Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michaela Klevisová – Prokletý kraj

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Malá šumavská vesnička Jelení Hora se v průběhu minulého století stala místem, kudy procházely dějiny. Vystěhování původních německých obyvatel, vznik pohraničního pásma, přesun nových obyvatel, kteří sem přišli s vidinou zářné budoucnosti a budování lepších zítřků. Tento mix dějin a lidských povah tvoří kulisu nové knihy Michaely Klevisové Prokletý kraj. Ač známá jako královna české krimi, autorka tentokrát sáhla kousek vedle a pro své čtenáře připravila román, ale napětí a záhadné úmrtí v něm stejně nechybí.

  

proklety-krajÚstřední postavy knihy Prokletý kraj tvoří dvojice žen Gerda a Linda. Obě svým způsobem zkrachovalé a vyhořelé a snažící se najít nový smysl existence. Gerda je s dcerou pro přesun do odlehlé vesnice více méně přinucena z finančních důvodů. Do potíží se dostala k vůli rozvodu a své lásce v nakupování na internetu. Linda vlastní v Praze antikvariát, ale stále cítí, že to není to pravé, co od života očekává. Chtěla se vzdát práce v korporátu, osamostatnit se a věnovat se své vášni pro knihy i v práci, ale očekávání se míjí s realitou. Stopy její rodiny vedou na Šumavu a pak je jen krůček k tomu jet si na pár dnů vyčistit hlavu a zapátrat, jak to vlastně bylo s emigrací jejího dědečka. 

 

Postupem času se ukáže, že nic není tak černobílé, jak by se na první pohled zdálo a co člověk to jiný úhel vzpomínek, jiný názor a jiné tajemství. A v Jelení Hoře ho mají téměř všichni obyvatelé. Každý má v sobě zamčenou svoji třináctou komnatu a najít k ní klíč se z počátku zdá téměř nemožné. Linda začne rozplétat spletenec vztahů a dávných křivd, ale nejprve jí připadá, jakoby se zamotávala do houští ostružin z okolních lesů. Tuší, kudy ven, ale šlahouny ji omotávají čím dál těsněji a nechtějí pustit dál. Všechno dostává jasnější kontury po nálezu tajuplných deníků, které si vedla jedna z žen, které se do vsi přistěhovaly po válce z Rumunska. Zdánlivé nesmysly do sebe začnou postupně zapadat a skládat obraz jedné epochy malé šumavské vesničky. 

 

Ne nadarmo je Michaela Klevisová hodnocena jako jedna z našich nejlepších autorek detektivek. S každou novou knihou sama sobě nastavuje laťku výš a výš. A i přesto, že Prokletý kraj není krimi v pravém slova smyslu, nepostrádá napětí, gradaci a překvapivé rozuzlení. Sice chybí vyšetřovatel, vrah a motiv, ale knize to na atraktivitě nijak neubírá. Silnou stránkou autorky vždy byla především psychologie postav a jejich civilnost. Čtenář vyšetřovatelům věřil a sympatizoval s nimi a stejně tak se to děje i v tomto případě. Snad jen shopaholismus Gerdy v knize trochu překáží. Jedná se o současné a diskutované téma, ale k ději se nějak nehodí.

 

O uvěřitelnosti jednotlivých postav svědčí i vykreslení dvojice bratrů samotářů, kteří na vhodných místech posunou děj vždy o krok dál. Jako by vypadli z knihy Aleše Palána Raději zešílet v divočině, kde barvitě vykresluje život šumavských samorostů. V Prokletém kraji autorka výtečně namíchala koktejl roztodivných povah, kousek nedávné historie a zádumčivost šumavské přírody, která příběh podkresluje. 

 

Název knihy: Prokletý kraj

Autor: Michaela Klevisová

Nakladatelství: Motto

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2021

Vydání: (1., 2. atd.)1.

Počet stran: 302

ISBN/EAN: 978-80-267-2071-3

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení