Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Holly Bourne – To se může stát jen ve filmu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Holly Bourne už má na kontě několik známých románů pro mladé čtenářky. V češtině jsme se dočkali vydání trilogie Být holka je dřina a samostatného románu Jsme všichni sněhové vločky? Autorčina novinka s názvem To se může stát jen ve filmu si bere na mušku romantické snímky, a ačkoli na první pohled působí jako zamilovaný pubertální příběh, zasazuje láskám na velkém plátně tvrdou ránu.Jen říkám, že láska se časem mění. Nikdo nikdy není pro jiného člověka úplně dokonalý. Neexistuje pár, který by si v životě nezažil hádku nebo horší období, nebo alespoň období, kdy se spolu nudí a kdy se jeden na druhého podívají a pomyslí si: Opravdu je tohle ono? Ale tuhle část vám romantické filmy neukážou.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 302. ISBN 978-80-7529-779-2.

Hlavní hrdinka Audrey začne pracovat v místním kině, aby utekla od všech starostí. Má za sebou rozchod, zato jí ale chybí plány na vysokou. Doma se navíc všechno rozpadá a vztah jejích rodičů už se nedá zachránit ani izolepou. Nová brigáda ovšem Audrey do života přinese temperamentního Harryho, který sní o tom, že někdy natočí vlastní film. Jinak je ale až otravně okouzlující. A na takové filmové klišé Audrey přece nenaletí… nebo ano?

To se může stát jen ve filmu možná na první pohled působí jako prvoplánová romantická knížka pro náctileté dívky, ale opak je pravdou. Holly Bourne dělá všechno pro to, aby její nejnovější kniha nezapadla do šuplíku mezi ostatní tituly, kterých v rámci žánru vychází nepřeberné množství. Na začátek každé kapitoly proto autorka přidala krátkou pasáž, v níž vyvrací některé ze lží, kterých se dopouští zamilované filmy. To dodává knize na humoru a především na realističnosti. Protože přece není možné, aby pokaždé, když je protagonistka smutná, pršelo!

Tohle teda fakt nesnáším. Jak se lidi v dnešní době snaží svůj vztah ukazovat na veřejnosti, místo aby si ho prostě užívali. Podle mě,“ Harry si umyl ruce pod tekoucí vodou a přešel k přípravě skořicového prachu, „čím víc se snažíš lidem ukázat, jak jsi šťastná, tím míň šťastná se ve skutečnosti cítíš.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 175. ISBN 978-80-7529-779-2.

Filmová klišé ale vyvrací i samotná protagonistka ve svém životě. Audrey se nenechá sbalit na laciné hlášky a neudělají na ni dojem gesta, která odzbrojila spoustu dívek před ní. Čtenář se tak může bavit tím, jak se na ni Harry snaží udělat dojem, ale zároveň si taky uvědomit, že ne každý teenager musí každému padnout k nohám a hned se zamilovat.

Audrey totiž řeší i jiné věci než lásku, a tak se Holly Bourne podařilo naroubovat do příběhu i množství vážných témat. Jedná se povětšinou o tabuizované fenomény, za které se mladí lidé často stydí. To se může stát jen ve filmu se tak snaží i ukázat, že je normální nebýt dokonalý – nebo naopak mít jiné problémy než naše okolí. A mít problém o nich mluvit.

Já existuju. Jsem tady. Jsem součástí tvého života, ať se ti to líbí nebo ne. Nenechám si všechno líbit. Jsem jen člověk a budu se tak chovat. Nebudu mlčet. Zasloužím si tady být.“
BOURNE, Holly, 2020. To se může stát jen ve filmu. Praha: Slovart, s. 126. ISBN 978-80-7529-779-2.

Příběh Audrey se čte jedna báseň, a to ačkoli má kniha 400 stránek, což je v rámci žánru poměrně hodně. Hodí se pro všechny, kdo se dlouho nemohou do ničeho začíst nebo si rádi u stránek odpočinou. To se může stát jen ve filmu sice není román století, ale v rámci své kategorie a cílové skupiny vysoce převyšuje konkurenci.

Název knihy: To se může stát jen ve filmu
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: Slovart
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN: 978-80-7529-779-2
Edice: Booklab

 

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení