Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Iva Procházková – Doteky zabitých

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Hudebníci – rozevlátí, empatičtí, nepraktičtí, s hlavou v oblacích a nohama v lakýrkách. Žijí uměním a pro umění by i zemřeli, ale dokáží i zabít? Co a kdo způsobil smrt krásné klarinetistky, ženy několika tváří, přímo v majestátních prostorách Rudolfina? Major Holina se vrací na scénu v knize Ivy Procházkové Doteky zabitých.Klarinetistka Olga je femme fatale souboru filharmoniků, jejichž domovskou scénou je právě pražské Rudolfinum. Muži ji milují a padají k nohám, ženy nenávidí a žárlí. Přesto nikdo nečekal, že se zhroutí na zem přímo v zákulisí koncertní síně. Už nikdy nevstane a nevsune do svých smyslných úst plátek klarinetu, aby produkovala libé tóny pro potěchu ostatních. Milenec, oficiální partner, sokyně v hudbě,… ti všichni mohli mít na Olgu spadeno a důvodů mstít se by se našlo u každého několik. Ale co náhlá smrt dalšího člena souboru, podivná autonehoda jeho ženy, zavražděný zahraniční bankéř? Mrtvých přibývá a stejně tak i otázek. Jen odpovědi na ně stále chybí a vyšetřovatelé se začínají chytat i teorií, které by dříve označili za produkty bujné fantazie.

Nakolik může lidský osud ovlivnit náhoda… Vedla mladá hudebnice tak prostopášný život, že si o zabití přímo říkala, nebo detektivové jen kloužou po povrchu a pravda se ukrývá někde v dávné historii?

Hlavní postavou knihy je major Holina, který čtenářům bude povědomý z televizní série Vraždy v kruhu. A k němu neodmyslitelně patří Sabina, která se zabývá psychoterapií ve spojení s astrologií. Mimo to je tato psychoterapeutka ženou Holinova kolegy a zároveň Holinova intimní přítelkyní. Sabina vstupuje do děje až v samotném finále a bohužel je nutno říct, že by se to obešlo i bez ní. Celé oddělení kriminalistů usilovně pracuje, aby dopadlo vraha, rozplétá nitky, skládá jednotlivé dílky puzzle s maximální přesností a v závěru je za hlavní hvězdu Sabina, o které jsme před tím četli pouze v souvislosti s postelí Mariána Holiny.

Sabina je jedinou vadou na kráse jinak čtivé krimi, na jakou jsme od Ivy Procházkové zvyklí. Nepostrádá klasické atributy, které čtenář od tohoto žánru očekává – napětí, gradaci příběhu, nečekané zvraty a překvapivé rozuzlení, kdy by právě v této osobě hledal vraha jen málokdo. Díky televiznímu provedení Vražd v kruhu si chtě nechtě jako hlavního hrdinu představujeme Ivana Trojana a můžeme mu, potažmo autorce, poradit jediné: zbav se své astroložky, neinklinuj tolik k ezoterice a bude z tebe detektiv, kterého budou všichni milovat a nedočkavě čekat na další případy.

Název knihy: Doteky zabitých
Autor: Iva Procházková
Nakladatelství: Práh
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 284
ISBN 978-80-7252-903-2

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení