Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tomi Adeyemiová – Děti krve a kostí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

V šesti letech Zélie na vlastní oči viděla, jak královské stráže oběsily její matku na stromě. Nikdy na to nezapomněla…Orïšské království bylo kdysi plné magie. Žili zde Mažiové s tmavou kůží a bílými vlnitými vlasy, kteří od bohů získali magické schopnosti. Někteří poroučeli vlnám, jiní dokázali ovládat sny či mysl a někteří dokonce bděli nad životem a smrtí. Postupem času ale jejich populace klesla a zbyla z nich jen pouhá hrstka, která je utlačována a využívána šlechtici. Z jejich magie a bílých vlasů začali mít lidé strach. Nenávist je dohnala až k tomu nejhorším – nájezdu. Při něm orïšský král všechny dospělé Mažie vyvraždil, až nezbyla na světě žádná magie.

Za jedenáct let se situace stále zhoršuje, král zvyšuje Mažiům a jejich rodinám daně. Až už skoro nemají na živobytí. Proto se Zélie rozhodne vydat do hlavního města, prodat vzácnou rybu, kterou její tatínek ulovil. Tam se Zélie náhodně potká s princeznou Amari, dcerou orïšského krále, která utíká pryč od své rodiny.

Amari má s sebou posvátný svitek, s jehož pomocí je možné obnovit spojení s bohy a vrátit Orïši magii na dalších sto let. Zélie se se svým bratrem Tzainem a Amari vydávají na dobrodružnou cestu přes celou Orïšu. Cestují divokou džunglí i vyprahlou pouští. Zemí se potulují gépardairy či leonairy, ve vodách číhají pomstychtiví duchové a krásné vesnice z písku a železa odhalují své stinné stránky – otroctví a korupci.

Aby se Zélii podařilo úkol splnit, musí přelstít korunního prince Inana, Amarina bratra, který si vzal do hlavy, že prastarou magii sprovodí jednou pro vždy ze světa. A nezastaví se před ničím a před nikým.

Jako první stojí za zmínku hlavní hrdinka Zélie, kterou pohání nenávist k orïšskému králi a celé jeho rodině. Je odhodlána ho zničit za každou cenu a navrátit Mažiům jejich moc.  Je pozoruhodné, s jakým odhodláním bojuje za svůj lid a za svá práva. Jelikož sama má neblahé zkušenosti s tím, jak dokáže být král a jeho vojáci krutí.

Naproti tomu je Amari zděšená, co všechno se v království děje. Jakou bolest a zkázu dokázal její otec způsobit celému království. Jelikož ji její matka i otec vychovávali v nevědomosti a nemohla pořádně opustit zdi svého paláce, je odhodlaná se svému otci postavit na odpor a pomoci Zélii získat zpět magii a napravit škody, které její otec napáchal. Za žádnou cenu nechce být stejná zrůda jako král.

Inan je úplný opak Amari. Je vrchní velitel vojsk, takže moc dobře ví, jak to v království vypadá a chodí. Poslouchá svého otce na slovo a je k němu velmi loajální. Proto když mu otec dá za úkol najít Zélii a zabít ji, neváhá Inan ani minutu a pouští se do jejího pronásledování. Ale i jeho během cesty zastihnou jisté nepříjemnosti, se kterými ani trochu nepočítal.

V knížce sledujeme celý příběh třemi pohledy, Zéliiním, Amariním a Inanovým. Je velmi zajímavé číst různá hlediska na stejnou věc. Celému příběhu to dodalo velmi na autentičnosti.

Děti krve a kostí je zajímavá fantasy, která se odehrává v prostředí velmi blízkému Africe. Příběh má mnoho postav a je opravdu velmi rozsáhlý. Příběh mě nutil číst dál a dál, takže mi ani nepřišlo, že měla kniha tolik stránek. Kniha se mi velmi líbila, sice by se v knize našly nějaké mouchy a i nějaká ta podobnost s jinou knihou. Ale myslím, že jsou celkem zanedbatelné.

Pokud máte rádi fantasy, která je nabitá akcí a dobrodružnými výpravami, tak rozhodně sáhněte po Dětech krve a kostí.


Děti krve a kostí
Autor Tomi Adeyemiová
Překlad Veronika Volhejnová
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 520
ISBN/EAN 978-80-7577-228-2
Ediční řada Odkaz Oriši

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení