Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Francesca Zappia – Eliza a její nestvůry

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Eliza Mirková je obyčejná středoškolačka, o kterou byste nejspíš ani pohledem nezavadili. Neobléká se podle poslední módy, nemá přátele, sport jí moc nejde a její známky jsou též velmi průměrné. Zkrátka na ní není nic zajímavého. Až na celosvětově známý webkomiks, který publikuje na svých stránkách anonymně.


knihaNení divu, že se Elize líbí více v tom online světě než v reálném. Přesto je nucena vypořádávat se se svým životem každý den ve škole. Musí čelit posměškům z řad svých spolužáků,aniž by se jí někdo zastal. Každý zná její komiks, ale netuší, že autorkou je právě ona. Nikdo ji totiž doopravdy nezná.

Pak ale do školy nastoupí Wallace – velký fanoušek komiksu. Není divu, že si Eliza s Wallacem tak skvělé rozumí. Proto se Eliza rozhodne dát normálnímu světu šanci. Jenže jak má Wallaceovi sdělit, že autorkou onoho komiksu je právě ona? Jak na to on zareaguje? Bude se s ní potom ještě vůbec bavit? Eliza neví, jak se má zachovat. Nakonec ale pravda vyjde nešťastnou náhodou najevo a všichni se dozví, kdo je autorem. Vše, co se Elize v reálném světě povedlo, se najednou rozpadá… Podaří se Elize dát vše do pořádku?

V knize se prolínají dva příběhy. První pojednává o Elizině běžném životě a druhý je o komiksu Nestvůrné moře. V knize naleznete přímo útržky z příběhu včetně kreseb, takže to dodává celému komiksu hodně na autentičnosti.

Jak vysvítá z anotace knihy, největším zvratem v celé knize je odhalení Eliziny identity. To se ale stane až ke konci knihy. Může se tedy zdát, že během první poloviny knihy se nebude nic dít, ale to není vůbec pravda. Autorka si velmi vyhrála s propracovaností Eliziny povahy do nejmenších detailů. Další velmi dobře vykreslenou povahou je Wallace, ten má též nějaké ty vnitřní démony, se kterými se musí vypořádat. Ostatní postavy jsou v knize jen letmo zmíněny a není jim věnována zvláštní pozornost. Vše se soustředí na dva protagonisty příběhu. Velmi dobře jsou v knize popsány mj. problémy dospívajících lidí, komplikované vztahy s rodiči či hledání vlastního místa v životě. 

Kniha Eliza a její nestvůry splnila všechny požadavky na vynikající youngadult příběh. Má neobyčejnou hlavní hrdinku, sympatického mladíka, nenucenou romantickou linku a uvěřitelné chování dospívajících lidí. Navíc je v ní zmíněno několik důležitých a aktuálních témat, o kterých je potřebné dávat dnešnímu světu vědět.

Autorka knihy Eliza a její nestvůry Francesca Zappia je též autorkou románu Uvnitř mé hlavy, která vyšla v Česku v roce 2016. Jedná se rovněž o velmi povedenou knihu, jejíž hlavní hrdinka je – stejně jako Eliza – také velmi specifická a nezapomenutelná. Francesca zkrátka ví, jak na psaní výtečných youngadult knih.

Název:     Eliza a její nestvůry
Autorka:     Francesca Zappia
Rok vydání:     2019
Nakladatelství:     CooBoo
Vydání:     1.
Místo vydání:     Praha
Počet stran:    352
ISBN:     978-80-7544-867-5

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení