Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Emma Stonexová – Strážci majáku

1 1 1 1 1 (1 hlas)

V nabídkách cestovních kanceláří se v poslední době čím dál častěji vyskytují pobyty pro novodobé Robinsony, kteří chtějí prožít dovolenou o samotě na klidném místě, kde nebudou rušeni nikým dalším. Mezi takové se řadí i pobyt na majáku stojícím na odlehlém skalisku omývaném mořským příbojem, kde není slyšet nic než šumění moře a chechot racků. Na týden romantika, na měsíc nuda, na roky prokletí. Inspiraci ve skutečné události našla Emma Stonexová pro svůj román Strážci majáku v příběhu z Cornwallu.


knihaZ odlehlého majáku na těžko přístupném ostrůvku u pobřeží anglického Cornwallu se v průběhu služby ztratili tři strážci majáku a jejich osud dodnes není objasněn, zůstávají pouze otázky bez jasných odpovědí. Tato fakta posloužila autorce jako námět pro román, který je čirou fikcí a neklade si za cíl objasnit osudy tří mužů, na které doma rodiny roky čekaly.

Tři strážci majáku se střídají v pravidelných intervalech po určité době ve službě, kde každý plní svoje úkoly. Práce pro milovníky moře a samoty, ale zároveň i pro lidi se zvláštní povahou. Ne každý vydrží více než měsíc na omezeném prostoru s lidmi, do jejichž společnosti byl přidělen. Těšení na moře a dobrodružný život se střídá s touhou po klidu a teplé náruči domova. Člověk vždy chce, co zrovna nemůže mít.

Jednoho dne přijede k majáku střídající hlídka, ale na smluvený signál nikdo neotvírá a na ochozu se nikdo neukáže, přitom maják do tmy svítí dál. Dveře jsou zamčené zevnitř, všechny věci na místě, jen ti tři zde chybí. Kde jsou? Co se stalo? Jak a proč? Obvinění logicky padají postupně na každého ze tří dočasných obyvatel a otázek je více než odpovědí. Po dvaceti letech od tragédie v sobě manželky a přítelkyně zmizelých stále živí určitou naději a sůl do zacelujících se ran začne sypat novinář, který se rozhodl na vlastní pěst začít pátrat po osudu strážců majáku. Kde jinde začít pátrání než v rodinách? Novinář se potká s různými postoji a povahami pozůstalých a na povrch začnou vyplouvat nové informace a fakta jako leklé ryby, které také začnou po určité době stejně zapáchat. Vztahy mezi pozůstalými ženami se ukáží být značně toxické a lze se jen domnívat, že částečně kopírují i vztahy strážců.

Vyprávění se odehrává v několika rovinách. Autorka střídá současnost s retrospektivou, pocity vdov s pocity strážců aktuálně pobývajících na majáku, na kterých pobyt v uzavřeném prostoru a čase zanechává psychické i fyzické stopy. Čtenáři se dostává mistrně vykreslené psychologie postav, střídání reality a představ. Autorka dokáže vtáhnout do děje tak, že čtenář po chvíli sám neví, co je realita a co fantaskní představy jednotlivých účastníků. Ač se Strážci majáku na první pohled jeví jako krimi, jedná se se spíše o psychologický román, kde ani tak nejde o hledání pachatele jako o ukázku vývoje lidské psychiky, která je po delší dobu vystavena různé formě deprivace. Strach, odloučení, samota, uzavřený prostor, nekončící hukot moře, zima, vlhko,… to vše se na člověku projeví v různé formě a otevře i skryté komnaty lidského vědomí, se kterým autorka dokáže mistrně pracovat.

Dojde nakonec novinář k uspokojivé odpovědi na otázku, co se stalo se strážci majáku? A je to vlastně to nejdůležitější, co se mu povedlo zjistit? Někdy i cesta může být cíl.

Název knihy        Strážci majáku
Autor            Emma Stonexová
Nakladatelství        Jota
Místo vydání        Brno
Rok vydání        2021
Vydání            1.
Počet stran         304
ISBN/EAN        978-80-7565-855-5

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení