Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Miroslav Skačáni – Povídky veselé i vážné II.

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Miroslav Skačáni je známý především knihami, využívajícími beletristické zpracování skutečných událostí. Ve druhém svazku sbírky Povídky veselé i vážné se však představil jako autor povídek na různá témata, i když i zde často problikne nějaká ta reálie.

 

povidky-vesele-i-vazneIIÚvodní text nazvaný Nejstarší člověk na světě sleduje život muže, který z náhlého popudu obdaruje cikánku, za což se mu dostane věštby dlouhého života. Tento fantaskní motiv se postupně transformuje do psychologické studie prožívání pozdního věku, kdy umírají nejen vrstevníci, ale i potomci. Autor se soustředí především na tento pozdní věk, protože s sebou přináší mnoho komplikací, ale i časté bilancování.

 

Mnohem kratší následující povídka Harašment reaguje na tento fenomén, který sice stále zůstává většinou na území USA, ale občas se s ním můžeme setkat i v naší vlasti. Zejména v současné době, kdy boj proti harassmentu přešel do hysterické formy msty za dávné křivdy, má tato povídka význam vymezení se proti kriminalizování jakékoliv formy gentlemanství.

 

Zajímavou zápletku obsahuje povídka O lásce, nenávisti a smrti. Vysloveně se řadí mezi autorovy charakteristické texty, protože se zakládá na reálném případu. Zoufalá nesymetrie vnímání mimomanželského poměru vede k tragickému konci a Miroslav Skačáni podrobně popisuje vývoj vztahu krok za krokem a hlavně z pohledu obou protagonistů.

 

Po vážném tématu následuje drobná úvaha o vztahu člověka a přírody nazvaná Naši přátelé dinosauři, v níž autor rozvíjí myšlenku našeho soužití s ptáky jako potomky dinosaurů, kteří tak překlenuli propast mnoha miliónů let.

 

V povídce Dobrý skutek najdeme jakési poučení o tom, že porušení striktních pravidel někdy vede k činu, který naplní život někoho jiného.

 

Úklady lásky, následující text, je spíše drobnou groteskou, jejíž podstata spočívá v nevěře, žárlivosti a záměnách, tedy v klasických atributech, které vděčně poslouží k pobavení obecenstva. Autor je zakomponoval do atraktivního nemocničního prostředí, které jako lékař dobře zná.

 

Opět následuje úvaha – Historie se pořád opakuje. Zavádí čtenáře do starých Athén a v několika dalších zmínkách provádí o několika bodech historie bez nějakého pevného plánu, pouze za účelem konstatování faktu, že se historie opravdu stále opakuje.

 

Triptych Tři malé současné cestopisy byl inspirován autorovou cestou do Afriky. Třetí z cestopisů, Přelet nad Indočínou, sice naznačuje, že šlo jen o letmé setkání s touto oblastí, nicméně autora inspirovalo ke stručné rekapitulaci její historie a současnosti. 

 

Poslední povídka je poměrně rozsáhlá, zaujímá okolo osmdesáti stran. Název Jim bylo taky devatenáct předznamenává věk hlavních hrdinů na počátku textu. Oslava maturity v roce 1938 se stala startovním bodem, od něhož se odvíjí mapování české historie. Datum a pětiletá perioda setkání maturantů, které si autor zvolil, pokrývá nejen magické osmičky neuralgických bodů vývoje našeho státu, ale i některé důsledky těchto zlomových míst. Do tohoto prostředí jsou zasazeny i soukromé životy hlavních hrdinů, i když nakonec zbývá jen jeden. Svou koncepcí koresponduje poslední povídka s první, v obou jde o sledování dlouhého časového úseku a o proměny člověka v něm.

 

Veselých povídek není ve sbírce Miroslava Skačániho mnoho, trochu bych i váhal, kdybych měl nějakou takovou jmenovat. Snad Úklady lásky, ale i v té je dost vážných tónů. Asi není v současném životě dost veselých témat a není jednoduché je hledat a zpracovat. Jednotlivé texty nejsou spolu provázané, jde spíše o takový pel-mel, sbírku v pravém slova smyslu. Autor má výraznou schopnost nalézat zajímavá témata, ostatně to už jsem zdůraznil i v recenzích jeho předchozích knih, ovšem i tato kniha by si zasloužila pečlivější redakční zpracování. To je ale u některých vydavatelství velký problém.


Povídky veselé i vážné II.
Autor Miroslav Skačáni
Nakladatelství PsychArt
Místo vydání -
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 294
ISBN/EAN 978-80-270-4909-7
Ediční řada -

Porovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení