Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michaela Klevisová – Drak spí

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Stejně jako filmy, jídlo nebo dovolenkové destinace mají své hity a módní vlny, má je i literatura. Jednou patří k nejoblíbenějším cestopisy, jindy román, poté historická próza,… Stálicí a královnou je však detektivka. Knihkupectví jsou zavalena více či méně povedenými kusy a čtenáři doslova plavou v potocích krve, které se na ně valí z obálek a stránek knih. Jak si vybrat tu opravdu dobrou a neutopit se? Vsaďte na osvědčená jména a nebojte se dát šanci i českým autorům, byť poslední dobou vane převážně severní vítr, který přináší krimi plné temna, chladu a ponurých zimních večerů. Stejně jako jsme letos byli nuceni trávit dovolenou převážně v tuzemských krajích, sáhněte občas i po detektivce z místní produkce.


knihaCo třeba malebné jižní Čechy s oky rybníků, selským barokem a hlubokými lesy? Na konci jednoho z nich se ukrývá malá vesnička o pár obyvatelích, do které Michaela Klevisová zasadila děj své knihy Drak spí.

Drak se znovu probudil a žádá si další oběť, kterou se stane známá bloggerka navrátivší se z Prahy do rodné vísky, kde plánuje změnit život od základů a dát mu pevný řád. Další dívka se ztratí kdesi uprostřed jihočeských blat a strach obchází celou vesnicí. Kdo a proč? Kolotoč roztáčí Eliška, která se po čtrnácti letech vrací zpět do míst, kde jako náctiletá trávila každé letní prázdniny. V jakém stavu najde dlouho nepoužívanou chalupu a v jakém obyvatele vesničky, z nichž některé považovala za dávné přátele? Jak souvisí dávná vražda v Praze s vyšetřováním zločinu na jižní hranici republiky?

Tak jako má Island svou Yrsu, my máme Michaelu Klevisovou, královnu české krimi a to právem. Drak spí rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžete v rámci daného žánru přečíst. Nemusí být prolity potoky krve, explicitně líčeno násilí do nejmenších detailů a vyobrazena brutalita na každé straně, aby se jednalo o kvalitní detektivku. Tato kniha je příkladem, že to lze i jinak. Věcně, čistě, ale s očekávaným napětím a gradací děje, který správným tempem spěje do překvapivého finále. Vrahem není zahradník, ale nečekaná osoba, která nevykazuje ani nejmenší náznaky závadného chování a do poslední chvíle netušíte, že právě on… A co teprve motiv.

Zde se najde malý prostor pro výtku. Bohužel i autorka se svezla na tolik módní vlně tajemna z druhé světové války a divokého odsunu Němců z pohraničí, který bezprostředně následoval. Zřejmě pod vlivem půlkulatého výročí od konce druhé světové války na nás její připomínky vykukují zpoza všech rohů a s tímto tématem pracují opravdu všichni, i když by se bez něj určitě dalo obejít. Je to paradox, ale nebýt války a Hitlera, neměla by řada autorů o čem psát, televizních kanálů co vysílat.

Knihu Drak spí se nebojím označit za jednu z nejlepších českých detektivek letošního roku, které dosud vyšly. Pro čtenáře balzám na duši. České reálie, česká jména, čeští vyšetřovatelé. Michaele Klevisové se podařilo napsat neuvěřitelně čtivý uvěřitelný příběh, což ostatně jen potvrzuje to, že jí cena Jiřího Marka pro nejlepší českou detektivku patří právem. Dokonale vykreslené postavy, vztahy, zasazení děje do reálných kulis. Nelze psát jinak než v superlativech a jednoznačně doporučit.

Název knihy        Drak spí
Autor            Michaela Klevisová
Nakladatelství        Motto
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2020
Vydání    1.
Počet stran         342
ISBN        978-80-267-1841-3

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení