Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Neal Shusterman – Nimbus

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Neal Shusterman patří mezi autory Young Adult literatury, kteří si vybudovali jméno u nás i v zahraničí. Jako první u nás vyšel dystopický titul Bez naděje a loni jsme se dočkali bestselleru Smrtka. Konečně v Česku vychází i jeho druhý díl, Nimbus, a čtenáři se mají opět na co těšit. Situace, ve které se lidstvo ocitlo, se totiž na první pohled sice dá nazývat utopií, všechno se ale hodně rychle může zvrátit.Děj této série se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kde lidstvo vynalezlo umělou inteligenci Nimbus. Ta řídí veškeré dění: byly vymýceny nemoci a pokud někdo umře, je možné ho oživit. Každý se může věnovat libovolné práci a společnost i planeta fungují v rovnováze. Aby nedošlo k přelidnění, byl kdysi dávno vytvořen cech Smrtek. Tito lidé kosí (tedy zabíjí nevratně), aby se populace udržela na uzdě.

V prvním díle jsme sledovali osudy Citry a Rowana, kteří byli vybráni jako učedníci do cechu Smrtek. Ke dvěma protagonistům se v Nimbovi přidávají další důležité postavy, přesto však sledujeme události především očima těchto dvou hrdinů. Neal Shusterman umožňuje čtenářům nahlédnout hodně hluboko do myšlenek postav a zprostředkovává jejich vjemy do detailu. Díky tomu kniha pohlcuje a nutí obracet stránky jednu za druhou – zkrátka a dobře se nelze nudit ani v okamžicích, kdy zrovna děj nejede na plné obrátky. Na stranu druhou právě kvůli spoustě úhlů pohledu postavy působí poněkud „odosobněně“ a je těžké najít si k nim blízký, lidský vztah.

Slabá místa se v příběhu sice najdou, ale je jich poskrovnu a děj nabírá nečekaný směr. Kromě toho autor čtenáři umožňuje širší pohled na svět, ve kterém se postavy pohybují. Vysvětluje problémy globálněji a je vidět, že má veškeré fungování zdánlivě topické společnosti dokonale promyšlené do sebemenšího detailu. Shusterman mistrně vkládá důležité myšlenky do úhlů pohledu jednotlivých postav a podněcuje mladé čtenáře k přemýšlení. Právě tím se tato série vymyká konvencím Young Adult literatury. Z hlediska duševního a myšlenkového obohacení je totiž na úplně jiné úrovni než jakýkoli jiný dystopický román pro mládež.

Každý, kdo Nimba čte, nad ním musí chtě nechtě uvažovat. Mnoho citátů stojí za zapamatování a některé dokonce i za vypsání. Přesto knihu nelze označit za náročnou – můžete se těšit na svižný děj a také několik vtipných situací. Autorovi se i přes celkovou propracovanost a komplexnost knihy daří udržet si blízkost k mladému čtenáři.

Sečteno a podtrženo, tahle série nesmí v knihovničce chybět snad nikomu. Smrtka je skvělý úvod do série, Nimbus pokračuje ve stejném duchu a věnuje se trochu víc do detailu temnějším aspektům budoucnosti lidstva. U knihy si odpočinete, ale také se zamyslíte nad spoustou důležitých témat. Tuhle sérii zkrátka nelze dost doporučit.


Nimbus
Autor Neal Shusterman
Překlad Petr Kotrle
Nakladatelství Yoli
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 440
ISBN/EAN 978-80-7617-359-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení