Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sebastien de Castell – Černé znamení

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Černé znamení je druhým dílem fantasy série Divotvůrce sympatického autora Sebastiena de Castella, kterého mohli nejen jeho fanoušci vidět v Praze na Humbookfestu  (knižním festivalu), kde se ukázalo, že jde o bezprostředního člověka sršícího humorem. Sebastien pobavil celou halu a není se čemu divit, že i jeho příběhy jsou protkány humorem, který vykouzlí úsměv na tváři.


knihaČerné znamení je fantasy příběh plný dobrodružství, mapující cestu psance, který je pronásledovaný a skrývá se. Na nebezpečné cestě ho provázejí netypičtí společníci.  Série je nejen plná humoru, ale i nebezpečí. S psaním příběhu autorovi pomáhá celá řada lidí, například jeho vydavatelka přiměla Sebastiana, aby Kellen zažil taky trochu milostného dobrodružství, a třeba Simone Hayové vděčíme za přidání některých rvaček a bojových scén.
Nejlepší na sérii jsou netypické postavy, hlavní hrdina Kellen dělá chyby, rozhodně není dokonalý, ale snaží se bojovat.  Pochází z mocné rodiny, ale nebyl obdařen velkou magickou mocí. Není čarodějem, takže si vypomáhá triky a podfuky. Kvůli černému znamení se stal psancem, toulá se po pohraničí a snaží se přežít.

Dále tu máme všemi oblíbenou agresivní, mluvící a především nevyzpytatelnou kočkoveverku, popisovanou jako kočku s mrzutým výrazem, dlouhým chlupatým ocasem a kožními záhyby, které slouží k plachtění. Společné dialogy s hlavním hrdinou mají opravdu šmrnc, jsou protkány sarkasmem a ironií. Reichis je známý zručný zlodějíček, vyděrač a podle jeho slov i vrah, prostě žádný domácí mazlíček, ale drzý bojovník.

A nakonec Ferius Parfax, hazardní hráčka, která se stává průvodkyní, učitelkou a přítelkyní hlavního hrdiny. Tahle zrzavá, svérázná, schopná a především tajemná světačka Kellenovi nejednou zachránila život a nabídla správnou radu. V Černém znamení se setkáváme nejen se starými postavami, ale s novými hrdiny, kteří oživí děj. A navíc přibývají nepřátelé, kterých se musí hrdinové vyvarovat.

Tuto knihu pro mládež bych popsala jako dobrodružné, magické vyprávění se sympatickými hrdiny, které pobaví. Je to milá, zábavná oddechovka plná triků, kouzel, karet a tajemství. Sám autor tuto sérii popisuje jako western bez kovbojů, ale zato se spoustou magie a především s mluvící kočkoveverkou. V nakladatelství Egmont v letošním roce vyšel již třetí díl s názvem Kouzelnice.

Sebastien de Castell je kanadský autor, který žije ve Vancouveru se svou ženou a dvěma agresivními kočkami. Za svůj život okusil už mnoho profesí, byl archeolog, učitel, projektový manažer, herec, ombudsman, hudebník, designér, ale třeba i choreograf bojových umění.  Castell se proslavil fantasy sérií pro dospělé s názvem The Greatcoasts, která byla nominována na řadu cen.

Ukázka:
Vzpomínám si, že vzápětí se rozlétly dveře, zastavárnu zalilo sluneční světlo a dovnitř vrazila nejasná postava, která mě povalila na zem a rázně tak ukončila vloupání, které, když o něm zpětně uvažuju, mohlo vyjít, kdyby bylo pečlivěji naplánováno. Čtyři měsíce v pohraničí mě přivedly k neoddiskutovatelnému závěru: stal se ze mě dokonalý vyvrhel. Neulovil jsem nic, co by stálo za řeč, zabloudil jsem všude, kam jsem přišel, a zdálo se, že každá osoba, s kterou jsem se setkal, si našla víc než dobrý důvod, aby mě oloupila nebo zabila. Někdy obojí. (Str. 9).


Černé znamení
Autor Sebastien de Castell
Překlad Peter Kadlec
Nakladatelství Egmont
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 354
ISBN/EAN 978-80-252-4173-8
Ediční řada Divotvůrce

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení