Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Inga Vesperová – Nekonečně dlouhé odpoledne

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Píší se padesátá léta dvacátého století a v reprezentativní čtvrti ve městě na jihu Spojených států vánek kolíbá lístky stromů v udržovaných zahradách, děti výskají u zahradních bazénů a pomocnice v domácnosti Ruby najde v elegantní kuchyni kaluž krve. Kde je neméně elegantní majitelka? Domem se rozléhá pláč dvou malých holčiček a policie před sebou má Nekonečně dlouhé odpoledne.Právě tak pojmenovala Inga Vesperová svoji literární prvotinu.

Z domu v lepší čtvrti se beze stopy a bez rozloučení ztratila krásná Joyce, která do té doby žila svůj americký sen. Dvě zdravé děti, oddaný manžel, dostatečný přísun financí. Zdánlivě nic nechybí, ale přesto něco přebývá. Tajemství, které Joyce tíží a táhne její křehkou duši ke dnu. Kdo ho zná? Kdo ji může ohrozit? Otazníky přibývají stejně jako podezřelí. Každý skrývá své tajemství a klíčem k jejich rozluštění je dívka Ruby, která chodí do jednotlivých domů vypomáhat. Zná detailně jednotlivé obyvatele, jejich zvyky, chování, neřesti…

Pomocnice se postupně stane klíčovým faktorem, který může a nemusí ovlivnit vyšetřování. Má to však jeden háček. Ruby je tmavé pleti a v tehdejší atmosféře tak méně důvěryhodná, nestojí na stejné rovině s obyvateli luxusní čtvrti. Dá se jí vůbec věřit?

Nekonečně dlouhé odpoledne kromě klasického detektivního příběhu nabízí i něco navíc. Je otázkou, jestli je to přínosem, nebo naopak. Kriminální rovina se odehrává klasicky a dokáže čtenáře zaujmout a upoutat stupňovaným napětím a nečekanými zvraty, které tvoří základ každé dobré detektivky. Bohužel autorka neskrývá své sympatie k hnutí Black Lives Matter a příběh v mnoha případech slouží pouze jako rám pro výplň sestavenou z hlavních myšlenek tohoto hnutí. Když zde najdeme i prvky z MeeToo a feministického hnutí, vyjde nám bohužel agitka, která místy úplně přebíjí hlavní zápletku záhadného zmizení a nutí přeskakovat na další stranu, aniž bychom zcela dočetli tu předchozí.

Nic proti myšlenkám těchto hnutí, ale poslední dobou na nás vyskakují ze všech stran. Denně čteme o obětech, ať už skutečných nebo symbolických, které padly při podpoře idejí proti rasismu a na podporu feminismu. Jednou z obětí z opačného konce barikády je tato detektivka, která se utápí v moři agitace, aby se občas vynořila, zalapala po dechu a zase se nechala unášet proudem těchto hnutí. Pokud se čtenář oprostí a dokáže koncentrovat jen na krimi samotnou, nabízí Nekonečně dlouhé odpoledne příjemný zážitek odpovídající svému žánru. Ne každému se to však povede a zůstane v něm stopa hořkosti, že některým diskutovaným tématům se prostě nelze vyhnout ani tam, kde by to předem neočekával či spíše ani nechtěl řešit.

Název knihy: Nekonečně dlouhé odpoledne
Autor: Inga Vesperová
Nakladatelství: Metafora
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 359
ISBN: 978-80-7625-133-5

 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení