Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Francesca Hornak – Sedm dní spolu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Máme po Vánocích a někteří z nás jsou rádi, že je konečně za námi čas plný povinných návštěv všech možných a nemožných příbuzných. Ale proč? Vždyť to jsou naši nejbližší a mělo by nám s nimi být dobře. Ale opak je často pravdou. Raději trávíme čas s cizími lidmi, protože občas se cítíme s rodinou něčím povinováni nebo jsme ublíženi z dětství, které bylo jiné, než jsme si představovali. Kniha Sedm dní spolu o jedné takové rodině vypráví.

  

sedm-dni-spoluRodina Birchových je běžná anglická rodina. Dva rodiče a dvě dcery, každý jsou jiný a každý má svá tajemství. Na Vánoce ale jsou spolu tak, jak se sluší a patří. Oni jsou k tomu ale tak trochu donuceni. Jelikož jejich starší dcera Olivia pracuje jako lékařka v oblasti zasažené smrtelně nebezpečným virem, musí celá rodina sedm dní strávit v karanténě. A tak se všichni chystají na staré rodinné sídlo. Nakupují, informují své známé a připravují cedule, které varují kohokoliv, kdo by chtěl vstoupit na jejich pozemek, že je tu riziko nákazy. A zábava může začít!

 

Olivia má pocit, že její rodina řeší malichernosti. Jak mohou slavit svátky klidu a míru, když na jiném kontinentě takové množství lidí umírá a není jim pomoci? Postupem času ale znovu poznává své nejbližší a ukazuje se, že nejsou tak povrchní a nezajímaví, jak se může zdát. Najde si k nim znovu cestu? A jaké tajemství skrývá sama Olivia?

 

Ostatní členové rodiny si zase neví rady s Olivií. Na jednu stranu jsou moc rádi, že ji znovu mají doma, ale na tu druhou netuší, jak se k ní chovat. Zažila si perné chvíle a ani jeden z nich nechápe, jaké to je vrátit se do takové reality. Oni vědí, že dělá záslužnou práci, ale taky chtějí, aby si uměla užít rodinné Vánoce. Jak se s tím nakonec všichni poperou? A dokážou se smířit s tajemstvími, která vyjdou na povrch?

 

Kniha Sedm dní spolu ukazuje, jak je občas těžké pochopit své milované. Děti máme často zaškatulkované stále jako malé caparty, kteří potřebují naši pomoc. I o rodičích máme mylné představy. Často je máme postavené na piedestalu a nedokážeme pochopit, že i oni jsou jen lidi a dělají chyby. Nakonec se ale ukáže, že láska a pravda opravdu vítězí.

 

Ve vyprávění se střídají všichni z rodiny Birchových a někdo pátý. Nebudu ale dopředu prozrazovat, o koho se jedná, protože je to podstatný díl překvapení v příběhu. Rozhodně se ale máte na co těšit. Příběh je opravdu úžasný. Je dostatečně milý, aby okouzlil milovníky dobrých konců, a zároveň je ironický, což ocení ti, co vědí, že život není vždycky peříčko. 

 

Kontrast smrtelně nakažlivé choroby a pohody vánočních svátků se skvěle doplňují. Člověk si při střetu s vážnou nemocí uvědomí, že řeší malichernosti a že jeho život opravdu není tak zlý, jak si doposud myslel. Smutné ale je, že si tento fakt mnoho z nás uvědomí opravdu až ve chvíli, kdy jde do tuhého. Věřím totiž, že toho máte dost, za co můžete být rádi a na co můžete být pyšní. Ať už to jsou šikovné děti, krásný dům či milující manžel, který při vás stojí.


Sedm dní spolu
Autor Francesca Hornak
Překlad Veronika Volhejnová
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 392
ISBN/EAN 978-80-257-2653-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení