Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Eva Woodsová – Jak být šťastný

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Každá kniha je výjimečná. Ale u některé je třeba si dát čas, aby její jedinečnost byla správně pochopena a procítěna. Do této kategorie spadá i kniha Jak být šťastný Evy Woodsové a její hořkosladké vyznění, s nímž není lehké se smířit. Jedna ze dvou hlavních hrdinek si totiž dala jasný cíl – sto dní štěstí. Ptáte se proč? Tak pojďte a seznamte se s Polly a jejím nevšedně všedním příběhem.Polly je mladá žena plná energie, a když potká Annie, hotovou hromádku neštěstí, zdá se, že ty dvě nemohou mít nic společného. Jenže vnější zdání bývají mnohdy mylná. Polly má rakovinu v posledním stadiu a jako svůj životní odkaz se rozhodne změnit život své nově získané kamarádky, která se tomu zuby nehty brání.

Marně, neboť když Annie nejvíc vzdoruje, Polly vytáhne rakovinové eso. Je její chování sobecké? Částečně ano, ale po začtení se do příběhu pochopíte, že nic není černobílé. Ani až nepřirozeně veselá Polly umíněně visící na bezpodmínečném splnění svých přání, ani osudem pronásledovaná Annie, která v moři temnoty nevidí ani skulinku světla. Která z nich je vlastně ta víc zkoušená? A která má právo na větší smutek a vztek?

Annie se zamračila. Měla svůj jed ráda. Byl jako černá káva. Silný a účinný. Držel ji při životě. Přesto nyní seděla ve volvu, které si Polly půjčila od Milly.
Proč neodpustíš někomu ty, když je to tak důležité. Určitě se na někoho zlobíš.
Polly zkřivila tvář. „Nejsem připravená.“  Str. 125

Obě se perou se svým osudem, jak nejlépe dovedou a zjišťují, že byť se vlastně vůbec neznají, potřebují se. Ani jim se nevyhnou další karamboly, nedorozumění a hádky, jenže život prostě není růžovou zahradou a sérií šťastných okamžiků.

Na pozadí jejich příběhu se objevují další postavy, které děj nejen obohacují, ale posouvají smysl knihy do další úrovně. Autorce nechybí smysl pro humor a dotahování některých věcí až do absurdna, a byť je to zvláštní, stává se tím příběh uvěřitelnějším.

Kniha je rozdělena do sta kapitol, logicky, každá má svůj podtitul, jako úkol na ten daný den. Vzhledem k ose příběhu je příběh chronologický, nemá žádné retrospektivní odbočky. Vypráví jej Annie, čímž je osobnější a vypjatější.

Autorka na pozadí smrtelné nemoci a dalších životních tragédií rozehrává emočně silnou knihu, které musíte přijít na chuť. Přiznám se, že jsem ji několikrát odložila, protože se mě některé odhalené stránky příběhu bytostně dotýkaly a drásaly. Ale vždycky si mě přitáhla zpátky. Znovu a znovu jsem ji otevírala a četla dál, přestože konec byl předvídatelný. Ale někdy je prostě cesta cíl, k němuž máme dojít.

Jak být šťastný je kniha napsaná s lehkostí, ale také mimořádnou vypovídací hodnotou, kterou si ovšem musí každý odhalit sám. Až když na ni nazraje čas.

Název: Jak být šťastný
Autor: Eva Woodsová
Nakladatelství: Ikar
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN 978-80-249-3744-1

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení