Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jussi Valtonen – Oni nevědí, co činí

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Každá generace má své vlastní hrozby a palčivá témata, která vyvolávají řadu otázek. K těm „našim“ pak bezesporu patří rychlý rozvoj technologií a s ním těsně spjatá řada problémů, jako jsou závislosti na sociálních sítích, napůl dobrovolná ztráta soukromí, marketing na hranici zákona a za hranicí etiky, kyberšikana a mnoho dalších. Finský spisovatel Jussi Valtonen se těchto témat chopil ve svém nejnovějším počinu, rozsáhlém románu Oni nevědí, co činí.


knihaPříběh knihy Oni nevědí, co činí se odehrává v blízké budoucnosti. Jussi Valtonen však natolik čerpá z tíživých témat současné doby a zároveň je ve svém výkladu až děsivě důsledný a logický, že není ani trochu obtížné představit si, že tohle všechno se už dít začalo. Hranice mezi skutečností a autorovou fantazií je tak neostrá, až čtenáře znervózňuje a nutí k pokládání mnoha otázek. Žánrově se román pohybuje na pomezí psychologického dramatu a thrilleru.

Děj knihy je vystavěn okolo postavy amerického neurovědce a univerzitního pedagoga Joea Chayefského. Začátek knihy se odehrává někdy v devadesátých letech a popisuje krátké období Joeova života, kdy se zamiloval do finské dívky Aliny. Zde se autor dotýká prvních výrazných témat, jakými jsou kulturní rozdíly mezi Amerikou a Finskem a neschopnost komunikace dvou mladých lidí, končící bolestným rozvodem.

Poté vás autor přenese do období, kdy je Joe již zralým mužem žijícím spokojený život se svou americkou manželkou Miriam a dvěma dcerami. Trápí ho snad jen typické problémy s náctiletými dětmi a pozvolna upadající vztah s příliš zaměstnanou manželkou. Situace se ovšem stane daleko vážnější, když zjistí, že jedna z jeho dcer se zapletla s bezohlednou technologickou společností a stala se prakticky jejich marketingovým nástrojem. Do toho na něj začnou kvůli jeho vědeckým pokusům na zvířatech útočit aktivisté za práva zvířat. Útoky, které zprvu vypadají jako poměrně neškodná aktivita idealistických teenagerů, se postupně stávají stále hrozivější. Navíc je téměř jisté, že za nimi stojí Joeův již dospělý syn z prvního manželství.

Oni nevědí, co činí je téměř pětisetstránkový opus, který otevírá nepřeberné množství témat. Jussi Valtonen se však ani při popisu složitých problémů neztrácí, dokáže na ně trefně poukázat a přesunutím do budoucnosti ukázat velmi pravděpodobný vývoj naší současné reality. Kniha přitom zůstává velmi čtivá a příběh konzistentní. Ačkoli se toho Joeovi a jeho rodině děje tak nějak „příliš“ a určité zjednodušení (zejména v závěru knihy) by příběhu zřejmě prospělo, stále se jedná o výraznou a nadprůměrně kvalitní knihu. O tom svědčí i prestižní ocenění Finlandia, které si autor za knihu odnesl v roce 2014. Román byl dosud přeložen do devíti jazyků včetně češtiny.

Knihu bych doporučila především náročnějším čtenářům, kteří rádi pronikají pod povrch věcí a nebojí se vyrovnat s tím, co tam naleznou. Těm, kterým vadí, že o nelehkých tématech se mlčí, dokud nevyšumí (pozn. red.: název jedné z kapitol knihy).

Ukázka:
Nedokázal říct, jestli šedivý, rozpolcený pocit odevzdanosti, který se kolem mámy vznášel, souvisí s její osobností, nebo – jak si Samuel v určité době začal myslet – jestli se vztahuje k tátovu odchodu. Nic zvláštního nikdy neřekla ani neprovedla, neomlouvala se z práce kvůli údajnému nachlazení, jako to dělala Oliviina máma, nezobala prášky, které způsobovaly šišlání, ani se každý večer nezpíjela do němoty jako Kerttin nevlastní otec. Ale i poté, co přestala po večerech plakat a svěřovat se Julii, že něco postrádá, bylo přesto z čehosi patrné, z vrásek kolem úst, zvyku nalít si přesně ve dvě hodiny odpolední kávu, z povzdechu po usednutí do křesla k televizi, v tom všem něco našeptávalo, že má život za sebou. (Str. 233)


Oni nevědí, co činí
Autor Jussi Valtonen
Překlad Michal Švec
Nakladatelství Leda
Místo vydání Voznice
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 488
ISBN/EAN 978-80-7335-526-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení