Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Erin Morgensternová – Noční cirkus

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Každý z nás byl někdy v cirkusu. Všichni víme, že cirkus je hlučné místo, kde to hýří všemi barvami. Za městem cirkusáci postaví svůj pestrý stan a čekají na nové návštěvníky, kteří přicházejí s velkým očekáváním a těší se na vzrušující zábavu. Plakáty ohlašující tuto událost jsou ve městě s dostatečným předstihem a představení probíhá několikrát za den. Noční cirkus se ale od toho běžného v mnohém liší. Jezdí bez ohlášení a lidé z města si jeho příjezdu často všimnou až ve chvíli, kdy stojí za městem. Navíc je pouze černobílý.

 

nocni-cirkusDo Nočního cirkusu se vstupuje až při soumraku a opouštět ho můžete za svítání. Stejně jako v typickém cirkusu můžete vidět akrobatická představení, krocení divé zvěře a práci kouzelníků. Celý prostor voní svařeným vínem a čerstvými skořicovými rolkami, které byly akorát vytaženy z trouby. Nechte se tedy okouzlit magickým světem cirkusu, po jehož návštěvě se budete cítit jako ve snu a budete přemýšlet, jestli a co z toho, co jste viděli, bylo skutečné, nebo jestli jste náhodou nebyli svědky opravdových čar a kouzel.

 

Každý protagonista vystupující v cirkusu má své místo a své zaměření. Svým vystoupením dávají na odiv sami sebe a k ránu pak bývají vyčerpaní ze vší té pozornosti. Čtenář ale nemůže nahlížet do jejich nitra a poznat je více. Ač jsou tyto osobnosti součástí vyprávění, může si člověk jen domýšlet, proč zrovna tak v dané situaci jednaly.

 

Hlavní dějová linka vypráví o dvou přátelích, kteří milují sázky. Do své hry zatáhnou dva mladé lidi, které proti sobě postaví. Muž a žena jsou si tedy od jisté chvíle soky, kteří ale neznají pravidla souboje a ani neví, kdy a jak jejich boj skončí. Oba jsou mladí a velmi talentovaní. Celie a Marco jsou kromě této hry také součástí cirkusu, a tak jsou k sobě připoutání víc, než jejich učitelé na počátku souboje zamýšleli. 

 

Erin Morgensternová nabízí čtenáři pohled na chod cirkusu z mnoha úhlů a z několika časových linek. V jednu chvíli sleduje boj Celie a Marca, v další kapitole se vypráví o počínání tajemné hadí ženy. Postav je v příběhu hodně, ale tím, že jsou specifické svou disciplínou, nemůže si je člověk navzájem splést a snadno se v nich rychle zorientuje.

 

Kniha je magická a překrásná. Při čtení tohoto příběhu budete mít pocit, že jste součástí něčeho neskutečného. Na konci pak zjistíte, že možná nedokážete říct, o čem přesně příběh byl, ale zajisté si budete pamatovat ty skvělé pocity, které ve vás čtení probouzelo, a jak na vás zapůsobily jednotlivé scény.

 

Noční cirkus je úžasné místo, které bych s chutí hned navštívila. Proto vřele doporučuji, abyste si knihu přečetli. Dovede vás totiž tam, kde se budete cítit jako v pohádce.

 

 

Autor: Erin Morgensternová

Název: Noční cirkus

Překlad: Radovan Zítko

Nakladatelství: Argo

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2020

Vydání: 1.

Počet stran: 472

ISBN 978-80-257-2937-3

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení