Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Milan Dušek – Umanutý milenec

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

 Většina detektivek Milana Duška se odehrává v relativně malém prostoru, který je částečně smyšlený. S trochou nadsázky by je bylo možno přirovnat se sérií Vraždy v Midsomeru, která diváky udivuje tím, že v tomto kraji zůstal ještě někdo naživu. Ale v Midsomeru i v okolí Duškova Újezdu je ještě dost potenciálních obětí, detektivky tedy mohou pokračovat dál, například v nové knize Milana Duška Umanutý milenec.

  

umanuty-milenecDetektivka volně navazuje na knihu Minulosti neutečeš (recenze zde) a dál sleduje osud těžce zkoušené mladé ženy Veroniky Matějíčkové. Tentokrát autor její postavu uchopil tak trochu jako femme fatale. Pohybují se okolo ní muži, které neodolatelně přitahuje, ale jako kdyby byla něčím poznamenaná, moc štěstí jí to nepřináší. Po smrti svého přítele Čestmíra zůstává Veronika sama s tříletým synem Fanouškem. Muži z minulosti Veroniky Matějíčkové se pohybovali za hranou zákona a její tchán si v době, do níž autor situoval děj, odpykával trest ve vězení. Tak vypadá výchozí stav detektivky a vyšetřovatelé Málek, Bém a Dudová se do děje zapojují, když Matějíčková ohlásí napadení a znásilnění.

 

V knize Umanutý milenec je tentokrát méně mrtvých, autor se především soustředí na Veroničin příběh, její zápas s nepřízní osudu a hledání záchytného bodu v životě. Čtenář však nemůže čekat nějaké hluboké sondy do psychiky této postavy, kniha je psána v er-formě a všichni jsou nahlíženi pouze zvenčí. Vše, co se o nich víme, pramení z dialogů, občas i z popisných pasáží. O vyšetřovatelích se tradičně dozvídáme málo, jejich postavy mají sice určitý vývoj, ale velmi opatrný. Přesto je jim v této knize věnovaná větší pozornost a vztahy mezi nimi mají určité napětí. To čtenáři dává naději, že v této oblasti třeba dojde k nějakému překvapivému posunu.

 

Milan Dušek je zkušený autor a na jeho textu je to poznat. Má určitý systém, jakým staví strukturu svých detektivek a vkládá do nich aktuální fakta i fenomény současné doby. Neoperuje pouze se zločiny motivovanými touhou po zisku nebo žárlivostí, ale v jeho knize narazíme i na témata, s nimiž se čtenář setká spíše v textech se SM zaměřením. Na tom není nic nepravděpodobného, lze si představit, že s masivním rozvojem pornoprůmyslu, podporovaným snadnou dostupností na internetu, mohou existovat lidé, jejichž fantazie se zvrtne do pokřivené reality.

 

Dialogy, kterých je v knize Umanutý milenec opravdu hodně, mají občas drobnou chybu – většina postav používá stejně stavěné věty, občas s výrazy, které se v dnešní době ve slovníku obyčejných lidí nevyskytují. Nejde o nic zásadního, způsob, jakým většina čtenářů detektivku konzumuje, je spíše globální, nečte se každé slovíčko. Milan Dušek se věnuje především ději, zřídka se nechá unést k nějakému poetickému popisu kulis, v nichž se děj odehrává. I čtenář se pak soustředí na zápletku a její rozuzlení.

 

V tomto ohledu je autor skutečný profesionál a jeho detektivky obsahují vše podstatné, co člověk od tohoto druhu čtení očekává. I když jde vyloženě o odpočinkovou literaturu, nenalezneme zde laciné rekvizity jako samoúčelné násilí, košaté vedlejší děje, neúměrně nafukující počet stran, nebo všemocného a nezranitelného hrdinu. Vyšetřovatelé, s nimiž se v knize setkáme, vycházejí z reálných metod policejní práce a tvoří tým, pro sólového detektiva zde místo není. Umanutý milenec tak má své místo u čtenáře tíhnoucího ke klasické detektivce, která byla rozsáhlými kriminálními romány poněkud vytlačena.

 

Název: Umanutý milenec

Autor: Milan Dušek

 Nakladatelství: OFTIS 

Vydání: 1.

Rok vydání: 2020

Počet stran: 256

ISBN 978-80-7405-469-3

 

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení