Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lucie Hlavinková – Kdo šije u Podolské?

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Hana Podolská, to je synonymum pro luxus a českou vysokou krejčovinu. Kdo u ní za první republiky nešil, jako kdyby nežil. Konec druhé světové války znamenal naději na návrat do starých kolejí, kterou ale brzy spálil únorový mráz. Lucie Hlavinková se se svým románem Kdo šije u Podolské? vrací do věhlasného krejčovského salonu v době těsně po znárodnění, kdy hedvábí pomalu ale jistě začínal nahrazovat krimplen…


knihaNahrazena byla i sama Hana Podolská, která ve svém tehdejším salonu mohla zůstat jako prodavačka jen díky invenci Marty Gottwaldové. Osudy rodiny Podolských, vybraných švadlenek i státem dosazeného šéfa salonu, který o módě neměl nejmenší ponětí, zasadila autorka do doby padesátých let, kdy poválečnou euforii rychle vystřídal totalitní režim a nedostupnost kvalitních látek představovala nakonec ten poslední problém. Hana, Viktor, Milena, Květa, Božena a Gustav. Jejich osudy zamíchal Vítězný únor a každý se k novému uspořádání postavil po svém. Pořád si v sobě nesli své touhy a vášně stejně jako své prohry a zklamání. Kdo z nové situace vyšel jako vítěz a kdo zlomený?

Autorka ve svém románu popisuje dobu, kdy z ulic zmizela radost a svoboda, tak věrohodně, že místy budete mít pocit, že se jedná o literaturu faktu, nikoliv o fiktivní příběh, kde jen některé z postav skutečně žily. Detektivní zápletka na pozadí provozu ve znárodněném krejčovství je natolik uvěřitelná, že budete listovat učebnicemi dějepisu a vzpomínat, proč jste o tomto případu ve škole neslyšeli. Ač prvních pár stran budí rozpaky, zda se nebude jednat o drama z žánru červené knihovny, opak je pravdou. Kdo šije u Podolské? je románem se vším všudy. Nečekané zvraty, vývoj jednotlivých postav a na konci i nečekaná zjištění. Co všechno musí člověk udělat, aby si zachránil vlastní krk? Může za takové situace být prostor pro výčitky?

Lucie Hlavinková donutí čtenáře přemýšlet – její román nabízí zápletku, která nenápadně a pozvolna vtáhne do děje a nutí číst dál a dál. Na své si přijdou milovníci módy a detektivek, najde se tu i trocha romantiky. Lucie Hlavinková je autorkou, od které můžeme v budoucnu očekávat mnohé. Další spisovatelka z Brna o sobě dala vědět a hlásí se o místo na české literární scéně. 


Kdo šije u Podolské?
Autor Lucie Hlavinková
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 200
ISBN/EAN 978-80-267-1646-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Poohlédnutí za rokem 2019

  Vážení čtenáři, rok 2019 je za námi. Jeho odchod jsme oslavili bujarým veselím na Silvestra, někdo dal přednost poklidnějším oslavám a třeba si našel čas i na dobrou knihu. A jak to tak bývá, nyní, na prahu nového roku s magickým číslem 2020, je vhodná doba na připomenutí si toho, co se nám v tom předešlém roce podařilo, a nebo co by bylo naopak vhodné zlepšit.

  Číst dál...  
 • Paseka slaví 30 let. Rodinné nakladatelství zůstává nezávislé a svobodomyslné.

  Nakladatelství Paseka vzniklo 9. prosince 1989. Revoluce umožnila Ladislavu Horáčkovi, aby svobodně vydával knihy, které jeho samotného zajímají a baví. Když po Horáčkově smrti v roce 2015 převzala nakladatelství jeho dcera Anna Rezková Horáčková, musela se vyrovnávat s hlasy, které tvrdily, že Paseka už nebude jako dřív nebo že nakladatelství dokonce zanikne. I díky knihám z posledních let si Paseka mohla ponechat nezávislý duch a zůstává například také nejúspěšnějším nakladatelstvím v historii literární ceny Magnesia Litera.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení