Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Iva Procházková – Doteky zabitých

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Hudebníci – rozevlátí, empatičtí, nepraktičtí, s hlavou v oblacích a nohama v lakýrkách. Žijí uměním a pro umění by i zemřeli, ale dokáží i zabít? Co a kdo způsobil smrt krásné klarinetistky, ženy několika tváří, přímo v majestátních prostorách Rudolfina? Major Holina se vrací na scénu v knize Ivy Procházkové Doteky zabitých.Klarinetistka Olga je femme fatale souboru filharmoniků, jejichž domovskou scénou je právě pražské Rudolfinum. Muži ji milují a padají k nohám, ženy nenávidí a žárlí. Přesto nikdo nečekal, že se zhroutí na zem přímo v zákulisí koncertní síně. Už nikdy nevstane a nevsune do svých smyslných úst plátek klarinetu, aby produkovala libé tóny pro potěchu ostatních. Milenec, oficiální partner, sokyně v hudbě,… ti všichni mohli mít na Olgu spadeno a důvodů mstít se by se našlo u každého několik. Ale co náhlá smrt dalšího člena souboru, podivná autonehoda jeho ženy, zavražděný zahraniční bankéř? Mrtvých přibývá a stejně tak i otázek. Jen odpovědi na ně stále chybí a vyšetřovatelé se začínají chytat i teorií, které by dříve označili za produkty bujné fantazie.

Nakolik může lidský osud ovlivnit náhoda… Vedla mladá hudebnice tak prostopášný život, že si o zabití přímo říkala, nebo detektivové jen kloužou po povrchu a pravda se ukrývá někde v dávné historii?

Hlavní postavou knihy je major Holina, který čtenářům bude povědomý z televizní série Vraždy v kruhu. A k němu neodmyslitelně patří Sabina, která se zabývá psychoterapií ve spojení s astrologií. Mimo to je tato psychoterapeutka ženou Holinova kolegy a zároveň Holinova intimní přítelkyní. Sabina vstupuje do děje až v samotném finále a bohužel je nutno říct, že by se to obešlo i bez ní. Celé oddělení kriminalistů usilovně pracuje, aby dopadlo vraha, rozplétá nitky, skládá jednotlivé dílky puzzle s maximální přesností a v závěru je za hlavní hvězdu Sabina, o které jsme před tím četli pouze v souvislosti s postelí Mariána Holiny.

Sabina je jedinou vadou na kráse jinak čtivé krimi, na jakou jsme od Ivy Procházkové zvyklí. Nepostrádá klasické atributy, které čtenář od tohoto žánru očekává – napětí, gradaci příběhu, nečekané zvraty a překvapivé rozuzlení, kdy by právě v této osobě hledal vraha jen málokdo. Díky televiznímu provedení Vražd v kruhu si chtě nechtě jako hlavního hrdinu představujeme Ivana Trojana a můžeme mu, potažmo autorce, poradit jediné: zbav se své astroložky, neinklinuj tolik k ezoterice a bude z tebe detektiv, kterého budou všichni milovat a nedočkavě čekat na další případy.

Název knihy: Doteky zabitých
Autor: Iva Procházková
Nakladatelství: Práh
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 284
ISBN 978-80-7252-903-2

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení