Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lisa Regan – Dívka beze jména

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Další případ pro Josie Quinnovou. Ve druhém díle série se s Josie pokusíme najít novorozené dítě, po kterém na místě činu nezbyla žádná stopa. Jak se případem detektiv Josie Quinnová prokousává, tím je zděšenější a obává se špatného konce. Podaří se jí miminko zachránit včas? A kdo za tak ohavným činem stojí? To a mnohem víc se dozvíte v knize Lisy Regan Dívka beze jména, která v České republice vyšla v nakladatelství Cosmopolis.


knihaDetektiv Josie Quinnová se po případu, ve kterém odhalila důvod, proč mizí mladé dívky v jejím i okolních okresech, vrhá do dalšího případu. Tentokrát je to velký boj o čas, protože na místě činu zjistí, že zmizelo právě narozené dítě a jeho matka je v takovém stavu, že její život visí jen na vlásku. Zatímco je matka převezena do nemocnice, zalarmuje detektiv Quinnová svůj tým i policejní stanice v okolních městech a snaží se přijít na to, kde by novorozenec mohl být. Práce to není lehká a dovede Josie do míst a za lidmi, kam by se rozhodně dobrovolně nevydala.

Na dalším místě ve městě je nalezena žena, která neví, jak se tam dostala, kdo je, ani proč má na sobě mužské oblečení. Josie doufá, že právě ona bude vodítkem k nalezení novorozeněte, ale ženina amnézie jí nedovolí korektně pracovat. Co když ale tudy cesta nevede? Co když je pravda ukrytá jinde? Je možné, že žena svou amnézii jen předstírá? Neměla by se detektivčina pozornost obrátit jinam?

Josie Quinnová je sympatická hlavní hrdinka. Je to v první řadě policistka, která do své práce dává úplně všechno a nezalekne se ani zastrašování od mocných a bohatých, kteří si často svou svobodu touží koupit a ukrýt tak před veřejností své prohřešky. Josie ale není jen výtečná policistka, je to také žena, která by byla ráda milována. Doufá, že po smrti bývalého manžela najde štěstí v náručí snoubence Lukea. Ten se ale poslední dobou zdá značně odtažitý a i když by Josie ráda jeho pocity řešila, musí se věnovat práci. Navíc taky není úplně bez viny, jelikož má za sebou temnou minulost, o kterou se zatím s Lukem nepodělila. Kromě dějové linky samotného příběhu může čtenář sledovat i vývoj osobního života Josie Quinnové. Ten se ale odkrývá jen velmi pomalu, takže doufám, že se ve třetím díle konečně dozvíme něco o tajemstvích z její minulosti.

V příběhu se kromě čtenáři již známého týmu kolem detektivky Quinnové pohybuje velké množství postav vedlejších. A i když mají ve vyprávění svou podstatnou roli, může se čtenáři stát, že se v nich bude občas ztrácet. To ale nemění nic na faktu, že by si každý správný milovník detektivky neměl nechat tuto knihu uniknout. Kapitoly jsou dlouhé tak akorát, aby čtenáře udržely v napětí. Svižné autorčino tempo je jen třešničkou na tomto knižním dortu.

Název     Dívka beze jména
Autor    Lisa Regan
Překlad    Kateřina Elisová
Nakladatelství    Cosmopolis
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2021
Vydání    1.
Počet stran    384
ISBN    978-80-271-2445-9

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení