Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Laini Taylorová – Múza nočních můr

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

První díl série Snílka Neznámého autorky Laini Taylor skončil tím, že Sarai spadla z citadely na zem dolů a zemřela. Naštěstí má ale kamarádku, která umí duše zachytávat a udržet je na tomto světě. Otázkou zůstává, jestli tu cenu, kterou žádá po svých obětech, chce Sarai dát. Někomu se totiž může zdát až příliš vysoká. Druhý díl se jmenuje Múza nočních můr.

  

muza-nocnich-murLazlo už není obyčejným sirotkem, který pracuje v knihovně. Procestoval kus světa a když se dostal do tajuplného města Pláč, nad kterým ve vzduchu visí citadela, všechno vzalo úplně jiný spád, než mohl kdy doufat. Lazlo totiž není obyčejný člověk, patří mezi tzv. potěr bohů a má stejně jako ostatní děti nadpřirozené možnosti. On je kovář. Může tvarovat mimozemský kov a dělat si s ním, co uzná za vhodné. Když se přidá k ostatním obyvatelům citadely, začne objevovat tajemství, která jim byla odepřena. Začne otevírat dveře a objevovat poklady a věci, které by možná bylo lepší nechat spát. Na to už je ale v tuto chvíli pozdě.

 

Sarai zemřela. Viděla své tělo – nehybné a bez jakékoliv známky života, na mnoho místech poničené. Tento pohled se nepoštěstí vidět jen tak někomu a Sarai věří, že je to tak dobře. I když její duše byla zachráněna, Sarai neví, jaký život teď povede. Neví, jestli její talent nebyl ztracen a jak moc bude umět uklidnit malou holčičku, která se chce všem lidem ve městě Pláč pomstít. V tuto chvíli je totiž Sarai jen dalším duchem, kterého může Minya ovládat. A z toho má Sarai neskutečný strach. Roky a roky se snažili ostatní Minyu držet, nechtěli s lidmi válčit, ale když je Sarai po smrti, nikdo neví, co bude dál. Co když už Minya nebude chtít čekat? Dokáže své duchy postavit proti dětem, se kterými vyrůstala a vychovávala je? A když otevře Lazlo jedny určité dveře, začíná dobrodružství, které bude možná jejich zkázou.

 

Múza nočních můr je stejně poutavá jako první díl. Ve druhém díle se čtenář dozví více informací o bozích, o jejich osudech a životech před tím, než se usídlili v citadele. Příběh dostane své rozzuzlení a o překvapení nebude rozhodně nouze. Konec je ponechán s lehce otevřenými vrátky, takže pokud má autorka chuť pokračovat, určitě bude ještě co vysvětlovat. Vyprávění je svižné a retrospektiva se střídá se současností. Často tedy čtenář musí číst nutně dál, aby se dozvěděl, co se stalo s postavami, které v tu nejhorší možnou chvíli opustil. 

 

Knihu doporučuji všem, co se bavili u čtení prvního dílu, rozhodně nebudou zklamáni. Příliš nových postav se ve vyprávění neobjeví, naopak se můžete těšit na staré dobré známé. Někteří z nich zůstanou stejní, jiní objeví nové možnosti ve svých darech a další se změní tak, že člověk ani nebude věřit, že to je jedna a tatáž osoba. Zkrátka se rozhodně máte na co těšit.


Múza nočních můr
Autor Laini Taylorová
Překlad Adéla Špínová
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 464
ISBN/EAN 978-80-7544-754-8
Ediční řada Snílek Neznámý

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení