Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Shaun Tan – Cikáda

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Zranitelná, nepochopená, osamocená. Hlavní postava nové knihy Shauna Tana Cikáda je bezesporu zvláštní, nedá se lehce uchopit a pochopit, je cizí. Každý do ní vkládá a bere si z ní podle svých zkušeností, které ona obohacuje. V tom je její síla.

  

cikadaNejspíš každému se při pohledu na obálku knihy Cikáda vybaví Řehoř Samsa z Kafkovy Proměny. U šedé stěny stojí zelený hmyz s velkýma očima na boku hlavy, šesti končetinami drží úřední papír, na sobě o číslo větší šedý oblek s kravatou. I zde se setkáváme s procesem proměny a se silnou, mnohovýznamovou pointou.

 

Šedé jednotvárné bloky o různé výšce na vnitřní straně obálky evokují jednolitost mrakodrapů. Ale tomu, kdo někdy navštívil Berlín, mohou evokovat Židovský památník, také zvaný Památník holocaustu. Ten je na ploše více jak třinácti tisíc metrů krychlových zobrazen formou bytelných betonových kvádrů uspořádaných v rovnoměrných, sestupných a vzestupných řadách. Ať už si bloky asociujeme jakkoli, vyvolávají pocit bloudění a ztracenosti, což podtrhuje jedna z celostránkových ilustrací v rámci příběhu, kdy cikáda ozářená monitorem sedí opuštěná v nekončící řadě šedých kancelářských kójí během jednoho z nesčetných přesčasů.

 

Šeď, jednolitost, odcizenost, poníženost, nepřátelské prostředí, to je strohý výčet charakteristických a opakujících se rysů, které spolu s odosobněným vyjadřováním cikády formují bezútěšnou atmosféru příběhu: „Sedmnáct let. Žádné povýšení. Na personálním říkat, cikáda nebýt člověk. Nepotřebovat personální. Cik! Cik! Cik!“ (Str. 3).

 

Cikáda mezi lidi jednoduše nepatří. Právě proto se jí přece jen snažíme porozumět, klade před nás otázky, probouzí zvědavost, nutí nás vcítit se do postaviček podobného osudu, které můžeme sledovat kolem sebe. Kde se vlastně vzala cikáda mezi lidmi? Proč mezi nimi zůstává i za špatných podmínek? Jak si takový příběh interpretovat? 

 

Britský deník The Guardian poukazuje na témata šikany na pracovišti a na nedůstojné pracovní podmínky migrantů. Této interpretaci by odpovídalo i vyjádření autora, jemuž charakter cikády trošku připomíná situaci jeho otce Binga, když se přestěhoval za prací do Austrálie a setkal se s nedoceněním. Celý život strávil v kancelářích a jazyk cikády by mohl odpovídat jeho špatné angličtině. Na zadní straně knihy čteme, že je příběh mírněji a obecněji určen pro každého, „kdo se kdy cítil nedoceněný, přehlížený nebo přepracovaný.“

 

Závisí tedy na čtenáři, jak bude postavu cikády se svými životními strastmi interpretovat, s jakou zkušeností ke knize přichází a co v něm příběh bude asociovat. Pole možností je široké, což je pro knihy Shauna Tana charakteristické, připomeneme-li si jeho fantastické knihy jako Pravidla léta, Příběhy z konce předměstí nebo Nový svět (recenze zde). Sám autor doufá, že po přečtení a promyšlení jeho nového příběhu bychom mohli být pozornější k lidem kolem nás, kteří mohou být tišší, nenápadní, možná šikanovaní a odmítaní, těžko čitelní, ale kterým se můžeme přesto pokusit porozumět a věnovat jim svoji pozornost.


Cikáda
Autor Shaun Tan
Překlad Antonín Líman
Ilustrace Shaun Tan
Nakladatelství Labyrint
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 32
ISBN/EAN 978-80-86803-49-4
Ediční řada Raketa

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
Monika
0 Odp.: Cik-cakMonika 2019-01-16 10:40
Pěkná recenze! Díky Vám už vím, co si musím nutně koupit! Doma už mám Nový svět, který byl úžasný po obsahové i vizuální stránce. Zanechal ve mně hodně emocí. Na tuto knihu se také těším.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení