Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Beatriz Williamsová, LaurenWilligová, Karen Whiteová – Skleněný oceán

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Manželský pár z vyšší vrstvy, rodinný přítel a mladá dívka z chudých poměrů. Obrovský zaoceánský parník Lusitania na cestě z Ameriky do Evropy a zuřící první světová válka. Co se během cesty odehrálo a kdo nakonec ucítí pod nohama irskou pevninu?

  

skeneny-oceanTrojice autorek Beatriz Williamsová, LaurenWilligová a Karen Whiteová si pro svůj milostný román Skleněný oceán vypůjčila skutečnou námořní katastrofu první světové války a na jejím pozadí se odehrává fiktivní příběh plný vášně a zrady. A zároveň příběh plný lži, přetvářky a špionáže.

 

Mladá autorka Sarah zoufale potřebuje napsat další knihu za tučný honorář, který by ji alespoň na čas zbavil finančních problémů, a hledá neotřelý námět, který zaujme. Vzpomene si, že její předek pracoval jako stevard na zaoceánském parníku Lusitania, a začne pátrat po této stopě. Narazí na příběh manželů Caroline a Gilberta, kteří se plavili do Evropy za obchodem spolu se svým přítelem Robertem. Zaneprázdněný manžel se věnuje práci i na lodi a vzniká tak prostor, který zcela očekávaně zaplní milostný trojúhelník, který tvoří hlavní linku románu. Ve vedlejší linii sledujeme Sarah, která se díky svému pátrání na čas přesune do Evropy, kde má tu čest potkat se s příslušníkem tradiční anglické šlechty.

 

Mimo avantýry hlavní trojice se postupně dozvídáme, že na lodi dochází i k dalším tajným schůzkám, které mají špionážní charakter, a do poslední chvíle není jasné, kdo stojí na které straně.

 

U Skleněného oceánu musí mít čtenář neustále na paměti, že jedná o fikci na pozadí reálné události. Děj plyne stejně jako plavba oceánem. Místy líně a nezáživně, místy je bouřlivý a plný zvratů, což se bohužel neděje často. Hlavní hrdinové se často věnují obsáhlé a nudné konverzaci, místo aby konali. Korzují v mlze po palubě sem a tam, probírají svá životní traumata a řešení se stejně nedoberou. 

 

V knize autorky nešetřily konverzací, kterou od červené knihovny očekáváme. Stejně jako popisy děje tak typickými pro tento žánr. Hlavní hrdinka Caroline je nádherná žena, k níž s bezmeznou úctou vzhlíží i vlastní manžel. Milenecké dvojice v různých kombinacích si dlouze hledí do očí, než se vášnivě políbí. A finále knihy? Autorky nepochybně čerpaly od Jamese Camerona. Loď jako loď a proč i na Lusitanii nezasadit několik scén jako z potopení Titanicu. 

 

Skleněný oceán si své čtenáře, respektive čtenářky určitě najde. Jedná se o román, který se zařadí k tisícům dalších v rámci svého žánru milostných dramat pro každý den. Jako lehké čtení na prázdniny poslouží dobře, ale silnější příběh k zamyšlení zde bohužel nehledejte. 

 

Název: Skleněný oceán

Autor: Beatriz Williamsová, LaurenWilligová, Karen Whiteová

Nakladatelství: Jota

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2020

Vydání: (1., 2. atd.)1.

Počet stran: 416

ISBN/EAN: 978-80-7565-649-0

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení