Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Fern Overbey Hilton – Obvinění z Dachau

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Po skončení první i druhé světové války nastal čas zúčtování s válečnými zločinci, skutečnými i domnělými. Pokud se dá v tomto případě mluvit o proslulosti, prim vedou Norimberské procesy, které vešly v celosvětovou známost a posloužily jako předloha pro řadu filmových a literárních zpracování. Ale poválečné procesy nejsou jen Norimberk. Kdo z nás měl tušení, že soudní tribunál pro válečné zločiny zasedal i v Dachau? Tohle místo máme spojené s nechvalně známým koncentračním táborem, ale už méně z nás ví, že i zde nastal čas pro spravedlnost a pozůstalí se dočkali alespoň částečného zadostiučinění.


knihaFakta z procesů, které řešil soud na místě bývalého koncentračního tábora, ve své knize zaznamenal Fern Overbey Hilton pod názvem Obvinění z Dachau. Autor vychází z primárních zdrojů, včetně oficiálních soudních spisů a zpráv. Snaží se dopátrat i detailů z osobního života obžalovaných a zjistit, kde se v lidech vzala touha podílet se na konání ve prospěch fašistického režimu. Špatná výchova, těžké dětství, nízké sebevědomí, skryté skony k sadismu? Co všechno bylo prvopočátkem zvráceného jednání, kolik z obviněných si vyslechlo odsuzující rozsudek a kolik z nich naopak odešlo od soudu osvobozeno? Na všechny tyto otázky se autor snaží najít odpověď a je jen na čtenáři, ať posoudí nakolik úspěšně.

V knize najdeme dva typy kapitol. Jedny se zaměřením na osud konkrétního obviněného a druhé s obecným názvem podle skupin obyvatelstva dle povolání. Ale pokud byste u kapitoly s názvem Záškodník. Příběh dr. Maxe Schmida logicky čekali příběh člověka jménem Max Schmid a naopak u kapitoly Školství hledali příběhy učitelů, kteří své služby poskytovali špatné straně, bohužel budete trochu zklamáni. Struktura jednotlivých kapitol je místy poněkud nepřehledná a najdete v ní prolínající se pelmel informací a jmen, který vás nutí být neustále ve střehu a dobře se na četbu soustředit, abyste neztratili nit. Rozhodně se nejedná o čtení na večer, kdy přijdete unavení z práce nebo si chcete odpočinout od vřískajících dětí. U tohoto žánru těžko čekat, že se bude jednat o oddechovou literaturu, ale více struktury by neškodilo nebo alespoň zvýraznění členění kapitol. Místy máte pocit, že autor pro samé kvantum informací odbíhá od jednoho k druhému, aby čtenáři stihl sdělit opravdu všechno, co se mu povedlo vypátrat.

Přes výše zmiňované nelze autorovi upřít, že přichází se zcela novými informacemi a zabývá se tématem, o kterém toho u nás zase nebylo tolik napsáno a řečeno.  Ale ta struktura…


Obvinění z Dachau
Autor Fern Overbey Hilton
Překlad Marek Pocestný
Nakladatelství Academia
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 294
ISBN/EAN 978-80-200-2951-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Na audioknižní trh vstupuje nová značka VOXI

  Obliba audioknih v České republice stále roste. Celkový objem trhu v roce 2018 dosáhl téměř 150 milionů korun, v roce 2019 by to podle odhadů mohlo být až o 20 milionů víc. Na to reaguje i největší český knižní vydavatel Albatros Media a vstupuje na audioknižní trh s novou značkou Voxi.

  Číst dál...  
 • 6 knih, které si vybrat do zimních dnů

  Podzim a zima jsou nádherné období plné dešťů, větru a sněhu. Často je venku takové počasí, že už nejde jít ani na procházku a musíte zůstat zalezlí doma se šálkem kávy nebo čaje. Takové počasí ovšem není důvod k zoufalství, naopak jde o skvělý důvod si otevřít nějakou knihu a začíst se do stránek divotvorných světů a nechat se ohromit kouzlem hlavních hrdinů. Nyní vám nabízím několik knih, které již nejsou nové, možná je někteří znáte, ovšem do těchto skoro už zimních dnů se skvěle hodí. Takže pokud jste je ještě neměli šanci přečíst, honem do toho.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení