Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Philip Reeve – Smrtelné stroje

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Smrtelné stroje jsou prvním dílem tetralogie, která je určena mládeži a může se pochlubit nápaditým dějem. Knihu napsal anglický spisovatel Philip Reeve, který se dříve živil jako knihkupec a ilustrátor. Nejde o žádnou novinku, tento příběh vyšel v zahraničí již v roce 2001. Nyní získává na popularitě díky novému stejnojmennému filmu, který vznikl na motivy tohoto díla.


knihaPostapokalyptický svět, po kterém se prohánějí monstra (pohybující se kolosy měst), brázdí krajinu a navzájem se požírají. Systém urbanistického darwinismu je postaven na tom, že přežijí jen ti nejsilnější nebo nejrychlejší. Jde o dobu plnou nástrah, pronásledování a lovení. Mladý sirotek Tom Natsworthy odmalička toužil po velkém dobrodružství. Jeho přání se mu splní, když je vyhozen z rodného mobilního města Londýna. Teprve nyní začíná odhalovat pravdu, když shodou okolností poznává zohavenou Hester, která mu otevře oči a přivede na cestu pomsty.

Knize se nedá upřít čtivost a především nepředvídatelnost. Samotný závěr knihy byl opravdu nečekaný. Autor se toho opravdu nebojí a připravil si pro nás celou řadu zvratů a akce. Na to, že jde o poměrně jednoduchý příběh, se v něm událo opravdu hodně věcí (možná až moc).

Smrtelné stroje přinášejí možnou děsivou vidinu budoucnosti. Tento postapokalyptický příběh je plný sténajících šroubů, rezavého kovu a zahřátých motorů. Rozhodně musím pochválit jedinečný autorův nápad. Reeve přišel s něčím nevídaným a neslýchaným. Dílu se nedá odepřít originalita, na druhou stranu fyzikální zákony autor příliš v potaz nevzal. Jde o takové scifi pro mladé, které skýtá velké dobrodružství.

Na knize mi vadila nelogičnost, musela jsem o příběhu přestat přemýšlet a domýšlet jednotlivé technologie. Bylo pro mě těžké si představit stroje, které autor v příběhu představil. Podle mého názoru působila kniha těžko uvěřitelně a nedopracovaně. Musela jsem se oprostit od logiky a přijmout fakt, že v této vymyšlené zemi a době je úplně normální, že veškerá městečka i velkoměsta jsou mobilní, tedy neustále na cestách, a navzájem se loví a polykají.  V  případě Smrtelných strojů mi vadil i věk hlavních hrdinů, nějak mi k nim neseděl vzhledem k tomu, čeho byli schopní a kolik toho prožili a přežili.

Kniha by v českých luzích a hájích brzy skončila v propadlišti dějin, nebýt nově natočeného filmu, který příběh opět zpopularizoval. Ve filmu se sice neobjevují slavní herci, právě naopak, ale pod taktovku si ho vzali samotní tvůrci Hobita a Pána prstenů, což je samo o sobě velkým lákadlem.

Ukázka:

Za lepších časů by se Londýn s tak hubenou kořistí vůbec neobtěžoval. Rozlehlá mobilní metropole kdysi lovila nesrovnatelně větší města a pouštěla se za nimi až k samé hranici Ledové pustiny na severu a na jihu až k středomořským břehům. Poslední dobou ale byla vzácností jakákoli kořist a některá větší města začala hladově pokukovat po Londýnu. Už deset let se před nimi schovával, ukrytý ve vlhkém hornatém kraji na západě, kde se podle cechu historiků svého času nalézal ostrov zvaný Británie. Už deset let se Londýn živil jen maličkými zemědělskými městečky a statickými osadami nastálo usazenými v podmáčených kopcích. Teprve teď primátor konečně rozhodl, že je načase přesunout město po podzemním mostě zpátky do Hlavního loviště. (Str. 9).


Smrtelné stroje
Autor Philip Reeve
Překlad Dominika Křesťanová
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 311
ISBN/EAN 978-80-204-4441-7
Ediční řada Kroniky hladového města

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení