Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lucie Šilhová – Svedu to na tebe

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Tisíce povah, tisíce podob a miliony lidských příběhů, které se dají literárně ztvárnit různou formou. Vážně, nevážně, s humorem, s nadsázkou, s ironií, s nadhledem,… Všechny najdete v souboru fejetonů Lucie Šilhové Svedu to na tebe. Jedná se o pokračování úspěšného prvního dílu Beru to na sebe. Převážně o ženách a převážně pro ženy a jejich schopnostech proměny. V aktuálním díle Lucie Šilhové má žena osm podob: manželka, dcera, dáma, matka, žena, hospodyňka, kalamita, kazatelka. A každá se aktuálně proměňuje podle potřeb svých a svého okolí, přičemž jednotlivé role se prolínají, přelévají a občas také přetékají. Slovy, emocemi a hlavně činy. Různé úhly pohledu na tutéž věc nebo bytost bývají často předmětem sváru nebo naopak komických situací. Častým spoluhráčem na poli vztahů je autorčin manžel, který je vzpomenut v téměř každém fejetonu, a lze tak usoudit, že pro autorku je především on nezměrným zdrojem inspirace.


knihaRozsah jednotlivých příspěvků, které tvoří soubor Svedu to na tebe, je nevelký a vždy se vejde maximálně na jednu stranu. Prostě úvodní sloupky nejmenovaného magazínu pro ženy, které jsou po letech knižně vydávány jako celek. Což může představovat výhodu i nevýhodu. Máte rádi styl Lucie Šilhové a těšíte se na každé pondělí, kdy časopis s jejím sloupkem vychází? Možná oceníte, že budete mít její vtipné postřehy ze života všechny pohromadě. Nebo naopak čekáte, že v knize najdete něco dalšího, ale zjistíte, že jste už všechno někdy v minulosti četli. Opakování matka moudrosti, ale všeho moc škodí.

Autorka je vtipná, její životní postřehy se ve většině případů shodují se zkušenostmi každé z nás a i zdánlivě obyčejný zážitek dokáže prodat a proměnit ve čtení, u kterého se pobavíte. Nicméně zážitků není nekonečně mnoho a motiv se občas opakuje. Tak se několikrát dozvíme, jaké patálie jsou s oblečením, pokud vaše konfekční velikost začíná číslem čtyři (jen ženy ví), jak dokáže znepříjemnit život zdánlivě obyčejná návštěva kadeřnice a jak vztah s matkou.

Svedu to na tebe pobaví a rozhodně se jedná o odpočinkové čtení, které se ale po x stranách stane lehce nudným. Malé džíny, velký zadek, vysoké podpatky, kluzké dlažební kostky, účes na fotce modelky, tuhé lokýnky v reálu. Lucie Šilhová potěší, ale pokud máte předplacen časopis pro ženy a dobrou paměť, v knize nenajdete nic nového. Bohužel. Nemáte předplaceno nebo je vaše paměť mizerná? Obdarujte své blízké nebo, ještě lépe, sebe knihou Svedu to na tebe.

Název knihy        Svedu to na tebe
Autor            Lucie Šilhová
Nakladatelství        Motto
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2020
Vydání    1.
Počet stran         253
ISBN/EAN        978-80-267-1839-0

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení