Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michaela Klevisová – Sněžný měsíc

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Tak jsem nazvala rozhovor, který mi v únoru 2018 poskytla Michaela Klevisová, autorka populární detektivní série s kriminalistou Josefem Bergmanem. V rozhovoru mimo jiné prozradila, že právě píše nový případ, který přivede oblíbeného kriminalistu do Beskyd. Celý rozhovor si můžete přečíst zde


knihaJak ten čas letí, jsem si uvědomila, když jsem otevírala balíček s nejnovější knihou Michaely Klevisové s názvem Sněžný měsíc. A opravdu – v šestém díle detektivní série se Josef Bergman skutečně ocitne v Beskydech. Ale než se tam dostane, uteče spousta vody v Odře, stane se několik vražd a detailně se seznámíme s velkým množstvím postav, nahlédneme pod pokličku jejich příbuzenských vazeb a spatříme pestrou paletu emocí od lásky až k nenávisti. A nejenom to. Autorka ve svém textu podrobně zachycuje současné Beskydy, jejich nádhernou přírodu, též upozorňuje na to, že původní starousedlíci mizí a realitní byznys s roubenkami a pozemky kvete. A když konečně Bergman dorazí, aby vyšetřil případ, který pravděpodobně souvisí s vraždou realitní makléřky z Prahy, zjišťujeme, že není zrovna ve formě, ani jeho mladá kolegyně Sylvie příběh příliš neoživí.

Kriminalisté se postupně seznamují s lidmi, kteří mohou být zapleteni do vraždy místní realitní makléřky Olgy, a hledají pojítka s pražským případem. Snaží se porozumět a rozplést složitý rodinný propletenec, který zavražděnou obklopuje. Olgu a jejího bratra Karla společně s jejich nevlastní sestrou Valerií vychovávala Marie, která v nedávné době zemřela údajně nešťastnou náhodou při pádu u své roubenky. Nevlastní sourozenci se již od dětství příliš v lásce nemají. Situace se ještě zhoršuje kvůli dědictví, které náleží pouze vlastní dceři Marie – Valerii. Stojatá hladina rybníka se čeří a z nánosů letitého bahna vyplouvají na povrch tajemství místních obyvatel a je na Bergmanovi a jeho kolegyni, aby jim porozuměli a pochopili, co se vlastně stalo.

Sněžný měsíc hodnotím jako nepříliš náročnou detektivku, Josef Bergman tentokrát nezáří a případ se v podstatě vyřeší samospádem sám. Na druhou stranu bych vyzdvihla zajímavé linky, které zachycují celospolečenské problémy, ať už se jedná o ochranu přírody, realitní byznys profitující na změněném životním stylu či přesvědčivé vykreslení sítě ne vždy pozitivních rodinných vazeb. Oceňuji také to, že postavy nepůsobí černobíle, jsou charakterově zajímavé; jsou to lidé, které běžně potkáváme. Sněžný měsíc bych proto spíše označila jako společenský román. Zatímco na běžnou detektivku během pár hodin zapomeneme, tato kniha přináší témata k přemýšlení, jež ve čtenáři přetrvávají mnohem déle.

Beskydský příběh je tedy již za námi a my, zvědaví čtenáři, můžeme s napětím očekávat, kam fantazie autorky zavane Josefa Bergmana příště. Setkala jsem se s názory, že Bergmanovi svědčí spíše české prostředí, ale tento názor nesdílím, nejvíce z celé série na mne zapůsobil čtvrtý díl Ostrov šedých mnichů, kde se Bergman ocitl na holandském ostrově Schiermonnikoog. Ale co je jasné už nyní, tak že se Bergman brzy objeví v České televizi, která připravuje detektivní seriál na motivy této detektivní série.

Sněžný měsíc bych doporučila čtenářům, kteří oceňují bohatší dějové linie, zajímavé podněty k přemýšlení a po „masakrech“ severské detektivní školy si chtějí trošku oddechnout a přečíst dobrou knihu z našeho prostředí.


Sněžný měsíc
Autor Michaela Klevisová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 336
ISBN/EAN 978-80-267-1564-1
Ediční řada Josef Bergman

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
eileen
0 Odp.: Josef Bergman se chystá do Beskyd…eileen 2019-12-13 08:01
Má oblíbená autorka detektivek :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení