Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michelle Obamová – Můj příběh

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Manželka Baracka Obamy je stejně známá a neméně oblíbená jako její manžel. Jako první dáma dokázala mnohé a snažila se pomoci lidem, kteří byli a jsou dodnes utlačováni. Po odchodu z Bílého domu se rozhodla vydat své paměti, a seznámit tak veřejnost se svou zajímavou životní cestou. Kniha se jmenuje Můj příběh a v České republice ji vydalo nakladatelství Argo.Michelle Obamová se narodila v Chicagu a se svým starším bratrem a rodiči bydlela v horním patře u své tety. Jako malá chodila na lekce klavíru ke své tetě a již v útlém věku pochopila, že vzdělání je důležité a čím víc bude umět a vědět, tím dál se dostane. Vystudovala dvě prestižní americké školy a pracovala v právnické firmě. Zde se ale necítila nejlépe, proto se rozhodla vstoupit do sfér, kde se sice netočí tolik peněz, ale rozhodně bude spokojenější. Ovšem kdyby nepracovala v jisté právnické firmě, asi by nepotkala svého manžela. Barack ji do života vstoupil náhle – učaroval ji svou inteligencí a optimistickým pohledem na svět. Ti dva pak společně dokázali velké věci a troufám si říct, že Americe dodali potřebnou sílu bojovat se stereotypy a zažitými názory na rasu či pracovní nasazení žen.

Michelle seznamuje čtenáře se svým životem velice podrobně. Začíná dětstvím, propracovává se jednotlivými fázemi studia, pokračuje seznámením se svým mužem a samozřejmě se svěřuje s detaily ze života v Bílém domě. Na můj vkus je životopis zbytečně podrobný. Rozumím tomu, že jako chudá černošská žena neměla životní start úplně jednoduchý a často musela bojovat o své postavení, pracovat víc, jen aby prolomila tyto předsudky, ale domnívám se, že tento fakt nemusela opakovat tak často. Vyprávění by mělo rychlejší spád a člověk by nebyl otrávený po každé zmínce o rasové nespravedlnosti, utlačování žen v profesní sféře či problémech chudinských čtvrtí.

Na druhou stranu jsem ocenila přílohu v podobě fotografií ze života této ženy. Krásně mapuje celý Michellin život, fotky zachycují důležité okamžiky jejího života a často je na nich vidět několikero různých emocí. Život v politice je jistě stresující, natož pak pro černou ženu a matku dvou dětí. Proto se mi líbilo, že se Michelle nebála zveřejnit mj. fotografie, na kterých dává najevo smutek, zlost či únavu. Líbilo se mi také, jak mluví o své rodině, o rodičích i svých dětech. Neustále zvažuje, zda bylo správné, že své malé holčičky vtáhla do politického života, a připravila je tak o anonymní vyrůstání v klidné rodině.

Kniha o Michelle Obamové je zajímavá a potěší každého milovníka životopisů. Ač je na můj vkus poněkud dlouhá, je určitě čtivá a seznamuje čtenáře nejen s jejím soukromým životem, ale i se životem v proslulém Bílém domě a v neposlední řadě v samotných Spojených státech amerických. Často to není život jednoduchý, a i když se tato země prezentuje jako země svobody, pro mnohé obyvatele tomu tak není. I tady funguje rozdělení podle vzdělání, chudoby, barvy pleti a postavení ve společnosti.


Můj příběh
Autor Michelle Obamová
Překlad Michala Marková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 432
ISBN/EAN 978-80-2572-713-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení