Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Andrew Morton – Meghan: Hollywoodská princezna

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Meghan Markle, kdo by z médií neznal tuto inspirující osobnost? Pracovala jako herečka, působila jako humanitární pracovnice. A navíc se provdala za příslušníka britského královského rodu, prince Harryho. Statisíce žen na světě se jí snaží kopírovat. Kým ale je a jaká byla její životní cesta? To se snaží v jejím tak trochu pohádkovém životopise zodpovědět Andrew Morton.Meghan Markle budí emoce. V poslední době nejen ty pozitivní, ale i negativní. Médii probíhají informace například o cenách jejího šatníku i o spíše napjatém vztahu s její švagrovou, vévodkyní Kate. Meghan je v neustálém hledáčku médií, stala se módní ikonou a jednou z nejvyhledávanějších osobností na internetu. A to od oznámení jejího vztahu s princem Harrym, šestým čekatelem v pořadí na britský trůn. S šarmantním, dříve trochu rebelským a neumírněným mladým mužem, kterému v dětství zemřela matka, princezna Diana. I to byl důvod k sepsání životopisu Meghan, tohoto úkolu se chopil Andrew Morton. Svět tak obohatila kniha Meghan: Hollywoodská princezna, kterou v České republice vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Andrew Morton v knize popisuje životní cestu Meghan Markle. Vrací se do jejího dětství v losangeleské čtvrti TheValley, ke studiu v dívčí katolické škole a napjatým vztahům v rodině. Její život nebyl procházka růžovým sadem, často slýchala narážky na svůj smíšený původ. Otec byl běloch, matka černoška. I proto měla často pocit, že není přijímaná, a tolik se snažila najít si svou cestu životem. Pomáhala druhým a sama se snažila kultivovat svůj vzhled i chování v soukromí i na veřejnosti. Zvažovala cestu spisovatelsky, diplomatky, ale nakonec se rozhodla pro herectví.

I tehdy však čelila překážkám kvůli svému smíšenému původu. Nakonec se po spoustě nevydařených konkurzů prosadila v úspěšném televizním seriálu Kravaťáci, který v USA bodoval v žebříčcích oblíbenosti. Meghan využila svého vlivu a začala se vídat se známými osobnostmi, proslula svým lifestylovým blogem, kde se kromě módy věnovala i rovnosti mužů a žen a dalším společenským tématům. Zapojovala se také do humanitárních misí. To vše jí pomohlo dostat se do povědomí lidí a plnit si sen – využívat svůj vliv, aby změnila svět k lepšímu. Největší poprask však vzbudil její několik měsíců utajovaný vztah s princem Harrym, který vyústil ve svatební obřad, který sledovaly v přímém přenosu stamiliony lidí z celého světa.

Autor v knize Meghan: Hollywoodská princezna popisuje zákulisní informace, které probíhaly internetem. Vykresluje životní příběh Meghan Markle do důkladných detailů. Využívá přitom informací z jejího blogu, z výroků přátel, jejích učitelů a dalších. Také ale kniha působí tak, že si Morton nedal příliš velkou práci s vyhledáváním kvalitních zdrojů. Využívá totiž i citací, které na její osobu zazněly v médiích. Popisuje Meghan především ve velmi kladných barvách a hovoří o její lásce k životu, úspěchu, gurmánských zážitcích, sledování sociálních sítí a dalších cool věcech. Občas narazí na ne tak příjemné informace, jako to, že Meghan bývá nařčena z toho, že ráda šplhá po sociálním žebříčku díky svým kontaktům. A tím nebyl myšlen jen princ Harry, ale i její první manžel – úspěšný producent, který ji měl pomoci v herecké kariéře. Tyto narážky se však objevují jen velmi sporadicky a chybí jim hlubší kontext.

Životopis je velmi čtivý, umí vtáhnout do děje i přes různé množství postav a vsuvek k vysvětlení kontextu. Celkově však vzhledem k využívaným informačním zdrojům působí životopis trochu ploše, pohádkově. Není to úplně na škodu, protože díky tomu je velmi inspirativní. Meghan je rozhodně zajímavá osobnost, která se nebojí říct světu svůj názor na spoustu věcí. Je sečtělá, inteligentní a půvabná. A svým příchodem narušila vzhledem ke svému původu a profesi pevná pravidla britského královského rodu, podobně jako dříve Kate svým středostavovským původem.

Životopis doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst něco komplexnějšího o nové královské ikoně dnešních dnů. Určitě díky této knize Meghan nabude konkrétnějšího tvaru, protože se čtenáři dozví více o její osobě, nejen o jejím šatníku. Světové události však ještě ukáží, jak se Meghan ve své roli zabydlí a zda dostojí své touze změnit svět k lepšímu. Osobně doufám, že se jí to podaří.


Meghan: Hollywoodská princezna
Autor Andrew Morton
Překlad Martina Burešová
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 978-80-204-4963-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení