Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Holly Bourne – To se může stát jen ve filmu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Holly Bourne už má na kontě několik známých románů pro mladé čtenářky. V češtině jsme se dočkali vydání trilogie Být holka je dřina a samostatného románu Jsme všichni sněhové vločky? Autorčina novinka s názvem To se může stát jen ve filmu si bere na mušku romantické snímky, a ačkoli na první pohled působí jako zamilovaný pubertální příběh, zasazuje láskám na velkém plátně tvrdou ránu.Jen říkám, že láska se časem mění. Nikdo nikdy není pro jiného člověka úplně dokonalý. Neexistuje pár, který by si v životě nezažil hádku nebo horší období, nebo alespoň období, kdy se spolu nudí a kdy se jeden na druhého podívají a pomyslí si: Opravdu je tohle ono? Ale tuhle část vám romantické filmy neukážou.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 302. ISBN 978-80-7529-779-2.

Hlavní hrdinka Audrey začne pracovat v místním kině, aby utekla od všech starostí. Má za sebou rozchod, zato jí ale chybí plány na vysokou. Doma se navíc všechno rozpadá a vztah jejích rodičů už se nedá zachránit ani izolepou. Nová brigáda ovšem Audrey do života přinese temperamentního Harryho, který sní o tom, že někdy natočí vlastní film. Jinak je ale až otravně okouzlující. A na takové filmové klišé Audrey přece nenaletí… nebo ano?

To se může stát jen ve filmu možná na první pohled působí jako prvoplánová romantická knížka pro náctileté dívky, ale opak je pravdou. Holly Bourne dělá všechno pro to, aby její nejnovější kniha nezapadla do šuplíku mezi ostatní tituly, kterých v rámci žánru vychází nepřeberné množství. Na začátek každé kapitoly proto autorka přidala krátkou pasáž, v níž vyvrací některé ze lží, kterých se dopouští zamilované filmy. To dodává knize na humoru a především na realističnosti. Protože přece není možné, aby pokaždé, když je protagonistka smutná, pršelo!

Tohle teda fakt nesnáším. Jak se lidi v dnešní době snaží svůj vztah ukazovat na veřejnosti, místo aby si ho prostě užívali. Podle mě,“ Harry si umyl ruce pod tekoucí vodou a přešel k přípravě skořicového prachu, „čím víc se snažíš lidem ukázat, jak jsi šťastná, tím míň šťastná se ve skutečnosti cítíš.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 175. ISBN 978-80-7529-779-2.

Filmová klišé ale vyvrací i samotná protagonistka ve svém životě. Audrey se nenechá sbalit na laciné hlášky a neudělají na ni dojem gesta, která odzbrojila spoustu dívek před ní. Čtenář se tak může bavit tím, jak se na ni Harry snaží udělat dojem, ale zároveň si taky uvědomit, že ne každý teenager musí každému padnout k nohám a hned se zamilovat.

Audrey totiž řeší i jiné věci než lásku, a tak se Holly Bourne podařilo naroubovat do příběhu i množství vážných témat. Jedná se povětšinou o tabuizované fenomény, za které se mladí lidé často stydí. To se může stát jen ve filmu se tak snaží i ukázat, že je normální nebýt dokonalý – nebo naopak mít jiné problémy než naše okolí. A mít problém o nich mluvit.

Já existuju. Jsem tady. Jsem součástí tvého života, ať se ti to líbí nebo ne. Nenechám si všechno líbit. Jsem jen člověk a budu se tak chovat. Nebudu mlčet. Zasloužím si tady být.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 126. ISBN 978-80-7529-779-2.

Příběh Audrey se čte jedna báseň, a to ačkoli má kniha 400 stránek, což je v rámci žánru poměrně hodně. Hodí se pro všechny, kdo se dlouho nemohou do ničeho začíst nebo si rádi u stránek odpočinou. To se může stát jen ve filmu sice není román století, ale v rámci své kategorie a cílové skupiny vysoce převyšuje konkurenci.

Název knihy: To se může stát jen ve filmu
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: Slovart
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN: 978-80-7529-779-2
Edice: Booklab

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení