Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Fern Overbey Hilton – Obvinění z Dachau

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Po skončení první i druhé světové války nastal čas zúčtování s válečnými zločinci, skutečnými i domnělými. Pokud se dá v tomto případě mluvit o proslulosti, prim vedou Norimberské procesy, které vešly v celosvětovou známost a posloužily jako předloha pro řadu filmových a literárních zpracování. Ale poválečné procesy nejsou jen Norimberk. Kdo z nás měl tušení, že soudní tribunál pro válečné zločiny zasedal i v Dachau? Tohle místo máme spojené s nechvalně známým koncentračním táborem, ale už méně z nás ví, že i zde nastal čas pro spravedlnost a pozůstalí se dočkali alespoň částečného zadostiučinění.


knihaFakta z procesů, které řešil soud na místě bývalého koncentračního tábora, ve své knize zaznamenal Fern Overbey Hilton pod názvem Obvinění z Dachau. Autor vychází z primárních zdrojů, včetně oficiálních soudních spisů a zpráv. Snaží se dopátrat i detailů z osobního života obžalovaných a zjistit, kde se v lidech vzala touha podílet se na konání ve prospěch fašistického režimu. Špatná výchova, těžké dětství, nízké sebevědomí, skryté skony k sadismu? Co všechno bylo prvopočátkem zvráceného jednání, kolik z obviněných si vyslechlo odsuzující rozsudek a kolik z nich naopak odešlo od soudu osvobozeno? Na všechny tyto otázky se autor snaží najít odpověď a je jen na čtenáři, ať posoudí nakolik úspěšně.

V knize najdeme dva typy kapitol. Jedny se zaměřením na osud konkrétního obviněného a druhé s obecným názvem podle skupin obyvatelstva dle povolání. Ale pokud byste u kapitoly s názvem Záškodník. Příběh dr. Maxe Schmida logicky čekali příběh člověka jménem Max Schmid a naopak u kapitoly Školství hledali příběhy učitelů, kteří své služby poskytovali špatné straně, bohužel budete trochu zklamáni. Struktura jednotlivých kapitol je místy poněkud nepřehledná a najdete v ní prolínající se pelmel informací a jmen, který vás nutí být neustále ve střehu a dobře se na četbu soustředit, abyste neztratili nit. Rozhodně se nejedná o čtení na večer, kdy přijdete unavení z práce nebo si chcete odpočinout od vřískajících dětí. U tohoto žánru těžko čekat, že se bude jednat o oddechovou literaturu, ale více struktury by neškodilo nebo alespoň zvýraznění členění kapitol. Místy máte pocit, že autor pro samé kvantum informací odbíhá od jednoho k druhému, aby čtenáři stihl sdělit opravdu všechno, co se mu povedlo vypátrat.

Přes výše zmiňované nelze autorovi upřít, že přichází se zcela novými informacemi a zabývá se tématem, o kterém toho u nás zase nebylo tolik napsáno a řečeno.  Ale ta struktura…


Obvinění z Dachau
Autor Fern Overbey Hilton
Překlad Marek Pocestný
Nakladatelství Academia
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 294
ISBN/EAN 978-80-200-2951-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení