Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Markéta Svobodinger – Fylaktérion

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
5

Fylaktérion. Složený kus papíru obsahující magickou formuli. Nosí se jako amulet na krku a měl by svému nositeli zajistit ochranu. Jestli je to pravda, či nikoliv, je těžké říct. Jisté je, že přítomnost tohoto „zázračného“ předmětu se vine celým dílem, jehož autorkou je Markéta Svobodinger.Dva světy, dvě nepříjemné situace, jeden hrdina. I když… hrdina je špatné slovo. Řekněme spíše hlavní postava, která čtenáře provází tady i tam – Filip. Tady je Praha prvorepubliková, ačkoliv tuto informaci bohužel nezískáte při seznamování se s příběhem, ale z oficiální anotace knihy. Tam je starověké město Kork, vybudované důmyslně pod zemí. Filip je archeolog, který se vrací do Prahy ze zahraničí. Ne že by jej turecké vykopávky nudily, ale od jisté doby se snění rovná cestování časem. Ocitá se v Korku, jehož obyvatele děsí neznámý útočník. Ten si vybírá osamocené jedince a způsobuje jim nepěkná zranění, která mohou vést až k úmrtí. „Alexandros měl veliké štěstí, že přišel jen o ruku. Byl celý podrápaný, jako od zvířecích drápů. Ale jeho ruka byla jednoznačně odřezána nožem, to zvíře udělat nemohlo…“ (SVOBODINGER, Markéta, 2019. Fylaktérion. Praha: Argo, s. 36. ISBN 978-80-257-2918-2.) Filip nabývá dojmu, že existuje podobnost mezi událostmi, které prožívá jeho minulé já, s událostmi, které se později odehrají v jeho současném životě. Rozhodne se požádat o radu strýce, uznávaného psychologa, u nějž má Filip svůj domov. Jenže ani v bdělém stavu nenalézá mladík tolik potřebný klid. Dům je plný svébytných postav, u kterých si nemůžete být jisti, zda jim chcete porozumět, nebo by bylo lepší se jim vyhýbat. Navíc chování strýce začne být znepokojující. Kde končí sen a začíná bdění? Filip začíná ztrácet pevnou půdu pod nohama a čím dál víc ho obestírá myšlenka, že je to možná on sám, koho by se měl bát.

Svobodinger prolínání dvou časových rovin zvládla skvěle. Události Korku jsou odlišené kurzívou, ostatní písmo patří pražskému dění. Na oba příběhy – navzájem se prolínající – je nahlíženo z Filipovy perspektivy, což dává čtenáři možnost přijít celé záležitosti na kloub dříve. Zkusíte to?

Určitě se nesmí opomenout fakt, že autorka využila své znalosti nabyté studiem náboženství a kultury starověkého Řecka a Egypta. Seznámíte se s božstvy, ve která korčané věřili a k nimž se modlili. Křesťané jsou v jejich světě pronásledováni a budí všeobecnou nedůvěru. Celkově je mnohem lépe propracovaná snová rovina, pražské události nejsou tolik záživné. Lze říci, že touha zjistit, jak se budou vyvíjet události v Korku, vás nutí číst mnohem rychleji Prahu. Nečekejte ale žádné dechberoucí čtení, napětí není závratné. Označila bych jej jako jemnou nedočkavost, zda autobus přijede na čas, nebo kvůli zpoždění přijdete pozdě na smluvenou schůzku – pro někoho důležitou, pro jiného ne. Tak jako tak, Svobodinger je autorkou začínající a potenciál rozhodně má, jen ho využít na sto procent.

Název: Fylaktérion
Autor: Markéta Svobodinger
Ilustrátor (obálka): Emil Křižka
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 182
ISBN: 978-80-257-2918-2

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení