Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Robert Macků – Hédonista

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Hédonismus je filozofické učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, ale jaký příběh přináší kniha Hédonista, která vyšla v Pointě s esteticky dokonalou obálkou mladému autorovi Robertovi Macků? V anotaci se uvádí, že hlavní hrdina je vtažen do hry „Zření“ vymyšlené geniálním psychologem, která posouvá hráče k odhalení vlastního Já. V prvním okamžiku jsem si představila Michaela Douglase bojujícího v americkém filmu Hra o svůj život. Ale to bylo v Americe, jaké hry se hrají u nás, máme možnost zjistit právě z Hédonisty.Příběh nás přivádí do Brna, kde probíhá hra řízená psychicky narušeným jedincem manipulujícím hráči prostřednictvím fyzické bolesti, ponižování a psychického nátlaku. Hráči jsou vesměs inteligentní příslušníci mladé generace, kteří hledají odpovědi na to, kdo a jací jsou. A dalšími důvody, proč na tuto hru přistupují, jsou podle mého názoru nuda a absence existenčních starostí. Hlavní hrdina se při „Zření“ seznámí s tajemnou dívkou, která ho zaujme natolik, že ve chvíli, kdy dívka náhle zmizí, neváhá ani chvilku a rozhodne se ji najít a pomoci jí. Prostřednictvím této problémové dívky pak porozumí lépe sám sobě.

Nedalo mi to. Jak jsem reálně mohl Meluzíně pomoct? Jak? Co vlastně budu dělat, až ji najdu? Co člověk potřebuje, když je v úzkých? Vzpomínal jsem na doby, kdy jsem já potřeboval psychickou podporu. Člověk je v tu chvíli tak osamělý, nepochopený a druzí se stávají spíše přítěží než podporou. Jen málokdo umí doopravdy pomoct. Chce to hodně sebezapření a empatie. Naše problémy jsou jen naším údělem. (Macků, R. (2020). Hédonista. Ed. V. Minsterová, Praha: Pointa Publishing s.r.o., s. 133).

Autor má příběh velmi dobře promyšlený, věrohodnosti vyprávění napomáhá i to, že je napsán v „ich formě“. Při čtení jsem vnímala jeho snahu o „vypilování“ textu, ale zvláštní slovní obraty, které autor používá zejména v dialozích, někdy trochu „tahaly za uši“.

Z textu je také znát, že je autor přemýšlivý, rád filozofuje, rozebírá a předkládá čtenáři své nejniternější pocity. Pokud čtenář nad autorovými úvahami dumá, potřebuje čas na to, aby je vnitřně zpracoval, takže nejde knihu přečíst jedním dechem jako nějakou oddechovku. Autorovy úvahy zpomalují děj, hutný tok myšlenek, někdy pozoruhodných, jindy méně, způsobuje, že čtenář průběžně knihu odkládá stranou, nechává si ji „projít“ hlavou a vrací se k ní až po čase. Napětí, nutící co nejrychleji zjistit, jak to vlastně dopadne, tak jak tomu bylo třeba u zmiňovaného filmu Hra, jsem v knize pociťovala jen minimálně. A zřejmě mi v příběhu unikla výraznější souvislost s hédonismem, očekávala bych, že v případě hédonismu by mělo docházet k poznávání vlastního Já méně drastickými prostředky.

Knihu bych doporučila k přečtení a zamyšlení, neočekávejme však detektivní thriller, který nás nenechá v klidu, Hédonista je psychologický román ze současnosti s filozofickým přesahem. Je vhodný spíše pro čtenáře s otrlejší náturou, některé scény jsou poměrně drsné. Kniha bude blízká zejména mladším čtenářům, kteří pravděpodobně mají podobný náhled na svět jako hlavní hrdina, ovšem i pro střední generaci může být porozumění myšlení současných třicátníků inspirativní, a možná právě díky této knize i lépe pochopitelné.

Název knihy: Hédonista
Autor: Robert Macků
Nakladatelství: Pointa Publishing s.r.o.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 280
ISBN: 978-80-7650-271-0

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení