Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Natalja Ščerba – Časodějové – Časogram

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Natalja Ščerba líčí v pátém díle knižní série Časodějové s názvem Časogram dobrodružství mladé Vasilisy a jejích kamarádů. Dívka pokračuje ve snahách odhalit zbraň, která by Feše a celou Eflaru ochránila před mocným duchem Astragorem. A nadále se seznamuje s časodějnictvím a učí se ovládat svůj talent. 

 

 

casodejova-casogramAstragor se pokusil zmocnit Feše, Severin Ohnivý však vzal ohroženého Dragocije a jeho sestřenku pod svou ochranu. Nebezpečný duch je nyní sice oslaben, ale nic netrvá věčně. Vasilisin otec i její babička, Černá královna, podnikají kroky proti Astragorovi. I Vasilisa a její kamarádi se snaží odhalit tajemství železného úlomku a mapy ve snaze pomoci v boji proti nepříteli. Astragor je ale o krok napřed a brzy dá osobě opět vědět. 

 

Pátý díl série Časodějové nabízí to, na co je čtenář zvyklý z předchozích knih. Hlavní hrdinka opět objevuje divotvornosti Eflary, stejně jako vynálezy šikovných hodinářů. Autorce se rozhodně nedá upřít bohatá představivost. Stejně tak lítají mezi mladými časoději facky a Fešovo chování vůči Vasilise zůstává nadále podivné. Nejmladší Ohnivá je v tomto dílu často zmítána hněvem.

 

A Vasilisa se neovládla.

Přiskočila k Fešovi, chytila ho za ramena a ze všech sil s ním zatřásla. Sice s ním ani nepohnula, ale vyvolalo to silný dojem.

„Co – to – děláš?“ pronesla hlasitě a zřetelně, s očima upřenýma do těch jeho. „CO TO ZASE DĚLÁŠ?!“

„A co jako dělám?“ zeptal se strnule Feš a užasle o krok ucouvl. (Str. 290)

 

Jelikož dívka oslaví na stránkách Časogramu své čtrnácté narozeniny, je možné, že je tak nepřímo odkázáno na nástup puberty. Stejný neduh postihuje také další náctileté postavy. V dnešní tvorbě je vhodné, aby se ženské protagonistky dokázaly ubránit. Vasilisa tak kromě časodějnické výuky dostává i lekce v boji. Bez tohoto prvku bych se obešla, působí na mě až příliš podbízivě. 

 

City a nelogické jednání nejsou ale vyhrazeny pouze mládeži. I dospělým postavám je připisováno chování, které pro mě bylo nepochopitelné. Stačila jednoduchá pomluva a došlo k rozeštvání rodiny. Uražená pýcha pak zase zabránila k objasnění skutečného stavu věcí.

 

V tomto díle dochází ke gradaci příběhu. Jsou tak například odhalena některá tajemství a tím vysvětleny pohnutky, které postavy vedly k určitému jednání. K vyostření dění také napomáhají úmrtí, ostatně i na deskách knížky je uvedeno, že v příběhu dojde k prvním ztrátám. Spisovatelka se vskutku pouští do prosévání postav. První úmrtí na mě nicméně působilo nepatřičně. Postava, s jejíž charakteristikou se autorka příliš nezabývala, se zcela nelogicky pustila do boje, který nemohla vyhrát. Její pohnutky jsou jen tak ledabyle zmíněny mezi řečí.

 

I v jiných pasážích jsem získala dojem, že má autorka problém s dramatickou stavbou příběhu. V předchozím ději bylo důležitě zmíněno, že dojde k podstatné události uvnitř jedné hodinové věže. Onen důležitý okamžik byl ale pro mě osobně zklamáním. Mnoho povyku pro nic. 

 

Jako v předchozím, i v tomto díle jsou zmíněny památky reálného světa. Své místo na stránkách knihy si vysloužil i Pražský orloj. Vasilisa navštíví například Big Ben, významnější role se dostane ruské Spasské věži.

 

Dívka objevuje nové jevy v Eflaře, zabývá se časodějnictvím a svým darem, dále se učí bojovat. Autorka velice zdařile líčí různé divy a vynálezy. Dramatické scény představují potíž, kterou se snaží překonat například usmrcením postav. Uznávám, nejsem cílová skupina této tvorby, ale posun příběhu mě nezaujal. Představených úkazů a zákonitostí je pro mě už tolik, že v nich ztrácím přehled. Pokud ovšem patříte mezi fanoušky Vasilisiných dobrodružství, nebudete zklamáni. 


Časodějové – Časogram
Autor Natalja Ščerba
Překlad Martina Pálušová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 400
ISBN/EAN 978-80-253-3814-8
Ediční řada Časodějové

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení