Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Abby Williamsová – Báječný čas života

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Erin a Lydia jsou dvě ženy z rozdílných generací. Každá si ale prošla velmi obtížnou životní situací a teď se snažízačít žít znovu a snad najít tu vytouženou pohodu a štěstí. Čeká je dlouhá cesta. Kniha Báječný čas života autorky Abby Williamsové vyšla v nakladatelství Metafora v edici 7lásky.


knihaErin je mladá žena, která má pocit, že všechno, co mohla ve svém životě chtít, už má – slibnou kariéru, snoubence i skvělou nejlepší kamarádku. Když jí ale život přichystá překážku, nehroutí se, ale naopak přemýšlí o tom, co by mohla díky této změně udělat se svým životem.

Lydia v tuto chvíli truchlí. Nejenom nad ztrátou někoho milovaného, ale zároveň i nad celým svým životem. Věci, které vyplouvají na povrch po smrti manžela, jsou zdrcující. Jejich společný účet nedisponuje takovou hotovostí, o jaké její manžel mluvil. A Lydia si na sklonku života uvědomuje, že se po svatbě vzdala svých práv a vše nechala na svém muži. Což se v tuto chvíli ukazuje jako velká chyba.

Erin i Lydia si prošly nelehkou životní situací. Když se ale jejich životní dráhy propletou, přijdou na to, že není ještě vše ztraceno a že je třeba bojovat za své štěstí, a to v jakémkoliv věku. Obě hlavní postavy si jsou nesmírně podobné. Každá z nich něco ztratila, ale obě jsou silné osobnosti, které dokážou i díky té druhé vstát a jít dál. Jsou to bojovnice, které se nebojí i trochu zariskovat, aby dosáhly vytyčeného cíle. 

Na knize se mi líbila hlavně myšlenka podporující kladné vztahy mezi mladými a staršími lidmi. V této moderní době jsou stále senioři považováni spíše za přítěž celé společnosti a často se s nimi tak i zachází. Rodiny své babičky a dědečky odkládají do různých pečovatelských institucí a navštěvují je velice sporadicky a někdy taky vůbec. V knize Báječný čas života popisuje autorka vztah dvou žen, které spolu umí vyjít navzdory velkému věkovému rozdílu. Erin učí Lydii pracovat s moderními technologiemi a Lydie poučuje Erin v oblasti etiky a společenského chování. Jedna se učí od druhé. A tak by to mělo být i v běžném životě.

Oceňuji, že celé vyprávění působí lehce, nikde po celou dobu čtení jsem nepocítila kritický tón. Knihy na téma mládí vs. stáří často sklouznou ke kritice jedné či druhé věkové skupiny,což se tady nestalo. Příběh je osvěžující a tempo pomalé a klidné. Myšlenka ale opravdu veliká.

Propojení mladých a starších lidí mi připadáúžasné. Staří lidé nám mohou předat mnoho moudrosti, a když se jim budeme věnovat, nebudou se cítit tak sami a nepotřební. My naopak můžeme přispět tím, že je naučíme něco, co neznají – mohou se učit novému cizímu jazyku, práci s počítačem či s dalšími technologiemi, které zaplavily náš svět. Tím, že zapojíme starší spoluobčany do běžného života, dáváme skvělý příklad i budoucím generacím. Být starý přece neznamená nutně být nepotřebný a k ničemu. Zkusme se tedy zamyslet nad tím, zda nemůžeme s touto situací něco udělat. Pokud totiž každý z nás změní v tomto ohledu jen trošičku, uděláme svět lepším místem.

Kniha se mi opravdu líbila. Je psána s lehkým tonem a ve vyprávění se střídají obě hlavní hrdinky. Často tedy nahlížíme na jednu a tu samou situaci ze dvou různých úhlů a i díky tomu můžeme vidět, jak v mnohém obě ženy smýšlejí stejně. Čtení jsem si užila a závěr mě potěšil. Doufám, že i dalšíčtenáři budou od knihy odcházet s dobrým pocitem na duši.

Název     Báječný čas života
Autor    Abby Williamsová
Překlad    Boleslav Ryljak
Nakladatelství    Metafora
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2020
Vydání    1.
Počet stran    360
ISBN    978-80-7625-085-7
Ediční řada    7lásky

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení