Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Dick Francis – Expert

1 1 1 1 1 (22 hlasů)

Zoufalství je společensky neúnosné. Těmito slovy britský spisovatel Dick Francis, jenž se proslavil jako mnohokrát oceněný profesionální žokej a pilot Královského letectva, začíná psát knihu Expert. O muži na první pohled nezajímavém. Jeho denní rutinou je nakládání beden alkoholu, rozvážení a prodávání. Při těchto pracích, při večeři či ve spánku se vrací vzpomínky na manželku, zvláště když ji nesmírně moc miloval. Na tu, která ho i s nenarozeným dítětem při porodu opustila a díky níž prožil nejkrásnější chvíle života. V takových situacích téměř každý sáhne po láhvi vína.


knihaPro některé lidi představuje past bez možnosti úniku nebo nekonečné topení se v tom samém moři. Noční můru, jež vám nedá spát a díky níž ztratíte veškeré síly i naději v budoucnost. Takto může vypadat cesta životem s nebezpečným přítelem, který se zdá být nápomocný, ale ve skutečnosti z vás vysává energii. Vášeň, požitek se velmi snadno změní na nikdy nekončící boj. Ovšem mnozí do oněch problémů nespadnou a drží se nad vodou. Pouze praví experti poznají druhou tvář, tvář bez utrpení a zármutku. Přirovnal bych ji k odpočinkové zóně, v níž toužíte poznat všechny její kouty a nalézt jich co nejvíc do své sbírky. Poté si pouze vyberete, kterou dnes večer navštívíte. Aby byl chuťový zážitek dokonalý, nesmíte se splést ve výběru a kombinaci. Odborník vyzbrojen zkušenostmi a vědomostmi vám dokáže poradit, zda se hodí ke kuřeti na paprice či k hovězímu.

Expert s lehkostí rozliší pravé St. Emillion, Valpolicella nebo Volnay od falšovaných vín či ředěnou whisky Bell´s. Ano, takto citlivým jazykem se může chlubit jen opravdový profesionál. Ptáte se: „K čemu člověku tato schopnost bude a využije ji vůbec?“ Věřte nevěřte, právě ona tvoří samotné základy při vyšetřování padělání alkoholu, kterého se ujme seržant Ridger po boku se znalcem a vlastníkem vinotéky Tonym Beachem.

Autor s neočekávanou rychlostí mění smutný román, ve kterém hlavní hrdina vzpomíná na svou zesnulou manželku, na krvavý horor, v němž za masovou vraždou stojí dětinská chyba. Na tu ovšem navazuje mnohem zákeřnější, promyšlenější a snad neodpustitelný podvod s alkoholem, v němž šéf, jehož chování připomíná absolutistickou vládu, jde přes mrtvoly a to doslova.

Velmi často si náhoda dokáže pohrát s osudem a netušili byste, na jak vysokou hodnotu pro vyšetřovatele se může vyšplhat vnímavost. Konkrétně se jedná o pozornost při ochutnávání vína u barového pultu. Kritický názor napomáhá k nápravě. Policie při vyšetřování této stížnosti přijde na to, že zástupce mrtvého vlastníka restaurace používá krycí jméno a neexistující adresu. Až s přibývajícími stránkami se dozvíte proč.

Celkově rychlý spád děje s mnohými souvislostmi a spletitostmi se v závěru spojí a mnohé neobjasněné skutečnosti se rázem poskládají do nádherné mozaiky, v níž každý sám o sobě nic neznamenající dílek perfektně zapadá do dalších a teprve společně se mohou pyšnit svou krásou a propracovaností. Dick Francis příběh vypráví jako obvykle svižně a přímo, bez zbytečných zdlouhavých pohledů do minulosti. Děj psaný očima Tonyho Beache, jenž je zároveň hlavní postavou románu, se odehrává v prostředí businessu s ohnivou vodou. Koně sice nehrají v této zápletce hlavní roli, jak bývá u Francisových knih zvykem, avšak autor se jim přesto nevyhne. Jejich koupě a prodej napomáhá k praní špinavých peněz.

Knihu Expert doporučuji znalcům alkoholu, neboť narazí na mnohé rady a zajímavosti, ale i milovníkům spletitých detektivních románů.

Název: Expert
Autor: Dick Francis
Překlad: Jaroslava Moserová-Davidová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2018
Vydání: 4.
Počet stran: 256
ISBN 978-80-242-6144-7

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení