Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Viewegh – Převážně zdvořilý Leopold

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Už od prvního ročníku legendárního Woodstocku všichni víme, že na letní hudební festival patří hlavně sex, drogy a rock 'n' roll v libovolném pořadí. První dvě ingredience tvoří hlavní osu nové knihy Michala Viewegha. Z hudby zbyl jen název Sázava fest, takže přibližný čas i místo známe. A zločin v novince Převážně zdvořilý Leopold také chybět nebude.


knihaHlavní zápletka je poměrně jednoduchá. Novinář Leopold se spolu se svou manželkou, jejími dvěma kolegyněmi a tchyní zúčastní letního hudebního festivalu Sázava fest, kde se všechno a všichni zvrhnou. Doslova i obrazně. Leopoldova manželka i její dvě kolegyně učitelky si užijí festival se vším všudy včetně marihuany, jejíž nadměrná konzumace ve spojení s alkoholem odstartuje nevázaný večírek končící neplánovaným sexem se „zajíčkem“ o generaci mladším. A co na to Leopold? Pomsta bude originální a důsledky tradiční. Žaloba, soud, posudek psychiatra…

Převážně zdvořilý Leopold vzbudil velké očekávání, které zůstalo částečně nenaplněno. Styl Michala Viewegha zůstal zachován a věrný čtenář dostane svou dávku vtipu, ironie a sexuálních scén, ale děj odsýpá poněkud těžkopádně. Je košilatý a květnatě podaný zážitek z jedné noci na Sázava festu dost na to, aby vydal na téměř tři sta stran gradovaného napětí? Tradičně povídavý autor zde plýtvá slovy a čtenáře natahuje tak, že občas některé stránky přeskočí, protože do děje nevnáší nic nového a příběh nikam neposunou. Například pasáže, kdy hlavní hrdina hříšník sedí v ordinaci u psychiatra a zpětně popisuje své zavrženíhodné chování a pohnutky, které ho k němu vedly.

Bohužel, jak autor produkuje nadbytek textu, dopouští se podobného prohřešku i u postav. Kdyby tchyně zůstala doma, nestalo by se vůbec nic. Celou dobu působí v příběhu jaksi nadbytečně a ani zjištění, že v devadesátých letech provozovala sexshop, nic nepřináší. Naštěstí pro čtenáře se vrcholné sexuální scény přímo neúčastní. Autor místy vysvětluje moc, místy naopak vůbec. Jak se na nafukovací člun do řeky dostal Leopold se svými spolupasažérkami? Další scéna, která do příběhu nesedne a dál jej nerozvíjí. Podvést manžela lze i bez toho, aniž by musel být poslán po proudu Sázavy.

Jako pokaždé jsem se těšila na nového Viewegha a už několikrát po sobě zažila lehké zklamání. Kde je lehkost a humor Účastníků zájezdu, Vybíjené, Báječných let pod psa? Převážně zdvořilý Leopold čtenáři nabízí místa, která pobaví, což se od tohoto žánru ostatně očekává, ale i pasáže, které mírně nudí. Celkový dojem budí rozpaky a nostalgické vzpomínky na Michala Viewegha z přelomu tisíciletí. Už tenkrát neměl rád kritiky…

Název    Převážně zdvořilý Leopold
Autor    Michal Viewegh
Nakladatelství        Ikar
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2020
Vydání    1.
Počet stran         272
ISBN/EAN        978-80-249-4123-3

Komentáře   

 
Jakubíčková
0 Nový VieweghJakubíčková 2020-05-27 12:21
Také se vždy těším na novou knihu. Michal Viewegh má sice ve tvorbě zlom a zřejmě tam tu lehkost neumí po tom, co si prožil, vložit. Ale i tak se mi líbí. Na knihu se teprve chystám :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení