Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Francesca Hornak – Sedm dní spolu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Máme po Vánocích a někteří z nás jsou rádi, že je konečně za námi čas plný povinných návštěv všech možných a nemožných příbuzných. Ale proč? Vždyť to jsou naši nejbližší a mělo by nám s nimi být dobře. Ale opak je často pravdou. Raději trávíme čas s cizími lidmi, protože občas se cítíme s rodinou něčím povinováni nebo jsme ublíženi z dětství, které bylo jiné, než jsme si představovali. Kniha Sedm dní spolu o jedné takové rodině vypráví.

  

sedm-dni-spoluRodina Birchových je běžná anglická rodina. Dva rodiče a dvě dcery, každý jsou jiný a každý má svá tajemství. Na Vánoce ale jsou spolu tak, jak se sluší a patří. Oni jsou k tomu ale tak trochu donuceni. Jelikož jejich starší dcera Olivia pracuje jako lékařka v oblasti zasažené smrtelně nebezpečným virem, musí celá rodina sedm dní strávit v karanténě. A tak se všichni chystají na staré rodinné sídlo. Nakupují, informují své známé a připravují cedule, které varují kohokoliv, kdo by chtěl vstoupit na jejich pozemek, že je tu riziko nákazy. A zábava může začít!

 

Olivia má pocit, že její rodina řeší malichernosti. Jak mohou slavit svátky klidu a míru, když na jiném kontinentě takové množství lidí umírá a není jim pomoci? Postupem času ale znovu poznává své nejbližší a ukazuje se, že nejsou tak povrchní a nezajímaví, jak se může zdát. Najde si k nim znovu cestu? A jaké tajemství skrývá sama Olivia?

 

Ostatní členové rodiny si zase neví rady s Olivií. Na jednu stranu jsou moc rádi, že ji znovu mají doma, ale na tu druhou netuší, jak se k ní chovat. Zažila si perné chvíle a ani jeden z nich nechápe, jaké to je vrátit se do takové reality. Oni vědí, že dělá záslužnou práci, ale taky chtějí, aby si uměla užít rodinné Vánoce. Jak se s tím nakonec všichni poperou? A dokážou se smířit s tajemstvími, která vyjdou na povrch?

 

Kniha Sedm dní spolu ukazuje, jak je občas těžké pochopit své milované. Děti máme často zaškatulkované stále jako malé caparty, kteří potřebují naši pomoc. I o rodičích máme mylné představy. Často je máme postavené na piedestalu a nedokážeme pochopit, že i oni jsou jen lidi a dělají chyby. Nakonec se ale ukáže, že láska a pravda opravdu vítězí.

 

Ve vyprávění se střídají všichni z rodiny Birchových a někdo pátý. Nebudu ale dopředu prozrazovat, o koho se jedná, protože je to podstatný díl překvapení v příběhu. Rozhodně se ale máte na co těšit. Příběh je opravdu úžasný. Je dostatečně milý, aby okouzlil milovníky dobrých konců, a zároveň je ironický, což ocení ti, co vědí, že život není vždycky peříčko. 

 

Kontrast smrtelně nakažlivé choroby a pohody vánočních svátků se skvěle doplňují. Člověk si při střetu s vážnou nemocí uvědomí, že řeší malichernosti a že jeho život opravdu není tak zlý, jak si doposud myslel. Smutné ale je, že si tento fakt mnoho z nás uvědomí opravdu až ve chvíli, kdy jde do tuhého. Věřím totiž, že toho máte dost, za co můžete být rádi a na co můžete být pyšní. Ať už to jsou šikovné děti, krásný dům či milující manžel, který při vás stojí.


Sedm dní spolu
Autor Francesca Hornak
Překlad Veronika Volhejnová
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 392
ISBN/EAN 978-80-257-2653-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení