ale jelikož je absolvování této cesty podmínkou dědictví, vydává se na dobrodružství, které nejen že jí umožní poznat babičku tak, jak ji rozhodně neznala, ale pozná víc i sama sebe. Emily musí v mnoha případech překročit svůj vlastní strach, aby splnila další část cesty, nakonec ale v sobě vždy najde sílu a jde dál.

Emily je po strastiplné minulosti tichá a neprůbojná dívka. Má pocit, že nemá světu co nabídnout a že svět rozhodně nemá nabídnout co jí. Žije v malém městečku, kde zná každý každého, a kreslí ilustrace ke knihám. A je celkem spokojená tam, kde je. Má ale jednu zvláštní vlastnost. Miluje ptáky všeho druhu a ráda si s nimi i povídá, navíc je umí krásně zachytit ve svých malbách. Ke dveřím za Emily chodí ptáci na drobky od snídaně a ona se nikdy neváhá podělit o svou svačinu v jakoukoliv denní dobu. Tuhle svou zvláštnost si přenáší i na svou malou cestu kolem světa a udivuje tak tím své okolí. Ona má ale pocit, že ptáci jsou jednoduší a ví, co od nich čekat – na rozdíl od lidí. Sama však poznává, že lidské záměry nemusí být vždy špatné a že za dobrým skutkem se nemusí schovávat vždy vypočítavost.

Kniha Věnování je překrásným příběhem o tom, že je někdy těžké začít žít znovu poté, co jste skoro zemřeli. Pokud ale máme někoho, kdo nám ukáže, že život stojí za to, začne neskutečně dobrodružná cesta, na jejímž konci je kupa vzpomínek a skvělý pocit sám ze sebe. Tohoto člověka má Emily ve své babičce. I když ta již zemřela, přesto ví nejlépe, co její vnučka potřebuje, a snaží se ji usnadnit těžké chvíle samoty, které Emily prožívá. Věří, že Emily je schopná velkých věcí, stačí jen roztáhnout křídla jako její milovaní ptáci a letět.

Její babička byla světoznámou spisovatelkou dětských knih a netoužila po ničem jiném, než aby její vnučka neváhala pro své štěstí udělat cokoliv. Její příběhy byly oblíbené i díky ilustracím od Emily, protože jak sama říkala, ona psala jen slova na papír, kdežto Emily dala svými kresbami příběhu život.

Věnování v knihách často přečteme v rychlosti a nepřemýšlíme nad tím, proč se autor rozhodl své dílo věnovat právě té konkrétní osobě. Pro Emily jsou ale věnování v knihách vodítky, které ji mají dovést až na konec její cesty. Povede se Emily rozluštit vše, co pro ni babička přichystala? A bude mít chuť začít žít jinak než samotářsky? To vše i mnohem víc se dozvíte v knize Věnování.

Název: Věnování
Autor: Katherine Slee
Překlad: Soňa Tobiášová
Nakladatelství: Motto
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 312
ISBN978-80-267-2072-0 

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení