Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Francis Scott Fitzgerald – Velký Gatsby

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Před Vánoci darovalo nakladatelství LEDA milovníkům knižní klasiky skutečně nevšední dárek – první ilustrované české vydání slavného románu Velký Gatsby Francise Scotta Fitzgeralda. Náročného úkolu – doprovodit ilustracemi jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších románů 20. století – se zhostilo úspěšné ilustrátorské duo Tomski&Polanski, vlastními jmény Lukáš Tomek a Ilona Polanská.

  

Velký GatsbyAmerický spisovatel Francis Scott Fitzgerald je dodnes celosvětově považován za jednoho z nejlepších spisovatelů 20. století. Představitel tzv. „ztracené generace“ vydal během svého života čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Pátý román, který již nestačil dokončit, vyšel po jeho smrti s názvem Poslední magnát.

 

Pro zaměření svých děl bývá Fitzgerald označován za autora tzv. jazzového věku. Jedná se o pro mnohé tak přitažlivé období amerických dějin po roce 1920. Poválečné uvolnění a rychlý rozvoj techniky znamenal změnu také v lidském přístupu k životu. Kluby ožívaly – navzdory přetrvávající rasové segregaci – dynamickou černošskou hudbou, ženy zkracovaly vlasy, prohibice způsobila ještě větší zájem o alkohol, bylo možno poměrně lehce postoupit na společenském žebříčku a dosáhnout svého „amerického snu“.

 

Přesně do tohoto období je zasazen také děj románu Velký Gatsby. James Gatz, mladík prostého původu, se díky vlastní šikovnosti propracuje do vyšší společnosti a vydělá si velké jmění. Stává se z něj Jay Gatsby, fantaskními fámami opředená postava žijící ve snovém domě a pravidelně pořádající ještě snovější večírky.

 

Kdo je ten Jay Gatsby nesmírně zajímá jeho nového souseda, nezkušeného a prostého mladíka Nicka Carrawayho. Vlastně náhodou proniká Nick do světa bohaté smetánky a stává se jakousi přihlížející figurkou. Účastní se divokých večírků i marnotratných dní vyplněných vyjížďkami v luxusních automobilech, plaváním v soukromých bazénech, popíjením v překrásných domech a nekonečnou nudou. S úděsem sleduje, jak jsou tito lidé, kteří mohou zvenčí představovat symbol dokonalosti, vlastně falešní, prázdní a bez špetky morálky. Postupně odkrývá, že Jay Gatsby, který se mu zprvu zdál nejhorším ze všech, je ve skutečnosti jediným, kdo je schopen upřímné lásky a bohatství je pro něj pouze prostředkem k jejímu dosažení.

 

Gatsby po celých dlouhých pět let střádá bohatství, aby okouzlil a získal dívku svých snů, překrásnou Daisy, do které se zamiloval jako chudý důstojník. Nepřestává věřit, že se mu to nakonec podaří, ačkoli se Daisy mezitím vdala. Pět let o ní sní, staví si ji na piedestal a postupně si ve své mysli vytváří obraz někoho, kým Daisy ve skutečnosti není. Naivita a dobrosrdečnost se Gatsbymu nakonec krutě vymstí.

 

Jednoduchý styl vyprávění, poměrně prostý příběh a děj zasazený do jednoho jediného léta přináší na pozadí hlubokou sondu do života americké smetánky v meziválečném období. Bez patosu a moralizování dává román Velký Gatsby nahlédnout do života lidí s velkým bohatstvím a mizivou morálkou.

 

Román Velký Gatsby je oslnivý sám o sobě, ovšem překrásné ilustrace Tomski&Polanski jej pozvedají na novou úroveň. Ačkoli Lukáš Tomek a Ilona Polanská preferují obrázky plné veselých barev, v případě Velkého Gatsbyho zvítězil minimalismus. Obrazy vyvedené v odstínech hnědé a zlatavě béžové barvy s převažujícími geometrickými tvary dokonale vystihují příběh románu a jeho noirovou atmosféru. U mnoha z nich pravděpodobně zatoužíte mít je vystavené ve velkém formátu na tom nejviditelnějším místě u vás doma. Kniha samotná je uložena v luxusní matně černé krabičce, vystlané lesklou zlatou látkou a ozdobené pouze citátem ze závěru knihy: Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.

 

 Ukázka z knihy:

Gatsby se ke mně strnule obrátil:

„U něj v domě nedokážu nic říct, kamaráde.“

„Ona všechno prozradí hlasem,“ poznamenal jsem.

„Má ho plný – “ zaváhal jsem.

„Má ho plný peněz,“ řekl náhle.

To bylo ono! Předtím mi to nikdy nedošlo. Ano, její hlas byl plný peněz – od nich pocházelo to nevyčerpatelné kouzlo, které v něm stoupalo do výšek a zase klesalo, zvonil penězi, bzučely v něm jako činely…vysoko v bílém paláci královská dcera, dívka ze zlata… (Str. 171–172)

 

 

 

Velký Gatsby
Autor Francis Scott Fitzgerald
Překlad Rudolf Červenka,Alexander Tomský
Nakladatelství Leda
Místo vydání Voznice
Rok vydání 2018
Vydání 3.
Počet stran 260
ISBN/EAN 978-80-7335-564-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení