Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Timothy Zahn – Star Wars - Thrawn Ascendence: Chaos na vzestupu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Čtyřicet čtyři let starý fenomén STAR WARS (dále jako SW) zasáhl pop kulturu jako málokterý jiný. Přestože se v souvislosti s ním vybavují spíše filmy, seriály, videohry či roztodivné hračky, nesmazatelnou stopu zanechal i v literatuře. Předním autorem knih ze světa Hvězdných válek je americký spisovatel Timothy Zahn, jehož novinku nazvanou Star Wars - Thrawn Ascendence: Chaos na vzestupu vydalo nakladatelství Egmont.

  

star-wars-thrawnTimothy Zahn píše sci-fi nejen na pozadí Hvězdných válek, ale i příběhy z vlastních světů a jiných známých univerz jako je herní Starcraft. Upozornil na sebe trilogií, jejíž děj navazoval na původní SW filmy z let 1977, 1980 a 1983. První díl Zahnovy ságy – Dědic Impéria – vyšel roku 1991 a jen o dva roky později byl přeložen a publikován v češtině. Knihy si získaly srdce i náročných fanoušků díky nápaditému ději a mnoha novým vydařeným postavám, rozšiřujícím původní skupiny reků i zlotřilců. Nad jiné zde vyčníval hlavní antagonista – modrý mimozemšťan s rudýma očima, fanatický následovník zesnulého císaře Palpatina a především geniální taktik, velkoadmirál Thrawn.

 

Thrawn i další Zahnovi hrdinové se poté objevovali i v komiksech a videohrách, ale jejich slávu málem zatrhl proslavený obchod, kdy značku SW a vše, co k ní patří, koupila v roce 2012 od jejího duchovního otce George Lucase společnost Disney. Ta šmahem různé spin-offy (příběhy odehrávající se ve světě Lucasem režírovaných a produkovaných filmů) prohlásila za neplatné a rozvázala si tak ruce pro vlastní tvorbu. Zdálo se, že je s chudákem Thrawnem konec, ale tlak fanoušků (a jejich finanční potenciál) zafungoval. Přestože Zahnova trilogie z devadesátých let se mezi tzv. kanonická díla nevešla (to by filmové epizody VII-IX musely mít výrazně jiný příběh), Disney nakonec zbožňovaného Thrawna resuscitoval a dal mu prostor v jiných knihách a animovaných seriálech, ovšem v souladu s oficiální linií. Očekává se také, že Thrawn bude hrát nemalou úlohu i v další řadě seriálu Mandalorian, jenž nadále nese standardu Hvězdných válek.

 

Zahn nezahálel a napsal novou trilogii se svým modrým protagonistou, jenž by sice šmouly nepřekonal laskavostí, ale vychytralostí by mu nestačili ani všichni dohromady. Knihy Thrawn, Thrawn: Spojenectví a Thrawn: Velezrada vyprávějí o jeho počátcích v Impériu a službě císaři i po boku démonického Dartha Vadera. Nakladatelství Egmont tuto trilogii vydalo mezi lety 2018 a 2020. Nová kniha – Chaos na vzestupu - se zaměřuje na Thrawna dosud žijícího mezi svými soukmenovci, chladnými Chissy, a získávajícího ostruhy v jejich armádě.

 

Chisské dominium, nazývané Ascendence, je ohroženo několika ne zcela jasnými incidenty, jimiž se politici nehodlají zabývat zdaleka tak urputně jako mladý a po všech stránkách nepřehlédnutelný starší kapitán Thrawn. Ten sice vykazuje známky vojenské geniality s vynalézavým myšlením bořícím tradiční schémata, v politice své domoviny je však slonem drtícím svými zákroky křehký porcelán intrik vlivnějších mužů.

 

Thrawn v knize nejednou připomíná Sherlocka Holmese, především toho seriálového v podání Benedicta Cumberbatche. Vidí souvislosti, jež jiným unikají, brilantně vyvozuje ze zdánlivě nesouvisejících detailů, ale v mezilidských (či mezichisských) vztazích působí nejednou jako pařez. Naštěstí má po svém boku jiné, aby tento nedostatek vyvažovali. V jeho snažení mu tak velkou měrou asistují admirálka Ar'alani, mladinká chodkyně po obloze – vzácně nadaná navigátorka lodí v hyperprostoru – Che'ri a její opatrovnice Thalias, která v dětství vykonávala stejnou službu.

 

Nový Zahnův příběh nevyniká originalitou ani napětím, ale daří se mu popisovat mimozemskou kulturu, její aspekty i bitvy obřích plavidel plujících vesmírem tak, aby si je čtenář užil. Pokud však nejste zarytými fanoušky Hvězdných válek rozeznávajícími desítky jejich galaktických ras, asi pro vás bude obtížné představit si mnohé hrdiny. Popisu postav je bohužel věnováno velmi málo prostoru. Pokud vám stačí vědět, že nečestný navigátor má lícní křidélka a nikardunský despota symbionty, abyste si vytvořili v mysli plastický obraz jejich vzhledu, smekám před vámi helmu pilota X-wingu. A ne, součástí knihy nejsou ilustrace, které by tento nedostatek jednoduše vyřešily.

 

Vyprávění zpočátku oživuje prolínání základní dějové linky a kapitol vzpomínek. V nich se čtenář seznámí s chisským způsobem adoptování nadějných mladých jedinců i s Thrawnovými počátky na vojenské akademii a kousky, kterými již tehdy udivoval své instruktory. Postupně se však vzpomínky časově zásadně neliší od základní linie příběhu a působí nadbytečně.

 

Fanoušci Hvězdných válek, tvorby Timothyho Zahna či dokonce samotného rudookého génia v knize nejspíš naleznou nějakou přidanou hodnotu. Pro ostatní čtenáře však Chaos na vzestupu bude jen umně napsanou, ale jinak zaměnitelnou sci-fi. Odehrává se sice v notoricky známém světě, ale jen letmo se dotkne linie povědomé z filmů. Navíc vedle svých předchůdců z devadesátých let, paradoxně stojících mimo současný „ortodoxní“ proud, působí jako padawan sotva schopný zavázat si tkaničky, srovnávající se s mistrem Yodou.

 

Název knihy: Star Wars - Thrawn Ascendence: Chaos na vzestupu

Autor:  Timothy Zahn

Překlad: Lubomír Šebesta

Nakladatelství: Egmont

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2021

Vydání: 1.

Počet stran: 352

ISBN: 978-80-252-4920-8

Ediční řada:

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení