Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ruth Kvarnström-Jones – Pekárna s vůní skořice

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Znepřátelené rodiny v jedné malé vesnici nedělají dobrotu. Naschvály nabírají na intenzitě a jsou čím dál zákeřnější. Kdo nebo co zarazí toto neslušné chování dřív, než se stane něco, co už nepůjde vzít zpět? Kniha švédské spisovatelky Ruth Kvarnström-Jones Pekárna s vůní skořice může čtenáři místy připomínat slavný příběh Romea a Julie, přesto je ale originální a zajisté stojí za přečtení.


knihaLovisa se vrací do svého rodného městečka Halleholm ve Švédsku. Léta žila v Londýně, ale bohužel se vrací se zlomeným srdcem a s absencí představ o své budoucnosti. Naštěstí má nějaké úspory a střechu nad hlavou v podobě pekárny, kterou zdědila po svých prarodičích. V městečku se z počátku cítí nepříjemně – každý ji tu zná, všichni vědí o dávném rodinném sporu, a navíc zde stále bydlí ta část rodiny, která to ani s ní nemyslí dobře. Jak se může Lovisa postavit znovu na nohy, když jí přitom rod Halleholmových v čele s ambiciózním Reubenem neustále klade jednu překážku za druhou?

Knihou čtenáře provádí převážně hlavní hrdinka Lovisa – to ale platí jen v případě dějové linky, která se odehrává v roce 2010. Druhá dějová linka přivádí čtenáře do minulosti, přesně do roku 1922, kdy se narodila Amélie, babička Lovisy, která od první chvíle svého života bojuje s těžkým osudem levobočka. Ač se pravý otec Amélie snaží, aby jeho dcera nestrádala a žila plnohodnotný život, část rodiny jí neustále dává najevo, že není Halleholmová a že nemá právo čerpat z výhod tohoto jména. Část postav může čtenář potkat v obou časových liniích a má možnost pozorovat vývoj jejich životů. Často pak jejich činy v minulosti ovlivňují osudy lidí v přítomnosti.

Rodinná sága rodu Halleholmových je plná zvratů, nenávisti i lásky. Každý člen rodiny má představu o tom, jak by měl jejich rodinný podnik pokračovat, a každý z nich touží po něčem jiném. Bohužel jsou všichni ovládáni záští a nenávistí a jejich rozhodnutí často stojí na faktu, že svým činem chtějí poškodit podnikání toho druhého či chtějí danému člověku ublížit jinak.

Žít ve vleku nenávistí musí být těžké. Člověk je zmítán emocemi a svá rozhodnutí nedělá na základě toho, po čem touží a co by pro něj bylo nejlepší, ale neustále myslí na to, jak tím ublíží druhému. Takový životní styl je vyčerpávající a člověka stojí neskutečné množství sil. Často je lepší zkusit nechat minulost minulostí a žít sám za sebe, upustit od dělání naschválů tomu druhému a soustředit se sami na sebe.

Román provoněný sladkým pečivem a kávou jistě zaujme mnoho čtenářek. Příběh se může na první chvíli díky anotaci zdát plytký – jen další z řady romantických příběhů, kdy on potká ji a budou šťastní až do smrti. Román je ale mnohem komplexnější, je opravdu nabitý emocemi a schválnostmi, na druhou stranu jsou tu ale chvíle milé, plné drobných laskavostí a lásky. Zpočátku může čtenáři dělat problém velké množství jmen, která jsou navíc ve švédském jazyce, ale když si na tento fakt zvykne, užije si báječné vyprávění, které neustále udržuje člověka v pozornosti díky své dynamice.

Autor    Ruth Kvarnström-Jones
Název Pekárna s vůní skořice
Překlad     Martina Parkerová
Nakladatelství    Metafora
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2021
Vydání    1.
Počet stran    408
ISBN        978-80-7625-156-4

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení