Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lisa Regan – Dívka beze jména

1 1 1 1 1 (4 hlasů)

Další případ pro Josie Quinnovou. Ve druhém díle série se s Josie pokusíme najít novorozené dítě, po kterém na místě činu nezbyla žádná stopa. Jak se případem detektiv Josie Quinnová prokousává, tím je zděšenější a obává se špatného konce. Podaří se jí miminko zachránit včas? A kdo za tak ohavným činem stojí? To a mnohem víc se dozvíte v knize Lisy Regan Dívka beze jména, která v České republice vyšla v nakladatelství Cosmopolis.


knihaDetektiv Josie Quinnová se po případu, ve kterém odhalila důvod, proč mizí mladé dívky v jejím i okolních okresech, vrhá do dalšího případu. Tentokrát je to velký boj o čas, protože na místě činu zjistí, že zmizelo právě narozené dítě a jeho matka je v takovém stavu, že její život visí jen na vlásku. Zatímco je matka převezena do nemocnice, zalarmuje detektiv Quinnová svůj tým i policejní stanice v okolních městech a snaží se přijít na to, kde by novorozenec mohl být. Práce to není lehká a dovede Josie do míst a za lidmi, kam by se rozhodně dobrovolně nevydala.

Na dalším místě ve městě je nalezena žena, která neví, jak se tam dostala, kdo je, ani proč má na sobě mužské oblečení. Josie doufá, že právě ona bude vodítkem k nalezení novorozeněte, ale ženina amnézie jí nedovolí korektně pracovat. Co když ale tudy cesta nevede? Co když je pravda ukrytá jinde? Je možné, že žena svou amnézii jen předstírá? Neměla by se detektivčina pozornost obrátit jinam?

Josie Quinnová je sympatická hlavní hrdinka. Je to v první řadě policistka, která do své práce dává úplně všechno a nezalekne se ani zastrašování od mocných a bohatých, kteří si často svou svobodu touží koupit a ukrýt tak před veřejností své prohřešky. Josie ale není jen výtečná policistka, je to také žena, která by byla ráda milována. Doufá, že po smrti bývalého manžela najde štěstí v náručí snoubence Lukea. Ten se ale poslední dobou zdá značně odtažitý a i když by Josie ráda jeho pocity řešila, musí se věnovat práci. Navíc taky není úplně bez viny, jelikož má za sebou temnou minulost, o kterou se zatím s Lukem nepodělila. Kromě dějové linky samotného příběhu může čtenář sledovat i vývoj osobního života Josie Quinnové. Ten se ale odkrývá jen velmi pomalu, takže doufám, že se ve třetím díle konečně dozvíme něco o tajemstvích z její minulosti.

V příběhu se kromě čtenáři již známého týmu kolem detektivky Quinnové pohybuje velké množství postav vedlejších. A i když mají ve vyprávění svou podstatnou roli, může se čtenáři stát, že se v nich bude občas ztrácet. To ale nemění nic na faktu, že by si každý správný milovník detektivky neměl nechat tuto knihu uniknout. Kapitoly jsou dlouhé tak akorát, aby čtenáře udržely v napětí. Svižné autorčino tempo je jen třešničkou na tomto knižním dortu.

Název     Dívka beze jména
Autor    Lisa Regan
Překlad    Kateřina Elisová
Nakladatelství    Cosmopolis
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2021
Vydání    1.
Počet stran    384
ISBN    978-80-271-2445-9

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení